https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Grzędowianki na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Strzegomiu

Zespoły folklorystyczne z Chile, Turcji, Indii, Słowacji, Ukrainy oraz Polski, barwny korowód w regionalnych strojach, polonez w strzegomskim Rynku oraz koncert wybranych dolnośląskich zespołów ludowych (w tym Grzędowianek z Gminy Czarny Bór) – to tylko niektóre z atrakcji ostatniego dnia Międzynarodowego Festiwalu Folkloru.

– Festiwal odbył się w dniach 9 – 14 sierpnia i przyciągnął od Strzegomia tysiące miłośników folkloru z całego regionu. Tradycyjnie, festiwalowa niedziela rozpoczęła się dostojnym polonezem odtańczonym przez wszystkie zespoły. Poloneza poprowadził burmistrz Zbigniew Suchyta oraz Małgorzata Majeran-Kokott z Radia Wrocław. Był też czas na regionalne przysmaki przygotowane przez zespoły ludowe, a rekordy popularności biło stoisko Grzędowianek – pięknie ustrojone i bogate w domowe pyszności.

Podczas Galowego Koncertu Zespołów Dolnośląskich zaprezentowało się 17 ludowych kapel, w tym Grzędowianki, które z przytupem opanowały strzegomską scenę. Wybrzmiały najpiękniejsze i najbardziej skoczne, ludowe przeboje (Wysoki zameczek, Ludowe granie,
W moim ogródeczku, A chłopaki lecą i wiele, wiele innych). Były też łzy wzruszenia, ponieważ podczas tegorocznego festiwalu, jubileusz 25-lecia pracy w Radiu Wrocław obchodziła pochodząca z Boguszowa – Gorc Małgorzata Majeran-Kokott – ukochana przez zespoły ludowe – autorka i redaktorka Listy Przebojów Ludowych Radia Wrocław. Było oczywiście gromkie Sto lat! Morze kwiatów, życzeń i dowodów uznania dla pracy Pani Małgosi na rzecz całej „dolnośląskiej ludowej rodziny” – relacjonuje Katarzyna Bernaś, dyrektor Biblioteki + Centrum Kultury w Czarnym Borze.

(KB, fot. Czesław Janor)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty