https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Historia wielokulturowej kamienicy

7.11.2022 r. o godz. 17.00 scena Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu będzie należała do międzypokoleniowej grupy teatralnej wałbrzyszan, która opowie historię wielokulturowej wałbrzyskiej kamienicy. Zainteresowanie spektaklem było tak duże, że nie ma już bezpłatnych wejściówek na prawmierę.

Międzypokoleniowa grupa uczestników projektu „Wygrajmy to miejsce” od wakacji odbywa intensywne próby, by już niebawem, wraz z wałbrzyską publicznością, stanąć w progu wielokulturowej „Kamienicy”.

– To kolejne spotkanie „Pod wspólnym niebem”, tym razem w gościnnych progach Teatru Lalki i Aktora w Wałbrzychu, który na ten wieczór stanie się dla nas miejscem sentymentalnej podróży w czasie, miejscem spotkania mieszkańców wałbrzyskiej „Kamienicy”, z ich temperamentami, relacjami, emocjami i tajemnicami. Każdy jest tu u siebie… Nasza wielokulturowa „Kamienica” ma swoją historię, którą opowiemy 7.11.2022 r. – mówi Alicja Przepiórska – Ułaszewska z Fundacji Via Salutis.

„Kamienica” to spektakl wyreżyserowany przez Klarę Obarewicz według scenariusza Agaty Patralską – Obarewicz.

– Zaprosiliśmy matkę i córkę, międzypokoleniowy team artystyczny, które podjęły wyzwanie przeniesienia nas w magiczne czasy wielokulturowego Wałbrzycha. Ma to dla nas duże znaczenie, że młoda aktorka i doświadczona pisarka, uznały temat wielokulturowości naszego miasta za ważny i poświęciły mu dużą część tego roku. Zaczęło się od napisania opowiadania „Wałbrzyskiem”, lustra, w którym przejrzeć mogliśmy się my, wałbrzyszanie, mieszający w wałbrzyskich kamieniach. A potem pojawił się pomysł, żeby Kamienicę „ożywić” i zaprosić do niej wałbrzyską publiczność. Spektakl jest integralną częścią działań, zainicjowanych przez Fundację Via Salutis w projekcie „Wygrajmy to miejsce!” w bloku „Pod wspólnym niebem” , w ramach którego w 2021 roku zaprosiliśmy mieszkańców ziemi wałbrzyskiej na warsztaty o wielokulturowym Wałbrzychu, spotkania ze świadkami czasu, spacery po wielokulturowym Wałbrzychu, powstało opowiadanie oraz gra planszowa o wielokulturowości naszego miasta. Tę ważną podróż skończymy w naszej wspólnej „Kamienicy” 7.11.2022 r. o godz. 17.00 – dodaje Alicja Przepiórska – Ułaszewska.

Projekt jest współfinansowany ze środków Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego z Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich #NOWEFIO na lata 2021-2030 i objęty został honorowym patronatem Prezydenta Wałbrzycha.

(AP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty