Ekstraklasa nie dla Górnika

Koszykarze Górnika Wałbrzych przegrali w Słupsku piąty mecz finału I ligi z Czarnymi 59:83 i zajęli II miejsce w rozgrywkach. Prawo gry w ekstraklasie uzyskała ekipa z Pomorza Środkowego.

Do Słupska wałbrzyszanie pojechali z nadzieją na kolejne zwycięstwo w hali Gryfia, wszak byli jedyną ekipą, która w tym sezonie zdołała pokonać Czarnych na ich parkiecie.

– W piątym meczu będzie decydowała o wszystkim koncentracja i dyspozycja dnia – mówił przed meczem Łukasz Grudniewski, szkoleniowiec biało – niebieskich.

Decydujący mecz lepiej rozpoczęli gospodarze, którzy prowadzili 5:0 i 11:6, ale w połowie pierwszej kwarty wałbrzyszanie poprawili obronę i zaczęli trafiać, co po punktach Kamila Zywerta pozwoliło im odwrócić wynik na 12:11. Czarni odpowiedzieli trójką Huberta Pabiana, ale zza łuku trafił też Tomasz Ochońko (15:14), ale końcówka tej ćwiartki należała do słupsczan, którzy imponowali przede wszystkim trafieniami z dystansu i wygrali ją 22:17.

Na początku II odsłony gra wyrównała się. Górnik dobrą obronę wsparł celnymi rzutami i w 26 min., po trójce Macieja Koperskiego i trafieniu spod kosza Damiana Cechniaka, znów był na prowadzeniu (29:26), które udało im się utrzymać do syreny kończącej I połowę (39:35). Po zmianie stron wydawało się, że goście z Wałbrzycha są w stanie pójść za ciosem, bo w 24 min., po trójce Zywerta, było już 47:40. Podopieczni trenera Grudniewskiego, po niecelnych rzutach rywali, byli dwa razy w posiadaniu piłki, ale popełnili dwie straty, a rywale – za sprawą Jakuba Musiała i Błażeja Kulikowskiego – wrócili do gry, by na niespełna półtorej minuty przed końcem III kwarty prowadzić 53:50! Przerwa na żądanie szkoleniowca wałbrzyszan nic nie dała, bo rozpędzeni gospodarze już do przerwy zwiększyli prowadzenie do 7 pkt., a na początku ostatniej odsłony odskoczyli na 19 pkt. (33 min. 72:53) i do końcowej syreny kontrolowali wynik i grę. A potem ekipa ze Słupska rozpoczęła fetowanie zwycięstwa w I lidze i wywalczenie prawa gry w ekstraklasie.

Czarni Słupsk – Górnik Wałbrzych 83:59 (22:17, 13:22, 22:11, 26:9)

Górnik: Kamil Zywert 11, Tomasz Ochońko 11, Damian Cechniak 9, Krzysztof Jakóbczyk 7, Jan Malesa 6, Maciej Koperski 6, Maciej Bojanowski 5, Marcin Wróbel 4, Damian Durski 0, Bartłomiej Ratajczak 0, Łukasz Makarczuk 0.