https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kino Apollo w Wałbrzychu zaprasza

Oppenheimer
Najnowszy film Christophera Nolana to opowieść o jednym z największych geniuszy XX wieku, fizyku Juliuszu Robercie Oppenheimerze. Amerykański naukowiec uznawany jest za ojca bomby atomowej. Podczas II wojny światowej był szefem naukowym tzw. Projektu Manhattan, przedsięwzięcia mającego na celu stworzenie broni atomowej.

Oppenheimer słynął nie tylko jako znakomity naukowiec, ale również świetny organizator, charyzmatyczny lider i ekscentryczny wykładowca. Był erudytą, fascynatem filozofii i języków Wschodu, według otoczenia posiadał jednak skłonności do depresji i autodestrukcji. Po latach przyznał, że na widok pierwszego, testowego wybuchu bomby atomowej przyszedł mu na myśl cytat ze świętej księgi hinduizmu Bhagawadgita: Teraz stałem się Śmiercią, niszczycielem światów.

REŻYSER Christopher Nolan
PREMIERA 21 lipca 2023
DŁUGOŚĆ 180′
KRAJ USA, UK, 2023

Barbie
Film opowiada o przygodach Barbie po wyrzuceniu z Barbielandu – bohaterka grana przez Margot Robbie okaże się niewystarczająco idealna, by mieszkać w tej baśniowej krainie. Wraz z wiernym Kenem będzie więc musiała poradzić sobie w prawdziwym świecie.

Główną rolę – Barbie wyrzuconej z Barbielandu – gra sama Margot Robbie, jedna z najjaśniejszych współczesnych gwiazd kina. Aktorka zabłysnęła występami w takich filmach, jak Wilk z Wall Street (2013), Legion samobójców (2016), Pewnego razu… w Hollywood (2019) czy Babilon (2022).

Partneruje jej nie kto inny, a sam Ryan Gosling – jeden z czołowych amantów hollywoodzkiego kina. Aktor zdobył popularność m.in. dzięki rolom w filmach Pamiętnik (2004), Blue Valentine (2010), Drive (2011), La La Land (2016) czy Blade Runner 2049 (2017). Tym razem kanadyjski aktor gra Kena – utlenionego na platynowy blond.

REŻYSER Greta Gerwig
PREMIERA 28 lipca 2023
DŁUGOŚĆ 115′
KRAJ USA, Kanada 2023

Krótka historia polskiego kina: Sanatorium pod Klepsydrą
Wojciech Jerzy Has zekranizował według własnego scenariusza prozę Brunona Schulza – opowiadania ze zbiorów: „Sklepy cynamonowe” i „Sanatorium pod Klepsydrą”.
Józef przyjeżdża do prowadzonego przez doktora Gotarda Sanatorium pod Klepsydrą, gdzie przebywa jego zmarły ojciec przywrócony do życia, lecz przeniesiony w inny wymiar czasu. Józef odbywa podróż w „różne pętle czasu przeszłego” – lata swojego dzieciństwa i fantastycznych marzeń. Ożywa dom rodzinny, sklep ojca, żydowskie miasteczko, przewijają się obrazy przywoływane przez kolekcje znaczków i fabuły z gazetowych powieści w odcinkach, niezwykły ogród księżniczki Bianki, która odeszła z Rudolfem, przyjacielem Józefa. Przy próbie dokonania powtórnej pętli czasowej świat żydowskich miasteczek i żydowskiej kultury okazuje się zniszczony i wyludniony po tragedii holocaustu.
REŻYSER Wojciech Has
DŁUGOŚĆ 124′
KRAJ Polska 1973

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty