https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ekstremalna Sudecka Żyleta

511 piechurów z całej Polski wyruszyło na trasę dwunastej, zimowej edycji Maratonu Pieszego „Sudecka Żyleta. Zawodnicy mieli do pokonania 60-kilometrową trasę z sumą przewyższeń 3400 metrów.

Maraton, którego trasa prowadziła przez malownicze tereny Gór Sowich, Wałbrzyskich i Kamiennych, okazał się nie lada wyzwaniem. Warunki na trasie okazały się bardzo trudne z powodu stromych podejść i zejść ze szczytów, dużej ilości śniegu i lodu, a także intensywnych opadów deszczu. Ostatecznie na mecie w Szkole Podstawowej nr 2 w Głuszycy pojawiło się 257 uczestników maratonu.

Uczestnicy wystartowali 11 lutego 2023 roku o godz. 8.00 z placu przed Urzędem Miejskim w Głuszycy i – pomimo trudnych warunków – z determinacją pokonywali kolejne kilometry wyznaczonej trasy, na której mieli do zdobycia liczne szczyty: Włodarz (811 m n.p.m.), Jałowiec (718 m n.p.m.), Wołowiec (776 m n.p.m.), Borowa (853m n.p.m.), Rogowiec (870 m n.p.m), Bukowiec (898 m n.p.m.), Stożek Wielki (840 m n.p.m.), Włostowa (903 m n.p.m.), Kostrzyna (906 m n.p.m.), Suchawa (928 m n.p.m.) oraz Ruprechticky Spicak (880 m n.p.m.). Piechurzy mijali też Schronisko PTTK Andrzejówka oraz malowniczo położony dawny kamieniołom Kamyki w Głuszycy Górnej.

Maraton Pieszy „Sudecka Żyleta” to jednak nie tylko wyzwanie sportowe, ale również okazja do nawiązania nowych znajomości i dzielenia się pasją z innymi entuzjastami wędrówek górskich. Atmosfera panująca na trasie była bardzo przyjazna i sportowa, a organizatorzy zadbali o każdy szczegół, by wszyscy czuli się bezpiecznie i komfortowo. Piechurzy, którzy ukończyli maraton, otrzymali na mecie pamiątkowy medal oraz certyfikat potwierdzający ukończenie najostrzejszego maratonu pieszego w Sudetach.

– Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli organizację XII Maratonu Pieszego Sudecka Żyleta. Szczególne podziękowania należą się niezawodnym wolontariuszom, a także licznej grupie sponsorów i partnerów wydarzenia, którymi są: Schronisko PTTK Andrzejówka, Decathlon Szczawno-Zdrój, Masterform, Krynica Vitamin, Garmach, Fundacja na Rzecz Odzysku Opakowań Aluminiowych RECAL, Browar Jedlinka, Cargo Polska Woda Gigantów Sportu, Podziemne Miasto Osówka, Guroholicy, LGD Partnerstwo Sowiogórskie, Górskie Wyrypy, sovanova.pl, foto-adamczyk.pl, Fotograf i Ja, Agroturystyka Pograniczna, Szkoła Podstawowa nr 2 w Głuszycy, Szkoła Podstawowa nr 3 w Głuszycy, Restauracja Jadło w Głuszycy, Ochotnicza Straż Pożarna w Głuszycy Górnej. Dziękujemy funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu za zabezpieczenie trasy oraz ratownikom Grupy Sudeckiej GOPR  i AN-MEDICAL za czuwanie nad bezpieczeństwem piechurów – mówią organizatorzy z Gminy Głuszyca i Centrum Kultury-MBP w Głuszycy.

(AMAL)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty