https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Punkt zwrotny na rynku nieruchomości?

Rozpoczęcie cyklu podwyższania stóp procentowych i jego kontynuacja to niewątpliwie zimny prysznic dla wielu inwestorów i kredytobiorców. Moim zdaniem kończy się okres dynamicznych wzrostów cen nieruchomości, a przy jednoczesnym silnym wzroście kosztów budowy i zmniejszonej zdolności kredytowej, możemy mieć już wkrótce do czynienia z nadchodzącą stagnacją w tym segmencie rynku. Ograniczona podaż i zmniejszony popyt są już dziś przeze mnie bardzo zauważalne. Zewsząd słychać głos analityków, że ceny mieszkań spadną jeszcze w tym roku – zwłaszcza w przypadku mieszkań powyżej 60 metrów kwadratowych.

Badanie nastrojów kupujących przeprowadzone przez Obido jasno wskazuje na to, że około 40 procent popytu to klienci dysponujący gotówką i deklarujący, że kredyt jest im niepotrzebny. Ponad 30 procent mówi, że wstrzymuje się i obserwuje sytuację, a 20 procent, że wychodzi z rynku, bo albo straciło zdolność kredytową, albo uważa sytuację za niebezpieczną. Zatem łącznie około 50 procent robi krok w tył. Sytuacja w skali makroekonomicznej naszego kraju, a co za tym idzie na rynku nieruchomości- zdecydowanie się zmieniła. Perspektywy na najbliższy rok są znacznie gorsze niż mogliśmy to sobie wyobrazić.

Klienci będą teraz wymagali więcej uwagi. Bardziej istotne niż dotąd będzie zidentyfikowanie ich potrzeb oraz możliwości. Wiele osób próbuje sprzedać mieszkanie, czy dom bezpośrednio, bez pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami. Powodów, dla których to robią, jest wiele. Wśród najważniejszych wymienia się zaoszczędzenie na prowizji oraz przeświadczenie, że praca takiego agenta sprowadza się do wywieszenia baneru reklamowego z ofertą na płocie lub balkonie i publikacji ogłoszenia o sprzedaży w kilku portalach internetowych. A także wiara w to, że samodzielnie zrobimy to lepiej i szybciej. Często jednak zakup, czy sprzedaż nieruchomości jest bardziej skomplikowana niż nam się wydaje. Istnieją bowiem nieruchomości z zagmatwanym stanem prawnym lub zaszłościami rodzinnymi i wtedy okazuje się, że pomoc pośrednika, a w szczególności porada: jakie drogi obrać w obrocie prawem do nieruchomości, co zrobić, aby rodzina zaczęła ze sobą rozmawiać i jakie dokumenty skompletować do notariusza – staje się nieoceniona.

Nie od dziś wiadomo, że transakcje nieruchomościami obarczone są bardzo dużym ryzykiem. Bez cienia wątpliwości bezpieczeństwo kupna czy sprzedaży zapewnia znajomość regulacji zawartych w wielu ustawach, ale nie tylko. Niezbędna jest również szeroka wiedza ekonomiczna. Dobry pośrednik nie tylko wesprze nas w dokonaniu wyboru, przedstawi atuty oraz wskaże wady interesującej nas nieruchomości, ale również oszacuje jej realną wartość oraz przeprowadzi nas przez skomplikowane formalności i zawiłości prawne, dzięki czemu transakcja przebiegnie bezproblemowo. Należy pamiętać o tym, że podstawą współpracy z pośrednikiem jest podpisanie umowy pośrednictwa, która zobowiązuje pośrednika do rozpoczęcia wymienionych w niej czynności pośrednictwa i daje nam gwarancję bezpieczeństwa. Odtąd wiemy, że nasze prawa są chronione.

Jak sprzedać dom lub mieszkanie?

Podstawowe informacje (krok po kroku) o czynnościach związanych ze sprzedażą nieruchomości:

1. Zgłoś się do nas poprzez mail, telefonicznie lub osobiście.

2. Skontaktujemy się z Tobą (w przypadku zgłoszenia telefonicznego lub mailowego) i ustalimy szczegóły dotyczące nieruchomości oraz datę, w której dokonamy jej oględzin.

3. Podczas wizyty zostanie sporządzony opis nieruchomości i jej stan prawny.

4. Ustalimy z Tobą cenę nieruchomości lub wysokość czynszu najmu w przypadku chęci jej wynajęcia.

5. Udzielimy wszelkich niezbędnych informacji i wskazówek dotyczących sprzedaży Twojej nieruchomości.

6. Zostanie z Tobą podpisana umowa pośrednictwa. Bez tej umowy nie możemy oferować zgłoszonej przez Ciebie nieruchomości. Umowę pośrednictwa może podpisać właściciel nieruchomości lub jego pełnomocnik. Do jej podpisania  niezbędny jest ważny dokument tożsamości ze zdjęciem (dowód osobisty, paszport, prawo jazdy). Twoje dane podlegają ochronie zgodnie z Ustawą o ochronie danych osobowych. Nie udostępniamy ich osobom trzecim.

7. Po podpisaniu umowy zaprezentujemy Twoją nieruchomość na naszej stronie internetowej oraz w innych specjalistycznych portalach i w prasie lokalnej. Informacje o nieruchomości dotrą do zainteresowanych klientów i innych biur nieruchomości.

8. Zainteresowanym kupnem klientom pokazujemy nieruchomość w ustalonym wspólnie terminie. Zawsze jesteśmy przy prezentacji i pomagamy zarówno w sprzedaży, jak i zakupie. Staramy się, by obie strony wybrały najlepsze dla siebie rozwiązanie i zawsze dbamy o dobro naszych klientów.

9. Na Twoje życzenie możemy uczestniczyć w negocjacjach ceny i warunków umowy.

10. Po znalezieniu klienta na Twoją nieruchomość, podpiszemy umowę przedwstępną lub protokół uzgodnień dotyczący umowy.

11. Po podpisaniu umowy przedwstępnej z klientem kupującym Twoją nieruchomość poprosimy Cię o zaliczkę na poczet naszej prowizji uzgodnionej w umowie.

12. Pomożemy w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów, zarówno do sprzedaży, jak i najmu.

13. Zostaniesz przez nas umówiony do notariusza i będziemy zarówno przy podpisywaniu aktu notarialnego, umowy najmu, przy wszelkich rozliczeniach z kupującym i wydawaniu mu nieruchomości.

14. Otrzymasz od nas fakturę VAT za nasze usług i poprosimy o zapłatę prowizji, pomniejszoną o wcześniej pobraną zaliczkę.

Jeśli planujesz sprzedać, kupić, wynająć swoje mieszkanie, działkę bądź lokal usługowy, a nie masz czasu się tym zająć z przyjemnością pomożemy Ci w przeprowadzeniu transakcji krok po kroku.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty