Miało cię nie być
Siedemnastoletnia Mańka (Sonia Szyc) nieoczekiwanie wkracza do świata ojca (Borys Szyc), z którym od dawna nie utrzymuje kontaktów. Nie zamierza zabawić w nim długo, ale ten standardowo krzyżuje jej plany. Nie tylko odkrywa, że dziewczyna jest w ciąży, ale też, wbrew woli córki, postanawia jej pomóc. Co jednak czterdziestoletni mężczyzna może wiedzieć o problemach dorastającej nastolatki? Niewiele. Dlatego też wpada na pomysł, aby poszukać wsparcia i rady u byłych partnerek. Spotkania z barwną grupą „eks”, wśród których znajdą się zarówno wojująca feministka, jak i tancerka z nocnego klubu, staną się dla ojca i córki szansą na nowy początek. Finał ich wspólnych perypetii zaskoczy każdego.
REŻYSER Jan Kidawa-Błoński
PREMIERA 10 listopada 2023
DŁUGOŚĆ 90′
KRAJ Polska 2023
Lęk
Magdalena Cielecka i Marta Nieradkiewicz jako siostry w porywających kreacjach aktorskich, jakich w polskim kinie nie było od lat. „Lęk” nominowanego do Oscara Sławomira Fabickiego zabiera widzów w podróż poprzez śmiech i łzy, miłość i nienawiść, radość i smutek, aż do poruszającego finału, który zostaje w sercu na zawsze.
REŻYSER Sławomir Fabicki
PREMIERA 3 listopada 2023
DŁUGOŚĆ 96′
KRAJ Polska, Szwajcaria, Niemcy, 2023
Polowanie
W najnowszym filmie od twórców „Układu zamkniętego”, Artur Barciś i Michał Czernecki wcielają się w główne role w opowieści opartej na prawdziwych wydarzeniach z małego miasteczka skrywającego ciemne sekrety.
„Polowanie”, w reżyserii Pawła Chmielewskiego, to napięty polityczny thriller, ukazujący historię odważnego mężczyzny, który przeciwstawia się mrocznym siłom kontrolującym jego miasto. Fabuła rozgrywa się w małej miejscowości w Polsce, a jej inspiracją były prawdziwe wydarzenia.
Centralna postać, Michał Król, grany przez Michała Czerneckiego, to młody, pełen ambicji przedsiębiorca, który po zostaniu burmistrzem małej społeczności musi zmierzyć się z korupcyjnymi praktykami.
Obsadzie filmu towarzyszą także takie gwiazdy, jak Magdalena Walach, Kamila Kamińska, Andrzej Andrzejewski, Ewa Kasprzyk i Piotr Cyrwus.
REŻYSER Paweł Chmielewski
PREMIERA 10 listopada 2023
DŁUGOŚĆ 120′
KRAJ Polska, 2023
Europejski Dzień Kina Artystycznego: 20 000 gatunków pszczół
Dziecko, które zakwestionuje zastane normy, zasady i tradycje, sprawi, że na jaw wyjdą długo skrywane tajemnice, a kobiety z rodziny przyjrzą się własnym wyborom i stłumionym pragnieniom. Dziecięcy bunt przypomni im, że prawdę o sobie można manifestować na wiele sposobów.
Debiut Estibaliz Urresoli Solaguren to czuły, delikatny film o akceptacji, pełen zachwytu dla różnorodności świata, w którym jest miejsce aż na 20 000 gatunków pszczół. Dlaczego zatem ogromne bogactwo sposobów, na jakie manifestuje się ludzka osobowość, płeć czy seksualność, tak często budzi sprzeciw? „20 000 gatunków pszczół” to także wzruszający portret rodziny, która jest jak rój: każdy ma tu swoją rolę, wszyscy chronią się nawzajem. Jest tu miejsce dla zagubionych matek, odważnych córek, ciotek-outsiderek i strzegących rodzinnych sekretów babć. A choć w tym ulu huczy od emocji, zderzają się pokolenia i doświadczenia, to każda z jego mieszkanek ma prawo chcieć dla siebie całego życia.
REŻYSER Estibaliz Urresola Solaguren
DŁUGOŚĆ 129′
KRAJ Hiszpania, 2023
Europejski Dzień Kina Artystycznego: Opadające liście
Krótki film o miłości, słodko-gorzki jak uwielbiana przez Finów lukrecja. Dwoje samotnych ludzi spotyka się, gubi, walczy z nałogiem, stara się przetrwać. W tle słychać smutne piosenki i dramatyczne wiadomości z Ukrainy, a świat nie zwraca na bohaterów najmniejszej uwagi – może poza równie samotnym psem i kultowym już reżyserem Akim Kaurismäkim, który wciąż jeszcze wydaje się wierzyć w piękno, w kino oraz w to, że ludzie mogą się nawzajem ocalić. Jego melancholijna komedia romantyczna, w której karaoke zastępuje słowa, okazała się jednym z największych odkryć tegorocznego festiwalu w Cannes. Sam Kaurismäki bawił się we Francji znakomicie, opowiadając podczas konferencji prasowej o fascynacji Chaplinem i o ulubionych białych szparagach. Jednak nie stawił się na gali zamknięcia festiwalu. Nagrodę Jury dla filmu odebrali za niego aktorzy, Alma Pöysti i Jussi Vatanen, przekazując publiczności jego krótkie, ale dosadne przesłanie: Twist and shout!
REŻYSER Aki Kaurismäki
DŁUGOŚĆ 81′
KRAJ Finlandia, 2023
Europejski Dzień Kina Artystycznego: Powoli
Elena jest tancerką, a Dovydas tłumaczem języka migowego. Oboje pracują ciałem, szukając najlepszego sposobu, by wyrazić – tańcem i ruchem dłoni – najsubtelniejsze sensy i najgłębsze emocje. Wydają się dla siebie stworzeni, ale Powoli zamiast happy endu wybiera status: „To skomplikowane”. Bo Elena uwielbia seks, a Dovydas mógłby się bez niego obejść. Pełni najlepszych chęci sprawdzają więc, czy da się kochać, nie pożądając.
Film Kavtaradze śmiało podejmuje temat nowych modeli relacji, to kino namiętne i pełne pasji, które jest popisem zarówno świetnej reżyserii, jak i aktorskiej chemii.
REŻYSER Marija Kavtaradze
DŁUGOŚĆ 108′
KRAJ Litwa, Hiszpania, Szwecja, 2023
Oczy szeroko zamknięte
William (Tom Cruise) wyrusza na nocną eskapadę, po tym, jak żona (Nicole Kidman) opowiada mu o swoich fantazjach erotycznych z innym mężczyzną. Eskapada ta może zagrozić jego małżeństwu, a jego samego uwikłać w zagadkowe morderstwo o podłożu seksualnym.
REŻYSER Stanley Kubrick
DŁUGOŚĆ 159′
KRAJ USA 1999