https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Szansa dla małych firm

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna „Invest-Park” już po raz drugi zorganizowała spotkanie japońskich inwestorów. Rozmowy poświęcone były m.in. współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami.
 
JaponscyInwestorzy_WSSE
 
 
 
 
 
 
 
– Podczas takich spotkań mamy możliwość omówienia problemów z jakimi spotykają się inwestorzy, a następnie podejmowania działań, które je rozwiążą. W ten sposób możemy również  wymieniać się informacjami czy spostrzeżeniami – mówi Barbara Kaśnikowska, prezes WSSE „Invest-Park”.
Inwestorzy spotkali się głównie po to, by przedyskutować możliwość współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Omówiono także kwestie zgłoszone przez japońskich inwestorów na pierwszym spotkaniu.
– Problemy były bardzo różne, jednak najczęściej dotyczyły dostosowania komunikacji do potrzeb pracowników, którzy pracują na zmiany i w różnych godzinach. I to nam się udało rozwiązać w Wałbrzychu i Jelczu-Laskowicach – tłumaczy prezes Barbara Kaśnikowska.
Na terenie wałbrzyskiej strefy ekonomicznej działa 12 japońskich inwestorów, dzięki którym zatrudnienie w WSSE znalazło prawie 4 000 osób.
Branża motoryzacyjna jest jedną z najbardziej innowacyjnych gałęzi gospodarki. Wydatki koncernów samochodowych na rozwój są wyższe niż w przemysłach zbrojeniowym, farmaceutycznym i biotechnologicznym, nie dziwi więc, że na terenach „Invest-Parku” ulokowały się globalne giganty produkujące niemal wszystkie elementy do produkcji auta od  silników i skrzyń biegów, przez opony, po kulki do łożysk i aluminiowe stopy do produkcji metalowych elementów silnika.
Pierwsza firmą, która zainwestowała w WSSE była Toyota Motor Manufacturing Poland, producent silników i skrzyń biegów. Roczne zdolności produkcyjne zakładu wynoszą 371 tysięcy silników oraz 720 tysięcy skrzyń biegów. To największa fabryka podzespołów firmy poza Japonią. Niedawno z taśm produkcyjnych zjechał milionowy egzemplarz silnika.
Natomiast największy na świecie producent opon Bridgestone, który ma 56 fabryk na całym świecie, w specjalnej strefie wytwarza folie do paneli fotowoltaicznych. Marka swoją nazwę wzięła z dosłownego tłumaczenia z japońskiego nazwiska założyciela, pana Ishibashi, które w angielskim tłumaczeniu znaczy stone bridge, czyli kamienny most.
Rekordzistą pod względem ekspansywnej działalności jest na terenie strefy NIFCO. Koncern, który jako pierwszy wprowadził tworzywa sztuczne do produkcji zacisków, nitów i pierścieni, otrzymał niedawno piąte zezwolenie na rozszerzenie działalności w specjalnej strefie ekonomicznej.
To nie jedyna firma, która z powodzeniem inwestuje w kolejne przedsięwzięcia, tylko w ostatnim półroczu zezwolenia na rozszerzenie działalności uzyskały u również Daicel Safety Systems i AKS Precision Ball Polska.
– O atrakcyjności „Invest-Parku” świadczą nie tylko dogodne warunki inwestowania, czyli korzystne ulgi podatkowe, ale także opieka, jaką spółka otacza przedsiębiorcę. Zostało to docenione przez magazyn fDI grupy Financial Times, który w najnowszym rankingu z 2014, rekomendował spółkę jako najbardziej przyjazną inwestorom. Doceniono nie tylko sposób, w jaki konsultanci pomagając załatwić formalności związane z ubieganiem się o zezwolenie, ale również tak zwaną „opiekę poinwestycyjną”, czyli działania ułatwiające firmom dalsze sprawne funkcjonowanie wyjaśnia Jacek Serdeczny z WSSE Invet – Park.
(RED)
 
Japońskie firmy z WSSE chcą współpracy z polskimi małymi i średnimi przedsiębiorstwami.

REKLAMA

Kliknij tutaj