https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zamek Kobiet: czas na zdrowie

Na 21 października o godz. 18.00 została zaplanowana kolejna ważna inicjatywa w ramach projektu Zamek Kobiet. Tym razem – z inicjatywy Stowarzyszenia Pro Femina – październikowe spotkanie poświęcone będzie profilaktyce zdrowotnej, a zagadnieniom teoretycznym towarzyszyć będzie promocja specjalnego kalendarza poświęconego szeroko pojętej profilaktyce.

Profilaktyka to temat pomijany i nie jest traktowany poważnie, choć to skuteczny środek zmniejszenia kosztów leczenia chorych. Pomimo, że przynosi ogromne oszczędności w globalnym bilansie, nikt nie pochyla się nad tym problemem i nie planuje całościowych zmian w zakresie dbania o dobrostan nasz, czy naszych najbliższych. Brak systemowych rozwiązań sprawia, że mamy nie tylko coraz trudniejszy dostęp do leczenia, ale brakuje także refleksji o korzyściach płynących z profilaktycznych działań. Dlatego też kolejne spotkanie w ramach projektu Zamek Książ jest poświęcone zagadnieniom profilaktyki pierwotnej i wtórnej w zakresie chorób nowotworowych, szczególnie kobiecych, z naciskiem na raka piesi.

– Zaproszenie do udziału w konferencji kierujemy do wszystkich kobiet żyjących w Wałbrzychu i okolicy, pochodzących z różnych środowiskach, bez względu na ich wiek, czy wykształcenie. Zapraszamy każdą mieszkankę Aglomeracji Wałbrzyskiej na specjalne spotkanie poświęcone zagadnieniom profilaktyki nowotworowej, ze szczególnym uwzględnieniem wpływu diety, aktywności fizycznej, zdrowia psychicznego i warunków środowiska, w którym żyjemy – zachęca dr Ewa Kwaśny, inicjatorka spotkania.

W trakcie konferencji dr Urszula Puskarz, specjalistka medycyny rodzinnej, wprowadzi uczestniczki w świat profilaktycznych zagadnień – panie będą miały okazję zdobyć wiedzę o podstawach i zasadności działań profilaktyki diagnostycznej i pierwotnej (np. szczepień). Z kolei dr Paweł Pyka, specjalista chirurgii onkologicznej, opowie o profilaktyce raka piersi. Będzie to główny wątek spotkania, bowiem rak piersi to choroba, która dziesiątkuje kobiety. Każdego roku ponad 20 tys. pań dowiaduje się, że zachorowała – są to coraz młodsze kobiety, których choroba staje się nie tylko problemem medycznym, ale także społecznym i ekonomicznym.

– Chcemy uświadomić wałbrzyszanki, że trzeba się regularnie badać i nie lekceważyć problemu – mówi Anna Żabska, pomysłodawczyni Zamku Kobiet. – Dzięki osobistym historiom, które usłyszymy, mamy nadzieję, że obecne na spotkaniu panie zadbają o siebie i szybko zareagują, gdy zauważą u siebie niepokojące objawy.

Uczestniczki spotkania będą miały możliwość nauki samobadania piersi na fantomach, które poprowadzi Stowarzyszenie Pro Femina, porozmawiać z przedstawicielkami Stowarzyszenia Amazonek oraz poznać idee oraz zasady działania grupy wsparcia dla chorych onkologicznie oraz ich rodzin o nazwie Dobrostan. Partnerem wydarzenia są też Laboratoria Medyczne Diagnostyka, które dla uczestniczek przygotowały talony zniżkowe na pakiety różnych badań diagnostycznych dla kobiet. Planowana jest także loteria z atrakcyjnymi upominkami. Po części edukacyjnej uczestniczki będą miały możliwość skorzystania z części warsztatowej oraz ze specjalnego cateringu, wpisującego się w zasady żywienia przeciwnowotworowego.

– Dla każdej z uczestniczek spotkania przewidziano specjalny kalendarz na 2023 rok, który zawiera wiele ważnych wskazówek i informacji profilaktycznych – zachęca Karolina Rduch z Faurecii, sponsor kalendarza.

– Nawiązując do tradycji z wcześniejszych spotkań oraz idei projektu Zamek Kobiet, chcemy po raz kolejny zwrócić uwagę uczestniczek na problemy społeczne oraz zaangażować je we współpracę. Tym razem zależy nam, aby nagłośnić idee walki z wykluczeniem menstruacyjnym. Dlatego też przed wejściem do sali będziemy zbierać środki higieny na czas menstruacji, które następnie przekażemy do wszystkich 25 różowych skrzyneczek umieszczonych w przestrzeni publicznej naszego miasta. Zwracamy się zatem z apelem do każdej z uczestniczek, aby – przychodząc na spotkanie – zabrała ze sobą dowolny środek higieny, który dobrowolnie przekaże na rzecz tej akcji – zachęca Sylwia Bielawska, zastępca prezydenta Wałbrzycha.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny, ale obowiązują wcześniejsze zapisy z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc: info@ksiaz.walbrzych.pl, tel. 74 66 43 834.

(SB)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty