https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pewny zawód z Państwową Wyższą Szkołą Zawodową im. Angelusa Silesiusa

Rektor dr hab. Piotr Jurek w krótkim wywiadzie opowiedział nam o ofercie edukacyjnej wałbrzyskiej uczelni, która już od dwudziestu lat z sukcesem kształci młodzież w zawodach gwarantujących zatrudnienie. Jej dodatkowym atutem jest nowoczesna baza dydaktyczna zlokalizowana w centrum miasta oraz kadra, którą tworzą wybitni eksperci i praktycy. Uczelnia właśnie prowadzi rekrutację na nowy rok akademicki.

  1. Jak PWSZ im. Angelusa Silesiusa tworzy swoją ofertę edukacyjną?

Studia dostosowane są do potrzeb rynku pracy, zwłaszcza regionalnego otoczenia społeczno-gospodarczego, a także do naszych możliwości. Wiadomo, że otworzenie nowych kierunków studiów wiąże się ze spełnieniem określonych formalności oraz kwestiami finansowymi. Zawsze staramy się jednak oferować studia przygotowujące do wykonywania określonego zawodu, tak pod względem teoretycznym, jak i praktycznym. Jest to też atut Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej, że w odróżnieniu od uczelni akademickich, które kształcą w bardziej teoretyczny sposób, program naszych studiów zawiera dużo godzin praktyk zawodowych. Priorytetem PWSZ im. Angelusa Silesiusa jest nauczanie praktyczne w przydatnych zwodach.

  • Czy w najbliższych latach uczelnia planuje otwarcie nowych kierunków?

Obecnie trwają prace nad nowymi kierunkami studiów, które chcemy uruchomić od roku akademickiego 2020/2021. Współczesna uczelnia musi być plastyczna i jej celem jest szybkie reagowanie na potrzeby rynku pracy i otoczenia społeczno-gospodarczego. Na przestrzeni dwudziestu lat istnienia uczelni byliśmy zmuszeni wygaszać te kierunki, które przestały być atrakcyjne dla młodego pokolenia. Często bywa i tak, że zapotrzebowanie na funkcjonowanie jakiegoś kierunki kończy się po pierwszym cyklu kształcenia. Dynamika ta charakteryzuje nie tylko wałbrzyską uczelnię, jest to tendencja ogólnopolska. Oczywiście są, nazwijmy je, „kierunki stałe, stabilne”, na które zainteresowanie nie mija, ale oferta edukacyjna uczelni, szczególnie tych mniejszych, musi ulegać zmianom i niezbędnej modyfikacji.

  • Czy studenci PWSZ im. Angelusa Silesiusa mają możliwość zdobywania wiedzy i doświadczenia praktycznego za granicą?

Tak, bardzo aktywnie uczestniczymy w programie Erasmus+. W odróżnieniu od uczelni akademickich, gdzie jest duża konkurencja wśród studentów, jeśli chodzi o zakwalifikowanie się do tego programu, w PWSZ im. Angelusa Silesiusa każdy zainteresowany otrzymuje możliwość wyjazdu na to stypendium. Takie wyjazdy to nie tylko kształcenie, ale również możliwość uczestniczenia w wydarzeniach kulturalnych, sportowych, to kontakt z zagraniczną młodzieżą. Chciałbym, żeby jak najwięcej młodych ludzi z tego korzystało, nawet kosztem przedłużenia studiów. Nasza uczelnia współpracuje nie tylko z krajami Unii Europejskiej, ale i z Turcją, Ukrainą, Białorusią, Kanadą. Często studenci zainteresowani są rozwijaniem jakiejś specjalności, której my akurat nie oferujemy, ale która jest realizowana na danej uczelni. Zawsze wtedy staramy się nawiązać współpracę z tą uczelnią i umożliwić studentom wyjazd oraz uczestniczenie w zajęciach, które ich interesują. W ramach autonomii każda uczelnia ma swoją specyfikę i swój program studiów, dlatego wymiana międzyuczelniana jest jak najbardziej uzasadniona.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty