https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Węglowi oszuści

W poniedziałek do wałbrzyskiej komendy policji zgłosił się 70-letni mieszkaniec Głuszycy, który został oszukany przy zakupie węgla w sieci internetowej. – Apelujemy, aby być ostrożnym w tego typu zamówieniach. Oszuści tylko czekają na nasze ciężko zarobione pieniądze – apeluje aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

– Trudności w zakupie węgla oraz rosnąca cena tego surowca to problem dotykający wielu osób. Niestety, podczas poszukiwań najtańszych ofert sprzedaży, możemy natrafić na oszustów. Metod ich działania jest wiele. Przestępcy kuszą atrakcyjnymi ofertami oraz obiecują szybką i łatwą dostawę. W rzeczywistości są to naciągacze, którzy starają się wzbogacić naszym kosztem. Wiele oszustw opiera się na tym samym schemacie – ofercie na opał za zaliczką. Fikcyjna firma obiecuje dostarczenie ekogroszku, pelletu lub węgla po okazyjnej cenie po wpłacie całej należności lub zaliczki. Ostatecznie, pomimo dokonania przelewu, węgiel nie dociera do klienta, a samo ogłoszenie lub strona internetowa oszustów, jak i ich numery telefonów kontaktowych znikają po pewnym czasie. Kolejną metodą wykorzystywaną przez oszustów jest podszywanie się pod strony internetowe firm zajmujących się wydobyciem lub sprzedażą opału, czyli tzw. phishing. Cyberprzestępcy, podszywając się np. pod firmy kurierskie, urzędy administracji, a ostatnio również pod spółki zajmujące się sprzedażą węgla lub innego źródła energii, starają się wyłudzić dane do logowania, np. do kont bankowych lub kont społecznościowych, czy systemów biznesowych – wyjaśnia aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek.

Na początku października ofiarą takiego oszustwa padł 70-letni mieszaniec powiatu wałbrzyskiego, który kupił opał przez internet. Na początku nic nie wskazywało na oszustwo.

– Mężczyzna na stronie spółki zajmującej się sprzedażą węgla złożył elektronicznie zamówienie na trzy tony ekogroszku o łącznej wartości 5910 zł. Po kilku minutach otrzymał na swojego maila potwierdzenie zakupu z fakturą. Dokonał wówczas przelewu pieniędzy ze na podane konto. Po tygodniu mężczyzna skontaktował się telefonicznie z infolinią spółki, aby dopytać o termin realizacji zamówienia. Jakie było jego zdziwienie, gdy okazało się, że firma nie posiada takiego zamówienia, a strona, przez którą dokonał zakupu, jest fikcyjna. Wałbrzyska policja apeluje o rozwagę podczas zakupów online oraz stosowanie zasady ograniczonego zaufania. Uważajmy też na tzw. super okazje i promocje, które mogą się okazać kolejnym chwytem oszustów. Przed dokonaniem transakcji i uiszczeniem zapłaty za opał (węgiel, ekogroszek, olej, pelet itp.) należy sprawdzić, czy oferent jest wiarygodny i daje gwarancję dostarczenia towaru. Najprostszym sposobem jest dokonanie opłaty po otrzymaniu zamówionego towaru – dodaje funkcjonariuszka Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

(AGK)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty