https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Mieroszowskie Paszporty

Po raz czwarty zostały przyznane „Mieroszowskie Paszporty”. – Ideą tej nagrody jest docenienie osób, mieszkańców gminy, które swoją aktywnością i pasją promują nasz region, propagowanie walorów Gminy Mieroszów, a także akcentowanie jej obecności w kraju czy na świecie to korzyści dla naszej społeczności i szansa na rozwój – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

5 czerwca 2022 roku obradowała kapituła, która przyznała cztery „Mieroszowskie Paszporty”. W ten sposób wyróżnieni zostali: Jerzy Chwałek, Zuzanna Fogt, Elżbieta Szomańska (wręczenie nastąpi podczas lipcowego VIII Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel!”), Olga Wiewióra (wręczenie nastąpi w dogodnym terminie dla laureatki). Symboliczne paszporty zostały przez Barbarę Olszamowską – artystkę oraz wieloletnią mieszkanką Sokołowska.

Zuzanna Fogt – jest Absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Prezes Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ, animatorka kultury, realizatorka znaczących międzynarodowych wydarzeń kulturalnych, w tym festiwali Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieslowski, Sanatorium Dźwięku oraz Sztuki Efemerycznej. Z urodzenia warszawianka, z wyboru mieszkanka Sokołowska. Od 2008 roku wspólnie z Bożeną Biskupską i Zygmuntem Rytką podjęła trud stworzenia wyjątkowego miejsca dla działań artystycznych odbudowując kompleks Sanatorium Doktora Brehmera w Sokołowsku. Dzięki tym staraniom uratowany został w znacznej mierze zabytkowy obiekt sanatorium i jest obecnie miejscem spotykania się zarówno ludzi sztuki, jak również mieszkańców Gminy Mieroszów na wystawach, koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. W 2017 roku Bożennę Biskupską i Zuzannę Fogtt wyróżniono Nagrodą Krytyki Artystycznej im. Jerzego Stajudy „za stworzenie w Sokołowsku trwałego miejsca dla sztuki, za poświęcenie na ten cel całego swojego czasu, pracy i majątku; za niezłomny upór w pokonywaniu przeszkód i wielki optymizm, które razem połączone pozwalają na podnoszenie z ruin budynków dawnego sanatorium; za niezwykłą energię, która emanując, przyciąga i przekonuje innych artystów, kuratorów i animatorów do wspólnego budowania, jedynego w swoim rodzaju, nieustającego festiwalu sztuki”. Dzięki działaniom Fundacji i osobistemu zaangażowaniu Zuzanny Fogtt Sokołowsko staje się rozpoznawalną marką na mapie kultury. Bywają tu znakomitości świata sztuki, filmu, znani pisarze, filmowcy, artyści z Polski i ze świata. W różnego rodzaju eventach, spotkaniach, wystawach biorą udział takie osobowości jak: Jerzy Stuhr, Krystyna Janda, Katarzyna Figura, Zbigniew Zamachowski, Zbigniew Preisner, Olga Tokarczuk, Richard Demarco, Marzena Trybała, Magdalena Łazarkiewicz, Agnieszka Holland, Keith Rowe i wielu wielu innych. Talent organizatorski Zuzanny Fogt, umiejętność łączenia ludzi i ich pasji, jak również ogromne zaangażowanie i trud – to wszystko sprawia, że małe Sokołowsko jest postrzegane jako miejsce wyjątkowych spotkań i wydarzeń.

Jerzy Chwałek – od lat dokumentuje bogatą historię gminy i miasta Mieroszów. To człowiek z wielką pasją. Doskonały dokumentator. To dzięki niemu powstało 160 filmów o Mieroszowie i okolicach. Jego publikacje stanowią ciekawe uzupełnienie dostępnych materiałów – w swoich filmach dodaje on także swoje spostrzeżenia, ciekawostki, symulacje, fakty, które zawsze podpiera rzeczowymi wyjaśnieniami i dokumentami. W przygotowanych przez Jerzego Chwałka filmach można zobaczyć także wiele archiwalnych fotografii Mieroszowa i okolic. Filmy te są ogólnodostępne w Internecie. Jerzy Chwałek jest współzałożycielem Stowarzyszenia Pasjonatów Historii Ziemi Mieroszowskiej. Działalność Stowarzyszenia  ma na celu zainteresowanie młodzieży i dorosłych pięknem ziemi mieroszowskiej, integrację międzypokoleniową, przekazywanie młodemu pokoleniu dziedzictwa i historii naszej małej ojczyzny. Jerzy Chwałek oraz pozostali członkowie stowarzyszenia zajmują się popularyzacją wiedzy na temat historii miasta i Gminy Mieroszów, kultywowaniem pamięci o zasłużonych mieszkańcach miasta i gminy, a także wydarzeniach historycznych. Jerzy Chwałek przez swoją pasję wzbudza zainteresowanie wielokulturową przeszłością naszej miejscowości, dąży do ocalenia od zapomnienia dorobku kulturowego i zachowania dziedzictwa kulturowo – historycznego gminy. Aktywnie pracuje przy organizacji wszystkich przedsięwzięć podejmowanych przez Stowarzyszenie m.in. wystaw, konkursów. Swoje bogate zbiory fotografii użycza na potrzeby organizowanych wystaw i wydawanych albumów takich jak: „Mieroszów – wczoraj i dziś. Ocalić od zapomnienia” „Frydland – Ring, Mieroszów- Pl. Niepodległości” „Sołectwa Gminy Mieroszów dawniej i dziś” „Droga do Niepodległości”. 19 grudnia 2019 r. Jerzy Chwałek otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Gminy Mieroszów.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty