https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Bezpieczne ferie

W nadchodzący weekend rozpoczynają się ferie zimowe dla uczniów m.in. z Dolnego Śląska. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, relaksu w domu i na świeżym powietrzu. Dla ich opiekunów to czas szczególnego zainteresowania się warunkami bezpieczeństwa podczas tego wypoczynku.
 SONY DSC
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Dla policjantów to codzienność: kontrole pojazdów, trzeźwości i uprawnień kierujących, stanu technicznego samochodów i autokarów przewożących dzieci. To też patrolowanie nartostrad – pilnowanie porządku oraz reagowanie na niebezpieczne i niezgodne z prawem zachowania. Wszystko w trosce o bezpieczeństwo naszych milusińskich. Wałbrzyska policja, jak co roku, przypomina kilka zasad bezpiecznego wypoczynku zimowego.
– Większość dzieciaków, niestety, pozostanie w domach. W takich wypadkach nieodzowne staje się przypomnienie zasad bezpieczeństwa, którymi powinny kierować się nasze dzieci podczas zabaw w domu i na podwórku – mówi nadkomisarz Magdalena Korościk z Zespółu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. – Jedną z metod może być spisanie przez rodziców i dzieci reguł obowiązujących w określonych sytuacjach, na przykład: rozmowy z obcym człowiekiem, nieznajomy przed drzwiami mieszkania podczas nieobecności rodziców, przyjmowanie słodyczy i prezentów od obcych, nieznanych osób, zabawa w lekarza prawdziwymi tabletkami z domowej apteczki. Musimy pamiętać, że zasady te obowiązują nie tylko maluchy, ale również nastolatków. Aura, jak na razie, zachęca raczej do spędzania czasu w domu, przed komputerem. Zwracajmy uwagę na to, jakie strony odwiedzają nasze pociechy i z kim nawiązują komputerowe znajomości. Ale pogoda może się zmienić. Pamiętajmy aby przypomnieć naszym dzieciom zasady bezpieczeństwa zabaw zimowych.
 
Ferie na drogach
– Policjanci wałbrzyskiej drogówki obecni będą również na drogach całego powiatu. Będą czuwać nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu. Kontrolować będą stan trzeźwości kierujących jak i stan techniczny pojazdów. Niestety doświadczenia lat ubiegłych wskazują, że wielu wsiada za kierownicę „na podwójnym gazie”. Takie zachowania stwarzają realne zagrożenia nie tylko dla samego kierowcy, ale osób podróżujących z nim, jak i innych użytkowników dróg – przestrzega Magdalena Korościk.
Jak co roku, policjanci ruchu drogowego rozpoczęli akcję „Bezpieczne ferie”. Czuwają nad bezpieczeństwem sprawdzając trzeźwość i uprawnienia kierowców, ale też prędkość i stan techniczny samochodów osobowych i autokarów. Szczególną uwagą objęci są kierowcy pojazdów przewożących dzieci i młodzież. Na drogach prowadzących do miejscowości, w których zorganizowane zostały zimowiska, jest zdecydowanie więcej policyjnych patroli. W całej Polsce można sprawdzić stan techniczny autokarów. Podczas kontroli sprawdzany jest stan techniczny autokaru, sprawność psychofizyczna kierowcy, jego uprawnienia oraz trzeźwość. Po takiej kontroli kierowca autokaru otrzymuje protokół.
Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:
– sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
– poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
– wezwij policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.
Funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Wałbrzychu, będą kontrolować na prośbę zainteresowanych takie pojazdy. Należy jednak chęć kontroli zgłosić telefonicznie odpowiednio wcześniej – dzień lub dwa, telefonując na numery: 997 lub 74 842-04-20.
 
Ferie w miejscu zamieszkania
Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Zatem przechodzenie przez ulicę w porze jesienno-zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego. Warto przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają  kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.
Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:
– do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
– nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
– korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
– kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
– nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów.
Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.
 
Ferie na stokach
Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich – są też tam obecni podczas ferii. Dzięki specjalistycznym kursom, policjanci są doskonale wyszkoleni – nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych. Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi  patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.
– Na koniec, wałbrzyscy stróże prawa życzą – wszystkim dzieciom młodszym i starszym oraz wszystkim wypoczywającym – miłych, białych i bezpiecznych ferii 2016 roku – dodaje nadkomisarz Magdalena Korościk.
 
Wypadek w górach
Właściwa i szybka reakcja gdy ktoś ulegnie wypadkowi w górach jest kluczowa, zwłaszcza w przypadkach zagrożenia życia.
– Sprawdź czy poszkodowany jest przytomny. Jeśli jest przytomny zostaw poszkodowanego w pozycji, w której go zastałeś, o ile nie zagraża mu żadne niebezpieczeństwo, dowiedz się jak najwięcej o stanie poszkodowanego i wezwij pomoc, jeśli będzie potrzebna oraz regularnie oceniaj jego stan. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny udrożnij drogi oddechowe wykonując odgięcie głowy do tyłu jedną ręką umieszczoną na czole poszkodowanego i uniesienie żuchwy do góry druga ręką. Sprawdź oddech poszkodowanego. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości czy oddech jest prawidłowy, działaj tak, jakby był nieprawidłowy. Poproś o wezwanie lub wyślij kogoś po pomoc GOPR (tel. 985 lub 601 100 300), a jeżeli jesteś sam, zostaw poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (bocznej ustalonej ) i wezwij GOPR, a następnie wróć do poszkodowanego. Pozycja bezpieczna pozwala zachować drożność dróg oddechowych (zapobiega zapadaniu się języka na tylną ścianę gardła), a także przeciwdziała dostaniu się do układu oddechowego ciał obcych, wymiocin, krwi itp. Podaj służbom ratunkowym następujące informacje: CO się stało (opis wypadku, czy istnieje nadal zagrożenie); GDZIE się stało (miejsce zdarzenia); ILU jest poszkodowanych; RODZAJ USZKODZENIA poszkodowanych; KTO wzywa pomoc (imię i nazwisko oraz nr telefonu). Nigdy nie odkładaj pierwszy słuchawki! Jeżeli warunki terenowe uniemożliwiają udanie się po pomoc, wezwij pomocy międzynarodowym sygnałem:
– jakimkolwiek sygnałem optycznym lub akustycznym powtarzanym 6 razy na minutę (co 10 sekund), po czym następuje jedna minuta przerwy. Odpowiedź o zrozumieniu sygnału przez służby ratownicze to taki sam sygnał trzy razy na minutę po czym minuta przerwy.  Gdy sam usłyszysz taki sygnał, pamiętaj, że ktoś znajduje się w niebezpieczeństwie i liczy na twoją pomoc;
– sygnałem wzywania pomocy dla pilota śmigłowca jest uniesienie rąk do góry zachowując sylwetkę litery Y (YES / TAK). W razie gdy pomoc jest nam niepotrzebna podnosimy prawą rękę do góry, a lewę trzymamy lekko pochyloną w dół  – sylwetka powinna przypominać literę N (NO / NIE) – radzą ratownicy Wałbrzysko – Kłodzkiej Grupy GOPR.
(RED)
 

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty