https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Wnioski o 500+ w języku ukraińskim

Specjalny wniosek o 500+ w języku ukraińskim dostępny jest na stronie internetowej ZUS i zakład rizpoczął przyjmowanie ich w wersji elektronicznej od uchodźców.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przyznawał i wypłacał środki z programu Rodzina 500+ obywatelom Ukrainy, którzy przybyli legalnie z Ukrainy do Polski po 23 lutego 2022 r. w związku z działaniami wojennymi.

Dzięki ustawie w sprawie pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, uchodźcy z Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko, uzyskają dostęp do szerokiego wachlarza wsparcia.

– Będą oni mogli starać się o wypłatę z programów 500+, Dobry start, Rodzinny Kapitał Opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce – informuje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. – W najbliższy weekend otwieramy się specjalnie dla uchodźców, którzy mogą do nas przyjść żeby założyć konto na PUE i złożyć wniosek – zapewnia.

Aby złożyć elektroniczny wniosek w placówce ZUS osoba wnioskująca powinna mieć ze sobą:

– paszport – swój i dziecka – lub inny dokument tożsamości, na podstawie, których przekroczono granicę, (jeśli go mają)

– zaświadczenie o nadaniu polskiego identyfikatora PESEL – swój i dziecka

– numer swojego rachunku bankowego w Polsce

– swój numer telefonu w Polsce i adres e-mail

– orzeczenie polskiego sądu, jeśli jest się opiekunem tymczasowym

– dokument potwierdzający, że wnioskujący sprawuje pieczę zastępczą nad dzieckiem, jeśli jest taka taką sytuacja

– dokument potwierdzający legalność pobytu i dostęp do rynku pracy w Polsce, jeśli obywatel Ukrainy przybył do Polski przed 24 lutego 2022 r.

– Nasi pracownicy pomogą wszystkim zainteresowanym założyć profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) i złożyć wniosek o pieniądze z ZUS – dodaje rzeczniczka.

ZUS także uruchomił specjalną linię telefoniczną w języku ukraińskim i polskim w sprawie świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy. Wśród obsługujących infolinię są uchodźcy z Ukrainy. Infolinia jest dostępna w dni robocze – od poniedziałku do piątku – w godzinach od 8.00 do 18.00 pod numerem 22-444-02-55 (opłata według stawek operatorów). Pytania dotyczące świadczeń rodzinnych dla obywateli Ukrainy można też przesyłać e-mailem na adres UA@zus.pl. Konsultanci infolinii udzielają informacji o rodzajach świadczeń rodzinnych przyznawanych i wypłacanych przez ZUS, o tym, jak wypełnić i wysłać wniosek, jak zarejestrować profil na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Te informacje są publikowane również na stronie internetowej ZUS w języku ukraińskim.

Więcej informacji o wsparciu finansowym dla obywateli Ukrainy, którzy mają pod opieką dziecko uzyskać można w placówkach ZUS oraz na stronie internetowej zus.pl.

(IKM)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty