https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Prawie 40 milionów złotych na stadion Nowe Miasto

– W ramach drugiej edycji Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład, Gmina Wałbrzych dostanie 39,6 mln zł na I etap modernizacji (wraz z przebudową) stadionu sportowego Nowe Miasto przy ul. Chopina 1a w Wałbrzychu – powiedział Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej przy zrujnowanym wałbrzyskim stadionie.

– Jedną ze sztandarowych inwestycji dofinansowanych w ramach programu jest modernizacja stadionu Górnika Wałbrzych za kwotę blisko 40 milionów złotych. Wierzymy, że tym razem miasto Wałbrzych wykorzysta środki rządowe w sposób skuteczny i zgodny z przeznaczeniem. Zawodnicy Górnika zasługują na godne warunki do trenowania i prowadzenia rozgrywek na najwyższym poziomie, tak jak miało to miejsce w drugiej połowie minionego stulecia, kiedy klub odnosił największe sukcesy – mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Grzegorz Macko.

– Wyrażamy zadowolenie, że Rządowy Program Inwestycji Strategicznych – Polski Ład dotarł również do Wałbrzycha. Decyzja o przyznaniu 39,6 milionów zł dotacji na modernizację stadionu na Nowym Mieście jest potwierdzeniem naszych wieloletnich zabiegów zmierzających do odbudowy tego ważnego miejsca. To dla nas – wałbrzyskich sportowców i kibiców ważne zadanie, które konsekwentnie staramy się zrealizować. Prace trwają już od 2 lat. Po otrzymaniu promesy dotacji uruchamiamy przetarg, na który jesteśmy przygotowani. Więcej pożytku mielibyśmy z dotacji 30-milionowej, o którą zabiegaliśmy 2 lata temu. W związku z obecną szaloną  galopadą cen materiałów budowlanych i kosztów pracy oraz  inflacją nie wiemy, na jaki zakres prac wystarczy wspomniana dotacja. Aktualnie oceniamy koszt pełnej rewitalizacji stadionu na ok. 70 mln zł. Mimo wszystko lepiej późno niż wcale. Jeszcze lepiej, gdybyśmy mogli liczyć na rządowe wsparcie wniosków dotyczących m.in. przebudowy dróg w centrum miasta, modernizacji gospodarki odpadami, rewitalizacji na Nowym Mieście i Piaskowej Górze. Jednak te wnioski, złożone w ramach Programu Inwestycji Strategicznych – Polski Ład, nie zostały zaakceptowane. Trzeba też podkreślić, że Wałbrzych, jak to wyliczył Związek Miast Polskich, traci na „Polskim Ładzie” ponad 34 mln zł. Rocznie! -– komentuje decyzje Roman Szełemej, prezydent Wałbrzycha.

O projekcie przebudowy stadionu w dzielnicy Nowe Miasto mówił Tygodnikowi DB 2010 Mariusz Gawlik, były prezes spółki Aqua-Zdrój, która zarządza obiektami sportowymi w Wałbrzychu.

– Nie udało się zrealizować modernizacji stadionu w dzielnicy Nowe Miasto, choć było bardzo blisko do tego zadania. Moja koncepcja zakładała modernizację stadionu i powstanie obiektu lekkoatletycznego z funkcją piłkarską. Przygotowany projekt opiewał na 49 mln. zł., jednak ówczesne władze Ministerstwa Sportu przyznały nam wtedy ok. 12 mln. zł dotacji. Miasto miało dołożyć resztę z własnych środków. Ale to była zbyt duża kwota. W 2016 r. rozmawialiśmy w Ministerstwie Sportu o możliwości przeprojektowania tego zadania i ograniczenia do wartości do ok. 25 mln. zł. Wówczas – jeżeli ministerstwo pozostawiło by w całości obiecane wcześniej 12 mln. zł – to zaangażowanie miasta wyniosło by tylko 13-14 mln. zł. Byłby to stadion piłkarsko – lekkoatletyczny, który mógł być potem rozbudowywany. Dzięki temu piłkarze mogliby grać na Nowym Mieście, a na ul. Ratuszowej – w miejscu satrego stadionu – mogłoby powstać dodatkowe boisko treningowe oraz odkryty basen, połączony z obecną krytą pływalnią. Udało przekonać się do tego pomysłu urzędników w Ministerstwie Sportu i Polskim Związku Lekkiej Atletyki, jednak nie udało mi się do tego przekonać władz miasta. I to jest moja porażka, bo o ten obiekt walczyłem od początku pracy i – niestety – nie udało się tej inwestycji zrealizować. Szkoda bo miasto miało by przyzwoity obiekt piłkarsko-lekkoatletyczny i uporządkowaną infrastrukturę na Nowym Mieście – mówił Mariusz Gawlik.

Od końca 2021 r. Gmina Wałbrzych na stadionie w dzielnicy Nowe Miasto prowadzi pierwsze prace, które będą kosztowały około 3 miliony zł. Trwa budowa boiska treningowego oraz skateparku (od strony ulicy Żwirki i Wigury) i na te prace gmina dostała już pieniądze, między innymi z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Powstało także nowe ogrodzenie.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA