https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Walim bliżej Wolina

Gmina Walim i Gmina Wolin współpracują już ponad 10 lat. Z okazji jubileuszu, przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego „Akwarium” w Zagórzu Śląskim, przedstawiciele obu gmin wspólnie zasadzili dąb czerwony dla upamiętnienia tego wydarzenia.

– Właśnie mija 10 lat od momentu podpisania umowy partnerskiej między naszymi gminami. W rzeczywistości współpraca rozpoczęła się wcześniej od najmłodszych mieszkańców – mówi Adam Hausman, wójt Gminy Walim.

Kalandarium:

2008 r. – pierwszy wyjazd dzieci z Gminy Walim do Sierosławia.

2009 r. – pierwszy przyjazd dzieci z Gminy Wolin do Walimia.

2012 r. – w kwietniu odbyło się pierwsze spotkanie przedstawicieli gmin w Wolinie; w maju w Walimiu włodarze podpisali list intencyjny; w czerwcu radni obu gmin przyjęli uchwały o nawiązaniu współpracy partnerskiej; w sierpniu w Wolinie wójt Gminy Walim i burmistrz Wolina podpisali umowę partnerską o współpracy.

2013 r. – w styczniu, na uroczystej sesji Rady Gminy w Walimiu, samorządowcy wymienili się flagami; w lutym Wójt Gminy Walim otrzymał wyróżnienie – Wolińskiego Światowida 2012.

2014 r. – w październiku burmistrz Wolina otrzymał tytuł Przyjaciela Gminy Walim; to także rok wymiany strażaków ochotników: strażacy z Wolina gościli na uroczystości nadania sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Zagórzu Śląskim, a nasi strażacy odwiedzili Wolin.

2017 r. – to czas poznania pracy i funkcjonowania jednostek gminnych.

– 10 lat współpracy to ciągła wymiana delegacji radnych, sołtysów, emerytów, dzieci. Wspólnie uczestniczyliśmy w najważniejszych wydarzeniach naszych gmin, zacieśniając nasze partnerskie relacje. 12 razy wakacje nad morzem spędzały dzieci z Gminy Walim, młodzież z Wolina gościła u w Gminie Walim 9 razy. 16 razy spotkali się emeryci: 7 razy w Wolinie, 8 razy w Walimiu i raz w Dusznikach Zdroju. Potrafimy też zmniejszać odległości – w 2012 roku dzieliła nas odległość 490 kilometrów, dziś mapy pokazują, że jest to… 455 km – śmieje się wójt Adam Hausman.

(AM)

REKLAMA

REKLAMA