https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kino Apollo w Wałbrzychu zaprasza

Zielona granica
Opowieść o tym, że każdy z nas może nieoczekiwanie znaleźć się w sytuacji granicznej i zostać zmuszonym dokonywać wyborów pomiędzy dobrem a złem. Nowe dzieło trzykrotnie nominowanej do Oscara Agnieszki Holland uświadamia nam, że dyskusja o wyborach moralnych nie jest domeną akademickich sal, lecz dzieje się tu i teraz, we współczesnej Polsce. „Zielona granica” jest opowieścią fikcją, ale scenariusz filmu powstał na podstawie prawdziwych wydarzeń, które dzieją się tuż obok nas. Przygotowania do filmu objęły setki godzin analizy dokumentów, wywiadów z uchodźcami, strażnikami granicznymi, mieszkańcami pogranicza, aktywistami i ekspertami. Przejmująco aktualna „Zielona granica” to kino zaangażowane w istotny i aktualny temat. Kino, które otwiera oczy, trafia prosto w serce i nikogo nie pozostawia obojętnym.

REŻYSER Agnieszka Holland
PREMIERA 22 września 2023
DŁUGOŚĆ 148′
KRAJ Polska, Czechy, Francja, Belgia, 2023

Strzępy
Drugi pełnometrażowy film fabularny Beaty Dzianowicz. Znana ze swoich produkcji dokumentalnych reżyserka opowiada tu historię rodziny dotkniętej chorobą dziadka. Kiedy symptomy choroby nasilają się, relacje w rodzinie zostają wystawione na próbę, a syn Gerarda musi podjąć decyzje, które zaważą na życiu każdego z jego bliskich.

W głównych rolach oglądamy pochodzącego z Zabrza Michała Żurawskiego oraz aktorów Teatru Śląskiego: Agnieszkę Radzikowską, Dariusza Chojnackiego i nagrodzonego na festiwalu w Gdyni Grzegorza Przybyła w roli Gerarda.

„Strzępy” okazały się jednym z najciekawszych filmów 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni: zostały nie tylko bardzo dobrze przyjęte przez festiwalową publiczność i krytyków filmowych, ale zdobyły jedne z najważniejszych wyróżnień konkursowych. Beata Dzianowicz otrzymała nagrodę „za debiut reżyserski lub drugi film”, a fenomenalny Grzegorz Przybył – „za drugoplanową rolę męską”. Film dostał również Nagrodę Onetu „Odkrycie Festiwalu”. Na Warszawskim Festiwalu Filmowym Beata Dzianowicz odebrała Nagrodę Specjalną Jury za scenariusz, a w Chicago, na Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce „Strzępy” zostały wyróżnione nagrodą „Złote Zęby” dla najbardziej interesującego filmu fabularnego.

REŻYSER Beata Dzianowicz
PREMIERA 29 września 2023
DŁUGOŚĆ 100′
KRAJ Polska 2022

Doppelgänger. Sobowtór
Film przenosi nas do przełomu lat 70-tych i 80-tych, a jego akcja rozgrywa się po dwóch stronach żelaznej kurtyny równocześnie. Hans Steiner (Jakub Gierszał) żyje w tętniącym życiem Strasburgu, korzystając z możliwości, jakie daje Zachód. Wtapia się w lokalną społeczność, jed-nocześnie prowadząc działalność szpiegowską. Jan Bitner (Tomasz Schuchardt) mieszka z rodziną w Gdańsku, pracuje w stoczni. Pozornie nic nie łączy obu mężczyzn, jednak przeszłość skrywa tajemnicę, która postawi ich przed koniecznością zmierzenia się z własnymi słabościami i namiętnościami. Obaj staną przed pytaniem dotyczącym swojej tożsamości. „Doppelgänger. Sobowtór” to produkcja międzynarodowa z dużym rozmachem realizacyjnym.

Na ekranie u boku Jakuba Gierszała, Tomasza Schuchardta zobaczymy między innymi Wiktorię Gorodeckaję, Katarzynę Herman i Andrzeja Seweryna, a także zagraniczne gwiazdy – Emily Kusche, Joachima Raafa, Nathalie Richard i Jessicę McIntyre. Zdjęcia do filmu odbywały się w lokacjach w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Gdańsku, Sopocie, Bydgoszczy oraz Toruniu.

REŻYSER Jan Holoubek
PREMIERA 29 września 2023
DŁUGOŚĆ 120′
KRAJ Polska 2023

Na zawsze Melomani
Wszystko zaczęło się od paczki z płytami jazzowymi, która ze Stanów Zjednoczonych, przez Szwajcarię, przypadkiem dotarła do łódzkiego oddziału YMCA. Gdyby trafiła gdzie indziej, nigdy nie usłyszelibyśmy Melomanów – bandu, który w latach pięćdziesiątych tworzyły muzyczne osobowości polskiej sceny jazzowej – Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz, Andrzej „Idon” Wojciechowski, Andrzej Trzaskowski, Witold „Dentox” Sobociński, Witold Kujawski, Krzysztof Komeda i Antoni Studziński.

„Na zawsze Melomani” opowiada historię kultowego zespołu przez pryzmat czasów, doświadczeń i nieskrępowanej wolności twórczej czołowych postaci ówczesnej sceny, którym towarzyszymy od mrocznych czasów jazzu katakumbowego po uniesienia pierwszej edycji Jazz Jambore.

To także film o… filmie i polskiej szkole filmowej, przepełnionej muzycznymi motywami autorstwa Melomanów. Dwanaście brawurowych lat z historii polskiego jazzu, archiwalne nagrania, wspomnienia i energetyczna muzyka – dokument Rafała Mierzejwskiego jest jak jam session, po którym igła w Twoim gramofonie nie zazna spoczynku.

REŻYSER Rafał Mierzejewski
DŁUGOŚĆ 82′
KRAJ Polska 2022

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty