https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ośrodek Kultury i Sztuki zaprasza

XXVI Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Świat pod Kyczerą”

Festiwal należy do największych festiwali folklorystycznych w Polsce. Organizowany jest od 1996 roku, początkowo pod nazwą „Europa bez granic”, potem „Spotkania pod Kyczerą”. Przez festiwalowe sceny przewinęło się do tej ponad 130 grup folklorystycznych z sześciu kontynentów, między innymi z tak odległych zakątków świata jak Wallis i Futuna, Sierra Leone, Chile, Nowa Zelandia, Kostaryka, Indonezja, Meksyk czy Togo. W tym roku wystąpią zespoły z następujących krajów: Meksyk, Czechy, Indie, Macedonia Północna, Rumunia, Senegal, Tajlandia, Gruzja.

Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego

Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na wystawę konkursową w ramach Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego, na której zaprezentowane zostaną prace niemal pięćdziesięciu artystów i artystek z Polski i zagranicy. 30 czerwca 2023 r. o godz. 17.00, podczas oficjalnego otwarcia poznamy Laureatów Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego. Organizatorzy, przy wsparciu Marszałka Województwa Dolnośląskiego, wręczą Laureatom następujące nagrody:

– Dolnośląska Nagroda Główna — 25 000 zł brutto,

– nagroda Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu — udział w Warsztatach i Sympozjum Szkła Artystycznego e-Glass Festival,

– nagroda Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu — zapewnienie minimum dwutygodniowej rezydencji w Pilchuck Glass School,

– nagroda Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze — warsztaty w Laboratorium Szkła,

– nagroda Muzeum Szkła we Lwowie — udział w Międzynarodowym Sympozjum Szkła Dmuchanego we Lwowie.

Warto zaznaczyć, że Międzynarodowy Konkurs Szkła im. Horbowego, którego jednym z wydarzeń jest wystawa, został zainicjowany na cześć profesora Zbigniewa Horbowego — wybitnego artysty i projektanta, wieloletniego rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, reformatora polskiego szkła artystycznego, który całe swoje twórcze życie związał z regionem Dolnego Śląska. Profesor Horbowy to osoba, która zasłynęła swoją twórczością w dziedzinie szkła artystycznego oraz wkładem w rozwój polskiej sztuki w XX wieku. Konkurs ma na celu kontynuowanie jego dziedzictwa i promowanie twórczości artystów z całego świata.

Będzie to okazja, by poznać wiele różnorodnych form i technik wykonania, które wspaniale oddają charakter szkła jako materiału artystycznego. Prace zakwalifikowane do kolejnego etapu Konkursu z pewnością zainteresują nie tylko miłośników sztuki, ale również osoby związane z branżą dizajnu i architektury.

Po zakończeniu wystawy w Muzeum Karkonoskim w Jeleniej Górze, prace artystów i artystek Międzynarodowego Konkursu Szkła im. Horbowego będzie można zobaczyć również we Wrocławiu, w Galerii Geppart (7.9–21.10.2023).

Projekt współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Cezary Przybylski, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie organizowane jest w ramach 50-lecia Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu. Projekt towarzyszył światowym obchodom Międzynarodowego Roku Szkła 2022 ogłoszonym przez Organizację Narodów Zjednoczonych

Organizatorzy: Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, Akademia Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu

Patronat medialny: TVP 3 Wrocław, Szkło i Ceramika, TV Zachodnia, Muzyczne Radio, Jelonka.com, Glass Art Society, Pismo Artystyczne Format

Summer Guitar Festival 2023

Summer Guitar Festival odbywa się w malowniczym kompleksie pałacowym w Krzyżowej koło Świdnicy na Dolnym Śląsku, nieprzerwanie od 2001 r. Pomysłodawcą i dyrektorem artystycznym wydarzenia jest znakomity gitarzysta i wykładowca Akademii Muzycznej w Bydgoszczy – prof. Krzysztof Pełech. Tegoroczna 23. edycja festiwalu odbędzie się w dniach 6-13 sierpnia 2023 r.

Summer Guitar Festivalobejmuje zajęcia indywidualne i grupowe, konkursy gitarowe, koncerty, wykłady oraz prezentacje instrumentów, adresowane do wszystkich miłośników gry na gitarze – od amatorów po profesjonalnych, doświadczonych już muzyków. Co roku do prowadzenia zajęć i wykładów zapraszani są uznani muzycy z Polski i zagranicy, reprezentujący różne style muzyczne oraz różne ośrodki dydaktyczne. W tym roku wykładowcami kursu będą: Magdalena Czwojda (Polska), Vladislav Bláha (Czechy), Marcin Chiliński (Polska), Jan Depreter (Belgia), Jarosław Dzień (Polska), Thomas Fellow (Niemcy), Robert Horna (Poland), Rainer Maria Nero (Polska), Marek Pasieczny (Polska, Wielka Brytania), Krzysztof Pełech (Polska).

Festiwal to idealne miejsce zarówno dla uczniów i studentów chcących doskonalić swoje gitarowe umiejętności, jak również dla tych, którzy chcieliby uczestniczyć w koncertach i wykładach jako obserwatorzy. Cechą szczególną tych cieszących się dużą popularnością kursów jest ich swobodny charakter oraz przyjazna atmosfera. Organizatorzy Summer Guitar Festival, Fundacja „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, zapewniają wszystkim uczestnikom nie tylko bogaty program kulturalny, lecz również bezpieczne i komfortowe warunki pobytu podczas kursu.

– Zapraszamy do udziału w Summer Guitar Festival dzieci i dorosłych, uczniów i studentów, początkujących i zaawansowanych. Słowem – wszystkich, którzy czują, że gitara to instrument właśnie dla nich! Ale liczba miejsc na warsztatach jest ograniczona, a zapisy kończą się 30 czerwca – podkreślają organizatorzy.

Oficjalna strona festiwalu oraz formularz zgłoszenia: www.guitarfestival.okis.pl.

Telefon: +(48) 71 344 28 64 w. 216 lub 212

(JP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty