https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Szlak zapomnianych nekropolii

Dawna ewangelicka nekropolia Grundw gminie Walim zostanie odtworzona. Społecznie pracują nad tym uczestnicy cyklicznych akcji. – Trzecia i ostania akcja zaplanowana jest na 18 października. Zaczynamy o godzinie 9.00 – mówi Łukasz Kazek, pomysłodawca przedsięwzięcia.
cmentarz grund 
 
 
 
 
 
– Pochodzący z 1846 roku, dawny ewangelicki cmentarz Grund – dziś Grządki w gminie Walim – jest pierwszym z cmentarzy, który wejdzie w skład szlaku zapomnianych nekropolii na terenie gminy Walim. Będzie to szlak historyczny i ekumeniczny, szlak historii zwykłych ludzi, którzy jako młynarze, szewcy, krawcy, tkacze, czy rolnicy, żyli tutaj przed dziesiątkami lat i kształtowali tę ziemię – wyjaśnia Łukasz Kazek, założyciela Fundacji na rzecz dziedzictwa kultury „Świat, którego już nie ma…”, który zorganizował akcję. – Do tej pory wykarczowaliśmy 0,10 h zarośli. Przy tym odkryliśmy 20 grobowych kwater i kilka tablic z nazwiskami ludzi tam pochowanych. Podczas drugiej akcji odkryliśmy 20 kolejnych kwater i zrekonstruowaliśmy kilkanaście tablic nagrobnych oraz dwa kute krzyże nagrobne. Udało się też uzyskać kontakt z dwiema rodzinami, które mają tam pochowanych swoich bliskich. Dostaliśmy od nich piękny list z podziękowaniami za to co robimy i pomoc w dokumentacji cmentarza. Trzecia akcja ma na celu ogrodzenie cmentarza płotem, wyczyszczenie do końca kwater grobowych oraz wbicie tablicy z informacjami: jakiego wyznania jest to nekropolia, z którego pochodzi roku, ile możliwych było w nim pochówków oraz ukazania na archiwalnych zdjęciach jak wyglądał dawniej, przed dewastacją. Tablica będzie wykonana w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Przy okazji ogromne podziękowania należą się naszemu mecenasowi – Danielowi Gajewskiemu, właścicielowi firmy Enforest – który wykonał bezpłatnie całe ogrodzenie na zapomnianą nekropolię Grund. Trzecia, ostania akcja została zaplanowana na 18 października. Rozpoczynamy o godzinie 9.00 i każdy, kto ma ochotę, może przyjść i pomóc. Stałymi pomocnikami są, między innymi, uczniowie ze szkoły w Radkowie, pod kierownictwem Marzeny Dudzik.
(RED)
 
Dzięki wolontariuszom, dawna ewangelicka nekropolia Grund w gminie Walim odzyskuje należny jej wygląd (fot. Tomasz J.Kostyła).

REKLAMA

Kliknij tutaj