https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nie bądźmy obojętni

Nie bądźmy obojętni

Podczas ostatnich nocy temperatura w naszym regionie spadała już poniżej 0 stopni Celsjusza i warunki takie mogą utrzymywać się po zmroku praktycznie codziennie. Stwarza to potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, w podeszłym wieku i samotnych. Nie bądźmy obojętni i udzielmy im pomocy. W tych warunkach trzeba też pamiętać o zwierzętach.

– Każdego roku odnotowujemy znaczną liczbę zgonów spowodowanych wychłodzeniem organizmu. Częste spadki temperatur w okresie jesienno – zimowym stwarzają potencjalne zagrożenie dla życia i zdrowia osób bezdomnych, samotnych oraz będących w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty życia dotyczy w tym okresie także osób nietrzeźwych, które znajdują się na wolnym powietrzu, bądź w pomieszczeniach opuszczonych i nieogrzewanych – wyjaśnia Marcin Świeży, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

Wałbrzyscy policjanci apelują o informowanie o każdej zauważonej osobie, która mogłaby być narażona na wyziębienie. Być może nasza pomoc przyczyni się do uratowania komuś życia. Informacje można przekazywać na numer telefonu alarmowego Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112. Informację o grupowaniu się osób bezdomnych, które wymagają pomocy, można zgłaszać również za pośrednictwem internetowej Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jednocześnie przypominamy, że zgłoszenia dokonywane poprzez KMZB nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

– W czasie znaczących spadków temperatury, policjanci monitorują i kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne. Funkcjonariusze zwracają również szczególną uwagę na osoby znajdujące się pod wpływem alkoholu, w okolicznościach zagrażających ich życiu oraz współpracują z innymi służbami i instytucjami. Wszystkie działania mają charakter pomocowy i w związku z tym policjanci, w trakcie wykonywania obowiązków służbowych, udzielają potrzebującym informacji oraz wszelkiej pomocy w dotarciu do placówek pomagającym bezdomnym oraz innym osobom wymagającym opieki. Apeluję do wszystkich mieszkańców o informowanie policji oraz innych służb o każdej zauważonej osobie, która siedzi na przystanku, w parku, a także będącej pod wpływem alkoholu lub znajdującej się w podobnej sytuacji mogącej spowodować wychłodzenie organizmu. Nie przechodźmy obok takich ludzi obojętnie. Wystarczy, że w takim przypadku zareagujemy i powiadomimy odpowiednie służby. Pamiętajmy, że od naszego zaangażowania i pomocy może zależeć czyjeś życie. Czasem wystarczy nawet jeden telefon – podkreśla Marcin Świeży.

Pamiętajmy, że przy ujemnych temperaturach zwierzętom trzymanym na dworze, mimo gęstej sierści, także jest zimno. Drewniana buda nie zapewnia odpowiedniego schronienia i nie uchroni przed zamarznięciem. Zwłaszcza w mroźne dni, pies nie powinien być wiązany na łańcuchu i powinien pić ciepłą wodę, wymienianą nawet kilka razy dziennie. Należy go też karmić odpowiednio do wielkości i potrzeb. Jeżeli podajemy suchą karmę, to trzeba ją namoczyć w ciepłej wodzie. Podstawą jest też ocieplona buda, którą należy wyłożyć suchą i czystą słomą. Wejście do budy musi być zasłonięte, aby ochroniło zwierzaka przed mroźnym wiatrem. Stare szmaty, nasiąknięte wodą, nie ogrzeją budy, a do tego są często przyczyną odmrożeń i zachorowań np. na zapalenie płuc. W bardzo zimne dni pozwólmy psu schronić się w domu, ponieważ każda kolejna noc bez schronienia może być jego ostatnią. Należy zadbać również o ciepły kąt dla kotów gospodarskich i wolnożyjących. Koty są niezbędne w naszym otoczeniu, chronią nas przed gryzoniami, a tym samym przed chorobami przez nie przenoszonymi. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im dostępu do schronienia przed zimnem oraz pożywienia i podstawowej opieki. W przypadku stwierdzenia złego traktowania lub rażącego zaniedbania zwierząt nie bądźmy bierni, naszym obowiązkiem jest reagować i zgłaszać takie sytuacje odpowiednim służbom.

(RED, fot. KMP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty