Sztukę Teatru Układ Formalny, która powstała w koprodukcji Teatru oraz Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu w najbliższym tygodniu będzie można zobaczyć w trzech dolnośląskich miejscowościach: 17 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 w Kłodzkim Ośrodku Kultury, 18 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 w Centrum Kultury w Kamiennej Górze oraz 19 kwietnia 2024 r. o godz. 18.00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Kowarach. Wstęp na wszystkie spektakle jest bezpłatny! Bezpłatne wejściówki w formie zaproszenia można odbierać w miejscach spektakli.
Nowe osiedle mieszkaniowe. Zamknięte, dość zamożne, elitarne. Ósemka bohaterów spotyka się podczas zebrania lokatorskiego, żeby zadecydować o posadzeniu drzewka, tytułowej limby. Rutynowe zebranie ma dość nieoczekiwany przebieg. Lokatorzy reprezentujący różne grupy społeczne, zawody, ideologie, różny stosunek do Unii Europejskiej, status materialny i wyznania mają też różne wizje i pomysły na temat nie tylko drzewa, ale i wielu innych spraw. Kompromis wisi na włosku. Czy uda się porozumieć w skłóconym i spolaryzowanym społeczeństwie? Czy limba przetrwa zebranie lokatorskie? A może sprzeczność interesów i charakterów jest siłą tak destrukcyjną, że konfrontacja będzie nieunikniona? Pod wpływem emocji i nieoczekiwanych zdarzeń prawda o mieszkańcach wychodzi na jaw. Nikt nie jest tym, za kogo się podawał. Czy ktoś w tej wojnie na racje i argumenty może zwyciężyć?
Inspiracją do powstania spektaklu była dwudziesta rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej – jubileusz będący znakomitym pretekstem do przyjrzenia się obecnej kondycji naszej wspólnoty, sprawdzenia w jaki sposób naczelne wartości unii narodów, takie jak pluralizm, tolerancja, sprawiedliwość, czy solidarność i równość, funkcjonują obecnie. Temat wspólnoty w różnorodności znakomicie koresponduje także z tegorocznym jubileuszem 25-lecia województwa dolnośląskiego, w którym dzieje się akcja sztuki. Po 1945 roku to była „ziemia niczyja”. Nikt nie wiedział gdzie będzie granica, kto i jak długo będzie sprawował władzę. Nowi mieszkańcy czuli tymczasowość i niepewność nowej ojczyzny. Czy po latach, dzisiaj, nie odzywają się echa tamtych obaw, w nowych mieszkańcach, nowoczesnych osiedli?
Sztuka jest tragikomiczną opowieścią o niemożności porozumienia się. O hejcie, nienawiści, egoizmie, braku empatii i społecznych podziałach.
„Limba” zaczyna się jak u Barei, a kończy jak u Hitchcocka, pomiędzy jest zwyczajne polskie życie, gdzieś na osiedlu, jakich pod Wrocławiem całkiem sporo.
***
Realizatorzy i realizatorki: reżyseria – Piotr Ratajczak, tekst i dramaturgia – Piotr Rowicki, scenografia – Marianna Lisiecka-Syska, kostiumy – Nikola Łada, choreografia – Arkadiusz Buszko, muzyka – Tymek Witczak, kierownik produkcji – Paweł Zaręba, realizacja światła – Kacper Scheffler, realizacja dźwięku – Wiktor Grzegorzewski.
Obsada: Alicja Czerniewicz, Malwina Czekaj (gościnnie), Wiktoria Czubaszek, Paulina Mikuśkiewicz, Przemysław Furdak, Jerzy Górski, Adam Pietrzak, Rafał Pietrzak, Maciej Rabski.
Producenci i organizatorzy: Fundacja „Teatr Układ Formalny”, Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
Spektakl organizowany dzięki współpracy z Przedstawicielstwem Regionalnym Komisji Europejskiej w Polsce w ramach kampanii zachęcającej do wzięcia udziału w zbliżających się wyborach europejskich.
Produkcja spektaklu była współfinansowana z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz środków Gminy Wrocław.
Sztuka powstała przy wsparciu organizacji partnerskiej – Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych.
(JP)