https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Smakowite festiwale

8 Festiwal Gulaszu w Walimiu oraz XX Dolnośląski Festiwal Zupy w Jedlinie – Zdroju po raz kolejny przyciągnęły tłumy smakoszy z regionu i odłagłych zakątków Polski. Jurorzy o konkursów na najlepszy gulasz i najlepszą zupę jak zawsze mieli niezwykle trudne zadanie, by wyłonić zwycięzców.

Znad licznych kotłów, które 24 czerwca 2023 r. stanęły w Parku Jordanowskim w Walimiu buchały kłęby aromatycznej pary, wabiąc i kusząc amatorów mięsnych smaków, a na scenach rozbrzmiewała skoczna muzyka zachęcając do wspólnej zabawy. Tak przebiegał z dawna oczekiwany Festiwal Gulaszu.

Po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, Festiwal Gulaszu wrócił do kalendarza sowiogórskich atrakcji kulinarnych najwyższej klasy. Do konkursu na najlepszy gulasz zgłosiło się wiele drużyn i wielu było faworytów do miana mistrza gulaszu, jednak zwycięzca mógł zostać tylko jeden. Na szczęście z zaprzyjaźnionej węgierskiej gminy przybyli wybitni eksperci w dziedzinie przyrządzania najważniejszej tego dnia potrawy. Zespół sędziowski złożony z największych walimskich i węgierskich smakoszy wydał jednomyślny werdykt: w tegorocznej rywalizacji pierwsze miejsce zajął Walim Rajdowy!

Tego dnia radości i gulaszu nie było końca. Miski pełne parujących smakowitości przygotowane na polowych stanowiskach rozdawali wszyscy kucharze – uczestnicy konkursu, węgierscy goście oraz – jak zawsze – Wójt Gminy Walim Adam Hausman.

Drugą atrakcją, która przyciągnęła tłumy, miał stać się konkurs naleśnikarski i wyłonienie mistrza patelni. Problemy techniczne, które uniemożliwiły przeprowadzenie rywalizacji, nie stanęły jednak na drodze prawdziwej naleśnikowej uczcie! Dzięki prospołecznej postawie walimskich gospodyń, całe ciasto naleśnikowe przygotowane na konkurs zostało wysmażone, a naleśniki nadziewane serem i marmoladą skradły serca kolejnych rzeszy koneserów dobrego smaku i – kto Wie –  może na stałe zagoszczą w repertuarze festiwalu?

Dopełnieniem sobotniego wydarzenia była zabawa na scenie i pod sceną, podczas której gwiazdy estrady rozgrzewały atmosferę porywając do tańca tłumy mieszkańców, gości i turystów.

25 czerwca 2023 r. moc atrakcji i pyszne zupy czekały na wszystkich w Parku Zdrojowym przy ul. Warszawskiej w Jedlinie-Zdroju. Na XX Dolnośląski Festiwal Zupy przybyły prawdziwe tłumy smakoszy. Wielu z gości przyjechało bezpośrednim pociągiem z Wrocławia i Świdnicy po otwartej dzień wcześniej linii kolejowej nr 266, a ze stacji Jedlina-Zdrój do uzdrowiska bezpłatnym, miejskim busem elektrycznym „Szarlotka”.

– Przewodniczący konkursowego jury Mikołaj Rey miał bardzo trudne zadanie wybrania najlepszej zupy. Ostatecznie wygrała zupa z Radkowa. Gratulujemy! Jedlińskie zupy zaprezentowały się bardzo dobrze, a nasi radni zrobili bardzo, bardzo smaczne co nieco. Przygotowali blisko 500 porcji pysznego żurku oraz 600 pajd chleba ze smalcem i ogórkiem małosolnym. Radni zbierali środki na leczenie chorej Lilianki – 5-letniej mieszkanki Jedliny-Zdroju, dzięki czemu każdy mieszkaniec oraz gość uczestniczący w XX Dolnośląskim Festiwalu Zupy mógł wesprzeć dziewczynkę w walce z chorobą, wrzucając dobrowolny datek do puszki. Za każdą złotówkę serdecznie dziękujemy, a tych, których zabrakło na festiwalu, prosimy o wpłaty na stronie https://pomagam.pl/3e6ah7 – mówi Leszek Orpel, Burmistrz Jedliny-Zdroju.

Po raz kolejny swoją ulubioną zupę mogli wybrać internauci, a wyniki głosowania przestawiają się następująco:

1. Góralska Kwaśnica na Żeberkach – Poligon Smaków – Jedlina-Zdrój (24.54%)

2. Krupnik Jarzynowy – Oberża PRL – Jedlina-Zdrój (17.06%)

3. Solanka – Restauracja Industrialna – Jedlina-Zdrój (14.69%)

4. Strząska – Made in Sudety – Radków (11.22%)

5. Zupa Myśliwska – Karczma Rycerska – Zagórze Śląskie (10.33%)

6. Borowikowa na palonych warzywach okopowych – Włoska Nonna – Jedlina-Zdrój (4.94%)

7. Krem ze szczypiorku z pieczonym twarogiem na grzance i karmelizowaną gruszką – Jelczanin – Jelcz-Laskowice (3.50%)

8. Zupa piwna – Restauracja Harcówka – Wałbrzych (3.40%)

9. Flaczki z boczniaka – Andrzejówka – Rybnica Leśna (2.92%)

10. Cebulowy krem – Pod Pretekstem – Wałbrzych (2.85%).

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty