https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Tak świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

Tak świętowaliśmy rocznicę odzyskania niepodległości

Marsze, akademie, nabożeństwa, występy artystyczne oraz zmagania sportowe – tak mieszkańcy Aglomeracji Wałbrzyskiej świętowali 103 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Głuszycy radosne świętowanie rozpoczęli najmłodsi wraz z rodzicami uczestnictwem w grze terenowej „Wygraj Wolność”, przygotowanej przez Katolickie Stowarzyszenie Młodych w Głuszycy. Gra, której celem była edukacja poprzez zabawę, prowadziła od pomnika Solidarności przy ul. Grunwaldzkiej do pomnika Niepodległości przy ul. Sienkiewicza.

O godz. 11.00 w kościele p.w. Chrystusa Króla w Głuszycy odprawiona została uroczysta msza św. za ojczyznę z udziałem pocztów sztandarowych Akcji Katolickiej i KSM. W samo południe przedstawiciele samorządu gminnego na czele z Burmistrzem Głuszycy Romanem Głodem, duchowni z ks. dr. Sławomirem Augustynowiczem oraz mieszkańcy uczestniczyli w uroczystym złożeniu kwiatów przy pomniku Niepodległości. Wszyscy wspólnie odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”, a uroczystość uświetniła swoją obecnością i patriotyczną oprawą muzyczną Głuszycka Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Eugeniusza Lecia.

Nie zabrakło też prawdziwych sportowych emocji, a to za sprawą meczu piłkarskiego sąsiednich drużyn na szczycie I grupy klasy A. Na boisku sportowym przy ul. Dolnej spotkały się ekipy trzeciego w tabeli Miejskiego Klubu Sportowego Włókniarz Głuszyca oraz lidera rozgrywek – Klubu Sportowego Zdrój Jedlina-Zdrój. Po pełnym zaciętej gry spotkaniu zwycięstwo 2:0 wywalczyła ekipa gości.

O godz. 17 rozpoczęła się uroczystość w sali widowiskowej Centrum Kultury-MBP, w czasie której Burmistrz Głuszycy Roman Głód w swoim przemówieniu mówił o potrzebie jedności, zgody i wzajemnego szacunku zarówno w naszych małych ojczyznach, jak w całej Polsce. Wspólne śpiewanie pieśni legionowych i patriotycznych poprzedziło kulminacyjny punkt programu, jakim był recital „Piosenki dla Niepodległej” w wykonaniu Roberta Delegiewicza z udziałem Głuszyckiej Grupy Teatralnej „Po godzinach”. Występujący na scenie artyści wprowadzili widownię w niepowtarzalny klimat dwudziestolecia międzywojennego za sprawą nieśmiertelnych szlagierów takich jak  „Miłość Ci wszytko wybaczy”, czy „Już nie zapomnisz mnie”. Recital został wzbogacony pełnymi humoru scenkami teatralnymi z elementami tańca. Na scenie oprócz Roberta Delegiewicza wystąpili głuszyczanie: Marta Czepil, Joanna Delegiewicz, Iweta Głód, Magdalena Gołda, Urszula Mrozińska, Anna Sikorska, Katarzyna Starzyńska oraz Nikodem Cersowski, Artur Gołda, Grzegorz Milczarek i Mirosław Żołopa. Publiczność nagrodziła występujących na deskach CK-MBP gromkimi brawami.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Jedlinie-Zdroju były nie tylko czasem zadumy. Mieszkańcy i goście mogli zobaczyć ciekawy program artystyczny i wziąć udział w turnieju strzeleckim. Główne uroczystości miały miejsce przy Miejskim Obelisku obok Skweru Wolności.

Przedstawiciele samorządu, gminnych instytucji oraz organizacji społecznych złożyli okolicznościowe wiązanki, upamiętniając tych, którzy przelewali krew za ojczyznę. W swoim wystąpieniu burmistrz Leszek Orpel odniósł się, m.in. do zasług marszałka Józefa Piłsudskiego podkreślając wagę trzech filarów demokratycznej władzy, które powinny być od siebie niezależne.

Następnie uczestnicy obchodów wzięli udział w części artystycznej. Były patriotyczne pieśni śpiewane wspólnie z uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. Janusza Korczaka w Jedlinie-Zdroju i polonez wykonany przez przedszkolaki, które do występu przygotowała przewodnicząca Rady Miasta Jedlina-Zdrój Maja Drapich. Atrakcją wieczoru było uruchomienie fontanny Trzech Filarów Władzy, do których nawiązał burmistrz Leszek Orpel oraz gość specjalny – prezydent Wałbrzycha dr Roman Szełemej. Obchody zakończył występ zespołu „No” z Centrum Kultury w Jedlinie-Zdroju, który zaprezentował utwory znanych poetów we własnych aranżacjach muzycznych.

Tego dnia odbył się również I Turniej Strzelecki w Parku Aktywności ”Czarodziejska Góra”. Najcelniej strzelał Radosław Teuerle ze Świdnicy, który wygrał zawody. Dodatkowym wydarzeniem tegorocznych obchodów był również konkurs na najładniejszy kotylion. Udział mógł wziąć każdy. Jury oceniło ponad 60 prac. Rozstrzygnięcie w poniedziałek.

(AGM, KS)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty