https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy rowerem

Wakacyjna pogoda sprzyja podróżowaniu jednośladami, w tym rowerami. Wałbrzyscy policjanci przypominają, że wyjeżdżając na drogi publiczne należy pamiętać o bezpieczeństwie, ponieważ rowerzyści, tak jak piesi, są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Niestety, wielu z nich jeździ rowerami, czy hulajnogami pod wpływem alkoholu.

Wałbrzyscy policjanci w ciągu jednej doby zatrzymali na ulicach Wałbrzycha oraz powiatu wałbrzyskiego siedmiu kierujących jednośladami, którzy byli pod wpływem alkoholu. Wśród nich znalazł się 16-latek, który jechał drogą publiczną na hulajnodze elektrycznej, mając blisko 1,5 promila alkoholu w organizmie!

– Mówiąc „nietrzeźwy kierowca” zazwyczaj mamy na myśli nietrzeźwego kierującego „za kierownicą samochodu”, tymczasem sporą grupę nietrzeźwych stanowią kierujący pojazdami innymi niż mechaniczne – rowerami i hulajnogami elektrycznymi. Na ul. Armii Krajowej w Wałbrzychu o godzinie 22:55 policjanci z wydziału prewencji wałbrzyskiej komendy, zatrzymali 16-latka poruszającego się hulajnogą elektryczną. Podczas kontroli okazało się, że nieletni wałbrzyszanin jest nietrzeźwy. Badanie alkomatem wykazało 1,42 promila alkoholu w organizmie. Młody mieszkaniec naszego miasta został przekazany pod opiekę ojca. O dalszym losie 16-latka zadecyduje sąd rodzinny. Przypominamy, że nieodpowiedzialni nietrzeźwi kierujący pojazdami mechanicznymi (np. samochodami) muszą się liczyć z karą pozbawienia wolności do lat 2, dożywotnim zakazem kierowania pojazdami oraz wysoką grzywną, a kierujący hulajnogami – tak jak rowerzyści – z wysoką grzywną, a w przypadku sporządzenia wniosku o ukaranie – nawet zakazem kierowania pojazdami. Pamiętajmy, że pijani kierowcy i rowerzyści, a także użytkownicy hulajnóg, w konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Nietrzeźwy kierujący jest poważnym zagrożeniem, nie tylko dla siebie, ale i dla innych – mówi aspirant sztabowy Agnieszka Głowacka-Kijek z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Ale nie tylko alkohol jest problemem. Wielu rowerzystów porusza się po drogach publicznych sprzętem bez odpowiedniego wyposażenia.

– Przypominamy, że rower powinien być wyposażony w co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej z przodu, a także w co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej o kształcie innym niż trójkąt oraz w jedno światło pozycyjne barwy czerwonej z tyłu. Każdy jednoślad musi mieć także co najmniej jeden skutecznie działający hamulec oraz być wyposażony w dzwonek lub sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku – wylicza oficer prasowy wałbrzyskiej komendy.

Na bezpieczeństwo kierujących rowerami, hulajnogami oraz innymi urządzeniami transportu osobistego wielki wpływ ma także zachowanie kierowców samochodów.

– Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany: zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe; skręcając w drogę poprzeczną zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerzyście jadącemu na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić; przejeżdżając przez drogę dla rowerów poza jezdnią, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa rowerowi. Kierującemu pojazdem przepisy zabraniają także wyprzedzania pojazdu na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany – dodaje Agnieszka Głowacka-Kijek.

A o przepisach dotyczących poruszania się po drogach publicznych rowerami, hulajnogami oraz urządzeniami transportu osobistego na stronie 4 pisze mecenas Marcin Czwakiel.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty