https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kolorowe jarmarki

W gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej i powiatu kamiennogórskiego zorganizowanych zostało wiele imprez z udziałem Mikołaja. Były wspólne zabawy, kolędowanie i prezenty. A przed nami jarmarki świąteczne i spotkania opłatkowe, które są forpocztą Bożego Narodzenia.

Boguszów – Gorce

Strażacki Mikołaj to wydarzenie, które od czterech lat cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców (i tych małych, i tych dużych) Boguszowa-Gorc. Podczas Mikołajkowej Parady Strażaków, Mikołaj spotkał się z dziećmi w każdej dzielnicy miasta. Jak co roku wsparli go ochotnicy z OSP Gorce oraz inni pomocnicy. Wszystko zaczęło się przed remizą strażacką przy ul. Kościuszki, gdzie – w oczekiwaniu na gościa honorowego – odbywały się warsztaty oraz kiermasz ciast. Po przybyciu Mikołaja, parada składająca się m.in. z wozów strażackich, ruszyła ulicami miasta, aby rozdać dzieciom słodkie upominki. Punktem kulminacyjnym przejazdu było zapalenie światełek na miejskiej choince w najwyżej położonym Rynku w Polsce.

A już 16 grudnia w boguszowskim Rynku, w godzinach 12.00 – 18.00, zorganizowany zostanie jarmark świąteczny.

Czarny Bór

Wizyta Św. Mikołaja na Skwerze Olimpijczyków w Czarnym Borze i wspólne odpalenie światełek na gminnej choince zainaugurowało okres oczekiwania i wielkie odliczanie do świąt Bożego Narodzenia. Wspólnej zabawie towarzyszyły animacje, świąteczne piosenki i oczywiście prezenty, które św. Mikołaj z pomocą Wójta Gminy Czarny Bór Adama Góreckiego i gminnych radnych rozdawał zgromadzonym licznie dzieciom. Do sań pod choinką ustawiła się długa kolejka maluszków chcących zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z przybyszem z odległej Laponii.

Głuszyca

Zabawa w świątecznej atmosferze zorganizowana przez głuszyckie Centrum Kultury – Miejską Bibliotekę Publiczną w świetlicy w Kolcach i w sali widowiskowej CK-MBP, pełna radosnych tańców i zimowych piosenek, dostarczyła dzieciom mnóstwo pozytywnych emocji. Zabawę poprowadzili niezawodni animatorzy z Kamayu Art. Nie zabrakło również ulubionych brokatowych tatuaży w świątecznym klimacie oraz słodkości, którymi częstował dzieci św. Mikołaj, który obiecał, że pamięta o Głuszycy i przybędzie z workiem słodyczy także 15 grudnia na Głuszycki Jarmark Bożonarodzeniowy. Głuszyckie mikołajki zostały dofinansowane z budżetu Gminy Głuszyca ze środków Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

– Wszystkich, którzy jeszcze mocniej chcą poczuć atmosferę zbliżających się świąt Bożego Narodzenia, a przy okazji znaleźć wyjątkowe prezenty dla najbliższych, zachęcamy do wizyty na Głuszyckim Jarmarku Bożonarodzeniowym w piątek 15 grudnia 2023 r. Startujemy o godz. 15.00 i czekamy na odwiedzających do godz. 18.00 w Parku Jordanowskim w centrum Głuszycy. Wspólne kolędowanie, stoiska z rękodziełem i dobrym jedzeniem, darmowa degustacja świątecznych przysmaków, a także Betlejemskie Światełko Pokoju i spotkanie ze św. Mikołajem, który przybędzie z workiem słodyczy – to wszystko czeka na odwiedzających jarmark. Tego dnia usłyszymy także uczestników Przeglądu Kolęd i Pastorałek oraz wręczymy nagrody uczestnikom konkursu plastycznego „Gwiazdka dla Seniora” – zapraszają Burmistrz Głuszycy Roman Głód oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Głuszycy Grzegorz Milczarek.

Kamienna Góra

Burmistrz Janusz Chodasewicz z zastępcą Pawłem Frycem odwiedzili kamiennogórskie przedszkola i żłobek, aby dostarczyć tam mikołajkowe prezenty. W workach z upominkami znalazły się: zabawki, gry, kolorowanki oraz słodycze. A w miniony piątek w Kamiennej Górze odbyła się parada świętego Mikołaja, której uczestnicy wyruszyli sprzed kamiennogórskiego ratusza. Parada zainaugurowała trzydniowy Jarmark Bożonarodzeniowy, który został zorganizowany w Rynku. Przez trzy dni odbywały się liczne warsztaty (m.in. zdobienia pierników, wykonywania kartek świątecznych, przygotowania świec), animacje dla najmłodszych, rozstrzygnięcie konkursó1) na „Kartkę bożonarodzeniową” i „Najpiękniejszą dekorację drzewka świątecznego”, występy zespołów wokalnych z Polski i Czech, a także spektakle.

– Już w najbliższą, sobotę 16 grudnia 2023 r. zapraszamy mieszkańców Gminy Kamienna Góra oraz ich gości i przyjaciół do Krzeszowa. Wspólnie spotkamy się na imprezie „Gminne Spotkanie przy Wigilijnym Stole”, która rozpocznie się w sali widowiskowej o godz. 15.00. Imprezie będzie towarzyszył jarmark świąteczny, którego otwarcie zostało zaplanowane o godz. 13.00. Serdecznie zapraszamy na spotkanie w radosnym przedświątecznym klimacie wraz z dziećmi z Kółka Muzycznego ze Szkoła Podstawowa w Krzeszowie – zachęcają organizatorzy przedświątecznych wydarzeń w Gminie Kamienna Góra.

Lubawka

– „Jest taki dzień, tylko jeden raz do roku…” – i to właśnie ten dzień, coroczny Jarmark Bożonarodzeniowy w Gminie Lubawka, pomimo mroźnej aury, udał nam się znakomicie! Świąteczna, pełna życzliwości atmosfera udzieliła się nam w pełni, w oczekiwaniu na wyjątkowy okres Bożego Narodzenia. Kramy wypełnione po brzegi rękodziełem, słodkości, ozdoby i inne świąteczne „przydasie” powędrowały do świątecznych podarunków, a dzięki świątecznej, muzycznej aranżacji wszyscy wprowadziliśmy się w pogodny nastrój, choć mróz przybierał na sile z godziny na godzinę. Dziękujemy – występującym, wystawcom i każdemu z Państwa za udział w pięknej tradycji, która zbliża nas do siebie – podkreśla Ewa Kocemba, Burmistrz Lubawki.

Marciszów

– Mikołajki w Gminie Marciszów rozpoczęły się od spotkania w Domu Kultury w Marciszowie. Dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Marciszowie spotkały się 6 grudnia ze Świętym Mikołajem, który w kolejnych dniach odwiedził pozostałe sołectwa Gminy Marciszów i wręczył dzieciom słodkie upominki. A teraz serdecznie zapraszam mieszkańców gminy i naszych gości na jarmark bożonarodzeniowy. Domowe wypieki, ręcznie robione ozdoby świąteczne oraz lokalne produkty dostępne będą do zakupienia już w najbliższą niedzielę. Kiermasz wyrobów i ozdób świątecznych został rozpocznie się 17 grudnia 2023 r. o godz. 15.00 w Domu Kultury w Marciszowie. A w imieniu Zespołu Biesiadnego ze Świdnika, Stowarzyszenie Świdna oraz Gmina Marciszów, zapraszam już w sobotę, 16 grudnia o godzinie 16.00 do Świetlicy Wiejskiej w Świdniku, na III Koncert Kolęd i Pastorałek „Niech snuje się kolęda” – mówi Wójt Gminy Marciszów Wiesław Cepielik.

Mieroszów

– Jak co roku i zgodnie z obietnicą, pojawił się w Gmina Mieroszów  Święty Mikołaj. Przybył nie byle jaką furą, lecz mega mikołajowym pojazdem, który ma jednego konia – nie mechanicznego, ale jak najbardziej prawdziwego i jeszcze lepszego woźnicę – Rafał Strzała i Kuba to duet doskonały. Aby dzieci były zadowolone wielu Elfów pracowało z Mikołajem przy przygotowaniu prezentów. Niektórych znacie, bo w role Elfów wcielili się między innymi: Robert Dwernicki, Radni Rady Miejskiej w Mieroszowie, pracownicy Gminy Mieroszów i Sanatoriów Dolnośląskich, Jacek Dźwigała, Wiesław Wielgus, druhowie z Ochotniczej Straży Pożarnej w Mieroszowie, policjanci z Posterunku Policji w Mieroszowie, Kamila Milewska, Łukasz Wawrzyniak, Iwona i Gerard Szwarczyńscy z firmy Arges, Sławek Stawarz, Arek Woroniecki oraz niezawodne ekipy Ośrodka Pomocy Społecznej w Mieroszowie i Mieroszowskiego Centrum Kultury. Dziękujemy wszystkim za przybycie, szczególnie Mikołajowi, i za spędzenie z nami tego wyjątkowego czasu. Mamy nadzieję, że kakao smakowało, prezentów nie było mało i wszystko się udało – mówi Burmistrz Mieroszowa Andrzej Lipiński.

A już 15 grudnia w godzinach 15.00 – 18.00 w Sali im Włodka Szomańskiego w Mieroszowskiego Centrum Kultury zostanie zorganizowany Jarmark Bożonarodzeniowy w Mieroszowie.

Stare Bogaczowice

Gmina Stare Bogaczowice jest prawdziwym wyzwaniem dla Mikołaja. Aby odwiedzić wszystkie dzieci musi dotrzeć do każdego z ośmiu sołectw i tak właśnie jest w tym roku. Dzięki gminnym i sołeckim pomocnikom, Mikołaj trafił do wszystkich sołectw. Wręczaniu prezentów towarzyszyły niecodzienne atrakcje. Były pokazy ognia, świąteczne dmuchańce, animacje z elfami czy gry zespołowe.

– Każdego roku dokładamy wszelkich starań aby grudzień był radosnym czasem dla najmłodszych mieszkańców naszej Gminy. Dotarcie do każdego dziecka jest możliwe dzięki owocnej współpracy jednostek samorządowych oraz sołectw – mówi Mirosław Lech, Wójt Gminy Stare Bogaczowice.

17 grudnia 2023 r. zostaną zorganizowane przedświąteczne Targi Żywności w Gminie Stare Bogaczowice. Stoiska z lokalnymi wyrobami i rękodziełem staną w godzinach 11.00 – 14.00 na parkingu przy Szkole Podstawowej przy ul. Głównej 172 w Starych Bogaczowicach.

 – Tego samego dnia, ale o godzinie 16.00 zapraszam nad Zalew w Starych Bogaczowicach na wspólne kolędowanie. Będzie wysęp uczniów bogaczowickiej szkoły i wspólne kolędowanie przy ognisku. Dla każdego uczestnika będą przygotowane kiełbaski, ciepłe napoje i zimne ognie – zachęca Mirosław Lech.

Świebodzice

– Zapraszam na Jarmark Bożonarodzeniowy w Świebodziacch, który obędzie się w dniach 15-17 grudnia (piątek-niedziela). W tych dniach, od godz. 10.00 do 19.00 w świebodzickim Rynku ustawionych będzie 12 drewnianych domków, w których czekać będą sprzedawcy ze świątecznym asortymentem. Zwiedzający będą mogli zakupić produkty związane z tradycją bożonarodzeniową m.in.: stroiki, świeczki czy piękne rękodzieła. Nie zabraknie również świeżych wyrobów mięsnych,  czerwonego barszczu, pierogów oraz słodkich pyszności i rozgrzewających napojów. W jarmarku udział wezmą również wszystkie placówki oświatowe, Środowiskowy Dom Samopomocy oraz Klub Senior +. Natomiast w specjalnie ustawionej i pięknie przystrojonej szopce bożonarodzeniowej będzie można wykonać pamiątkowe zdjęcia. Jarmarkowi będą towarzyszyły występy artystyczne, animacje dla najmłodszych oraz bieg dla dzieci – zachęca Burmistrz Świebodzic Paweł Ozga.

Walim

W tym roku Mikołaj z workiem pełnym prezentów odwiedził wiele mikołajkowych przyjęć w Gminie Walim. Zabawy odbyły się m.in. w świetlicach wiejskich w Zagórzu Śląskim, Jugowicach, Niedźwiedzicy, Dziećmorowicach, Glinnie oraz w Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu, gdzie dzieci tańczyły, śpiewały, dekorowały ciasteczka, szykowały świąteczne ozdoby i co najważniejsze spotkały Mikołaja. Mikołaj odwiedził także Sołectwo Stary Julianów, gdzie prócz gier i zabaw głównym punktem wydarzenia było uroczyste odpalenie lampek na wielkiej choince ustawionej na boisku. Mikołajki stały się też doskonałą okazją do podsumowań sezonu dla sportowców. W Centrum Sportu i Rekreacji w Walimiu, podczas wspólnego świętowania, wręczone zostały okolicznościowe medale i nagrody.

– A pracownicy Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu oraz Gminnej Biblioteka Publicznej w Walimiu, jak co roku, mieszkańcom i przyjezdnym wręczali na ulicach Walimia tradycyjne… rózgi oraz słodycze. Natomiast w weekend w Zagórzu Śląskim zorganizowaliśmy kiermasz świąteczny. Artyści, rzemieślnicy, mistrzowie świątecznych kulinariów i nie tylko, rozstawili swoje stoiska w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Akwarium”, by w świątecznej atmosferze podzielić się tym co w tym czasie najcenniejsze – magią zbliżających się świąt – relacjonuje Wioletta Sowa, dyrektor Centrum Kultury i Turystyki w Walimiu.

Kolejnym przedświątecznym wydarzeniem będzie zaplanowane na 15 grudnia w Walimiu Bożonarodzeniowe Spotkanie Wigilijne.

– Wydarzenie rozpocznie o godzinie 16.00 msza święta z udziałem ks. biskupa Marka Mendyka, która zostanie odprawiona w kościele pw. św. Jadwigi w Walimiu. Po nabożeństwie, ok. godz. 17.30 w hali sportowej Publicznej Szkoły Podstawowej im. Noblistów Polskich w Walimiu odbędą się jasełka oraz wspólne kolędowanie. Na terenie Gminy Walim kursować będą specjalne autobusy dowożące mieszkańców do Walimia, a po wydarzeniu odwożące ich z powrotem. Rozkład jazdy dostępny na stronie internetowej Gminy Walim – mówi Adam Hausman, Wójt Gminy Walim.

Wałbrzych

Wałbrzyski jarmark świąteczny rozpocznie się 15 grudnia i potrwa do 23 grudnia. Jarmark zostanie zorganizowany w Rynku i tam też, w dniach 15 – 17 grudnia, odbędą się liczne wydarzenia artystyczne. Otwarcie wałbrzyskiego jarmarku zostało zaplanowane na 15 grudnia o godz. 14.00. Będą występy artystyczne uczniów wałbrzyskich szkół oraz artystów: Zespołu Pieśni i Tańca Wałbrzych, Angelo Ciureja z zespołem Romano Drom i Roberta Delegiewicza. W sobotę i niedzielę występy będą odbywały się w godzinach 12.00 – 15.00. Na jarmarcznych stoiskach będzie można kupić rękodzieło, ozdoby świąteczne oraz artykuły spożywcze.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty