https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nie pozwól im zamarznąć

Od kilku dni w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej ujemne temperatury utrzymują się nie tylko w nocy, ale także w dzień. – To stwarza potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku oraz tych samotnych. Apelujemy o sygnał w każdej tego typu sprawie, aby pomoc do potrzebujących dotarła jak najszybciej. W okresie zimowym patrzymy jednak także na własne bezpieczeństwo – podkreśla komisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

– Przy ujemnych temperaturach powietrza bardzo łatwo o tragiczne w skutkach zdarzenie. Dlatego przypominamy i po raz kolejny zwracamy się do mieszkańców o wsparcie naszych działań w ramach akcji Zima 2022/2023. Apelujemy o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Zagrożenie utraty życia dotyczy szczególnie osób nietrzeźwych, przebywających w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Oczywiście działania mają charakter pomocowy, a na celu przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z utratą życia i zdrowia osób bezdomnych oraz niezaradnych życiowo. W trakcie czynności osobom potrzebującym policjanci udzielą informacji, a także pomogą w dotarciu do placówek wspierających osoby bezdomne oraz inne osoby wymagające opieki. Przypominamy, że informację o grupowaniu się osób bezdomnych wymagających pomocy można zgłaszać również poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa – wyjaśnia Marcin Świeży.

Wałbrzyscy policjanci apelują także, byśmy pamiętali także o własnym bezpieczeństwie.

– Zalegający na dachach budynków śnieg może w każdej chwili zsunąć się, a sople lodu zerwać i spaść na dół, a samo zdarzenie zakończyć poważnym wypadkiem dla osoby, która akurat w tym momencie będzie szła chodnikiem. Pamiętajmy, aby każde tego typu zauważone przez nas zagrożenie zgłaszać do zarządców nieruchomości. Zwracajmy także uwagę na nieodśnieżone chodniki, by i tam nie doszło do przykrych w skutkach wydarzeń. O niewłaściwym utrzymaniu przestrzeni dla pieszych również zawiadamiajmy zarządców dróg, bądź nieruchomości – dodaje Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

A po więcej informacji o obwiązkach związanych z usuwaniem śniegu i lodu zapraszamy na stronę 5 tego wydania, gdzie mecenas Marcin Czwakiel pisze o karach za niedopełnianie obowiązków odśnieżania.

(RED, fot. KMP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty