https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mieroszów wyszedł z mroku

Rozmowa z Andrzejem Lipińskim, Burmistrzem Mieroszowa.

Jak wspomina Pan pierwsze dni po objęciu urzędu Burmistrza Mieroszowa?

Andrzej Lipiński: – Przez 20 lat pracowałem dla Gminy Mieroszów i jej mieszkańców w Radzie Powiatu Wałbrzyskiego, ale w 2018 roku postanowiłem zwiększyć swój wpływ na losy naszej gminy, która pod wieloma względami pozostawała w cieniu innych gmin naszego powiatu. Gdy po wyborach objąłem urząd Burmistrza Mieroszowa, zastałem gminę z wieloma nierozwiązanymi oraz pogłębionymi problemami. Jednym z najbardziej doskwierających mieszkańcom problemów był powtarzający się niedobór wody w kranach. Poprawa dostaw wody jest jednym z moich priorytetów i dużym nakładem pracy oraz środków udało się sytuację unormować, choć do ideału jeszcze droga daleka. Podobna sytuacja dotyczy oczyszczalni ścieków i kanalizacji w całej gminie. Dlatego jednym z priorytetów na kolejne lata będzie dla mnie budowa kontenerowej oczyszczalni ścieków w Kowalowej dla Sokołowska. A muszę w tym miejscu przypomnieć, że jesteśmy jedyną gminą w powiecie, która od 2011 roku nie należy do Wałbrzyskiego Związku Wodociągów i Kanalizacji. I dlatego musimy sobie radzić sami z tymi problemami.

Do wyborów w 2018 r. szedł Pan z hasłem poprawy bezpieczeństwa. Co w tej kwestii się zmieniło?

– Przede wszystkim w Mieroszowie znów działa posterunek policji. Gmina wyremontowała lokal przy placu Niepodległości 2 i zadbała o jego wyposażenie. Kolejną inwestycją w bezpieczeństwo była budowa remizy strażackiej przy ul. Żeromskiego 27 w Mieroszowie, poza tym gmina wsparła zakup nowych wozów dla strażaków i policjantów.

Wiele do zrobienia było także w sprawach społecznych.

– W tym obszarze także działamy wielotorowo. Z jednej strony dbamy o rozwój edukacji, inwestując w rozbudowę Publicznej Szkoły Podstawowej w Mieroszowie, Klub Dziecięcy Akademia Misiowa, czy modernizację obiektów sportowych na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im Janusza Korczaka w Sokołowsku. A z drugiej strony utworzyliśmy uniwersytetu III wieku, stworzyliśmy cztery kluby seniora w Unisławiu Śląskim, Mieroszowie, Sokołowsku i Golińsku, sfinansowaliśmy zakup dwóch busów dostosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnością, a także zrealizowaliśmy wiele projektów społecznych oraz integracyjnych. Mamy bogatą ofertę imprez kulturalnych i rekreacyjnych, którą stale rozwijamy.

Dobra oferta edukacyjna i kulturalna nie wystarczy, by zachęcić młodych ludzi do osiedlania się w Gminie Mieroszów…

– Mamy świadomość, wspólnie z radnymi, że to za mało, dlatego inwestujemy w szeroko rozumiane mieszkalnictwo. Zainicjowaliśmy rozwój budownictwa społecznego w Mieroszowie, a pierwszym efektem tych działań jest nowy budynek mieszkalny przy ulicy Przelotnej w Mieroszowie, zrealizowany w 2022 r. przez Towarzystwo Budownictwa Społecznego w Kamiennej Górze, którego Gmina Mieroszów jest udziałowcem. A teraz, w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej, rozpoczynamy budowę budynku mieszkalnego przy ulicy Sportowej w Mieroszowie. Stawiamy także na budownictwo jednorodzinne, stąd zmiana planów zagospodarowania przestrzennego na potrzeby zabudowy jednorodzinnej oraz inwestycje przy ulicy Kieślowskiego – Szomańskiego w Mieroszowie, gdzie powstaje osiedle domków jednorodzinnych. Z kolei przy ulicy Wysokiej w Mieroszowie rozpoczęła się sprzedaż działek budowlanych.

W ostatnich latach gminy Aglomeracji Wałbrzyskiej pozyskiwały finansowanie nie tylko dużych inwestycji, ale także na remonty i modernizacje dróg oraz przestrzeni publicznej. Jak na tym tle wypada Gmina Mieroszów?

– W kończącej kadencji dokonaliśmy przebudowy i modernizacja blisko 30 procent gminnej infrastruktury drogowej. Prace objęły w Mieroszowie ulice: Powstańców, Kieślowskiego – Szomańskiego, Miłą, Leśną, Przejazd, Dolną, Wczasową, Mickiewicza, Reymonta; w Sokołowsku: ulice Szkolną i Unisławską oraz drogę 116280, a w Unisławiu Śląskim: drogę nr 116275D, dojazd do dróg polnych; natomiast w Rybnicy Leśnej drogę powiatową do PTTK Andrzejówka (wraz ze starostwem). Przeprowadziliśmy także termomodernizację ratusza miejskiego oraz rozpoczęliśmy realizację projektów inwestycyjnych dotyczących remontów kamienic przy PL. Niepodległości oraz renowacji przestrzeni w Sokołowsku.

Gmina Mieroszów to także kuźnia sportowych talentów i miejsce przyciągające miłośników rywalizacji w górach oraz innych aktywności…

– …i dlatego dbamy o to, by takie imprezy, jak Polsko-Czeski Bieg Mieszka i Dobrawy, czy Bieg Jeża, znane w regionie i uznawane przez biegaczy po obu stronach granicy, były organizowane na jak najwyższym poziomie. Sukces organizacyjny sprawił, że od 2019 roku do wyżej wymienionych biegów dołączyły kolejne imprezy biegowe tj. Bieg Górski Lesista Trzydziecha i jeden z najcięższych biegów w Polsce, czyli Diabelskie Koło Gór Suchych. Staramy się wykorzystywać piękne położenie wśród gór i postawiliśmy w Gminie Mieroszów na rozwój aktywnej turystyki. Wraz z partnerami opracowaliśmy i wyznaczyliśmy dwa szlaki długodystansowe: Szlak im. Pavla Hecka oraz Szlak Dzika. Dużą frekwencją cieszą się imprezy turystyczne: Rajd Górski Letnia Wyrypa Gór Suchych, „Rajd Górski Zimowa Wyrypa Gór Suchych oraz Rajd Górski Mieroszowska Nocna Tułaczka. Przez pięć lat w naszych imprezach sportowych i turystycznych wzięło udział blisko 10 tysięcy osób z całej Polski i zza granicy, a liczba osób odwiedzających stale rośnie. Dbamy także o nasze kluby sportowe. W 2020 roku reaktywowaliśmy klub piłki nożnej, którego zawodnicy już po roku wywalczyli awans do klasy A. Z powodzeniem działają także kluby młodzieżowe: Akademia Piłkarska Mieroszów oraz UKS Mieroszów i UKS Sokołowsko, których zawodnicy zdobywają medale w imprezach narciarskich i biathlonowych. Powołana została także sekcja lekkiej atletyki. Stadion w Mieroszowie został przez nas zmodernizowany: została położona tartanowa bieżnia, na której są rozgrywane zawody, zostały również postawione nowe trybuny oraz kontenery socjalne.

Jakie są priorytety dla Gminy Mieroszów na najbliższe lata?

– Moim zdaniem jest nim zrównoważony rozwój całej gminy. Zatem konieczne są kolejne inwestycje drogowe, społeczne i edukacyjne, dalsza rozbudowa infrastruktury sportowej oraz dalszy rozwój oferty sportowej, rekreacyjnej, turystycznej i kulturalnej. Dla przyszłości Gminy Mieroszów ważne jest przyciąganie młodych ludzi, którym trzeba stworzyć interesującą ofertę mieszkaniową oraz wsparcie przedsiębiorców, którzy dają zatrudnienie i wpływy do budżetu. W ciągu ostatnich pięciu lat w pełni zrealizowaliśmy nasz plan z 2018 roku, w tym tak ważną dla mieszkańców inwestycję, jaką była budowa stacji paliw. Oczywiście wciąż jest wiele do zrobienia, ale jestem optymistą i wierzę, że wykorzystamy kolejną kadencję na realizację tych postulatów, które sprawią, że młodzi ludzie pozostaną w naszej gminie, a starszym będzie żyło się wygodnie.

Rozmawiał Robert Radczak

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty