https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kask może uratować życie

Nie tylko osoby kierujące motocyklami, motorowerami czy quadami powinny używać kasków, które zabezpieczają głowę. – Kasków powinni używać wszyscy użytkownicy rowerów, hulajnóg, wrotek, rolek oraz pozostałych środków tak zwanego transportu osobistego – apelują policjanci z Wałbrzycha i Kamiennej Góry.

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze wyjaśniają okoliczności zdarzenia z udziałem quada w kompleksie leśnym, w którym zginął 43-latek z powiatu kamiennogórskiego.

– Policjanci Referatu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze zostali w piątek około godziny 14:00 skierowani do zdarzenia, do którego miało dojść w kompleksie leśnym pomiędzy Paczynem, a Ogorzelcem. Jak się okazało, leśniczy tamtego rejonu podczas rutynowych zadań ujawnił na drodze leśnej mężczyznę przygniecionego quadem. Niestety 43-latek z powiatu kamiennogórskiego nie dawał oznak życia. Ze wstępnych ustaleń kamiennogórskich funkcjonariuszy policji pracujących na miejscu wynika, że mężczyzna stracił panowanie nad quadem, po czym spadł z pojazdu, który go następnie przygniótł. Niestety kask, zamiast na jego głowie, znajdował się przyczepiony do czterokołowca. Uzyskane przez policjantów informacje wskazują, że mężczyzna wyjechał z domu już dzień wcześniej i do niego nie powrócił. Pamiętajmy o tym, że każdy uczestnik ruchu zobowiązany jest podjąć wszelkie możliwe działania mające na celu zabezpieczenie siebie i innych. Przypominamy również, że aby kierować czterokołowcem należy mieć uprawnienia kategorii przynajmniej AM. W przypadku użytkowników quadów obowiązkowym jest kask, który ochroni głowę przed poważnymi obrażeniami. Apelujemy również aby nie wsiadać za kierownicę pod wpływem alkoholu! – mówi starszy sierżant Katarzyna Trzepak-Balicka z Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze.

Do kolejnego niebezpiecznego zdarzenia doszło 5 lipca na torze rowerowym na Słonecznej Polanie w Szczawnie – Zdroju.

– Drodzy rodzice, uwielbiamy Waszych cyklistów: piją u nas wodę hektolitrami, zagadują nas, dyskutują o szkole, żartują – są dziećmi. Zabawnymi, zadziornymi, z błyskiem w oku. Wolimy im co jakiś czas sprezentować lody niż kwiaty na cmentarz… 8 na 10 dzieciaków jeżdżących po torze na Słonecznej Polanir nie ma kasku! – alarmują właścicielki baru SunWay na Słonecznej Planie w Szczawnie-Zdroju. – 5 lipca był kolejny wypadek, znów karetka i tym razem złamany obojczyk oraz siniaki. A kask? A kask został w domu! Jesteśmy tu codziennie i jesteśmy przerażone. To nie dzieci są nieodpowiedzialne tylko Wy, że na to pozwalacie! Pozdrawiamy razem z wyładowaną po brzegi apteczką! I nie chodzi o to, że nie mają być posiniaczone i podrapane, poodzierane… Chodzi o to żeby były żywe!

Kolejnym problemem jest jazda rowerem po spożyciu alkoholu. W ostatnich dniach wałbrzyscy policjanci na terenie Boguszowa-Gorc i Wałbrzycha zatrzymali dwóch rowerzystów, którzy jechali pod wpływem alkoholu.

– Pierwszy z zatrzymanych mężczyzn trafił na patrol ruchu drogowego wałbrzyskiego komendy na ul. Wałbrzyskiej w Boguszowie-Gorcach. Funkcjonariusze ustalili, że 66-letni mieszkaniec Unisławia Śląskiego jechał jednośladem mając w organizmie 0,36 promila alkoholu. Za popełnione wykroczenie mężczyzna otrzymał mandat karny w kwocie tysiąca złotych i do miejsca zamieszkania nie wrócił już rowerem. Kolejnego dnia, o godzinie czwartej w nocy, będący w służbie funkcjonariusze prewencji wałbrzyskiej komendy postanowili sprawdzić stan trzeźwości rowerzysty jadącego ul. Batorego w Wałbrzychu. W trakcie wykonywanych czynności okazało się, że 35-letni mężczyzna wydmuchał dokładnie promil alkoholu. W jego przypadku skończyło się na mandacie karnym w kwocie 2,5 tysiąca złotych. Wałbrzyszanin w dalszą drogę także nie pojechał już rowerem. Nieodpowiedzialnym kierującym rowerami przypominamy, że za jazdę pod wpływem alkoholu grozi kara aresztu, wysoka grzywna, a nawet zakaz kierowania jednośladami. Pamiętajmy również, że jako rowerzyści jesteśmy niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każdy – nawet niegroźnie wyglądający wpadek – może zakończyć się poważnym kalectwem, a nawet śmiercią – mówi komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

(RED, fot. KPP Kamienna Góra)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty