https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Pomoc dla uchodźców

Pomoc dla uchodźców

Ciepłe kurtki, bluzy, buty, czapki, szaliki i rękawiczki – Czytelnicy Tygodnika DB 2010 spontanicznie odpowiedzieli na apel o zbiórkę ciepłej odzieży dla uchodźców na granicy polsko – białoruskiej. Odzież trafi do uchodźców w ramach akcji „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!”

– Zakończyła się zbiórka potrzebnych rzeczy na granicę. Dziękuję wszystkim, którzy się do niej przyłączyli. Nie będę wymieniać, aby kogoś nie pominąć. Już w poniedziałek, dzięki decyzji burmistrza Świebodzic Pawła Ozgi, wszystkie zebrane rzeczy trafią do Wrocławia i dalej pojadą do: szpitala w Hajnówce, PCK Lublin, PCK Białystok oraz bazy pomocowej Grupy Granica. Jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuję – mówi Katarzyna Woźniak, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Świebodzicach, która organizowała zbiórkę w Aglomeracji Wałbrzyskiej.

Organizatorem zbiórki i akcji „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!” jest Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet, Fundacja Feminoteka i 16 podmiotów.

– Mamy dość bezsilności. Nie chcemy i nie możemy przyzwalać dłużej na okrucieństwo i tortury, nieludzkie traktowanie i odzieranie z godności migrantów, uchodźców na terenie przygranicznym Polski i Białorusi. Nie możemy być bierne, kiedy w zimnych, mokrych, ciemnych lasach na terytorium Polski tygodniami przebywają dzieci – bez jedzenia, picia, dostępu do schronienia.

Stanowczo sprzeciwiamy się przetrzymywaniu kogokolwiek w lesie, przepychaniu ludzi przez granicę polsko-białoruską, haniebnemu traktowaniu drugiego człowieka.

Żądamy natychmiastowego wpuszczenia do strefy objętej stanem wyjątkowym organizacji humanitarnych i pomocowych, pomocy medycznej i prawnej. Żądamy bezzwłocznej pomocy wszystkim osobom, w tym dzieciom, których zdrowie, a także życie są zagrożone.

Jako matki i nie-matki, ojcowie, nie-ojcowie, kobiety, mężczyźni, osoby, bierzemy sprawy w swoje ręce. Nie możemy dłużej milczeć, robimy protest.

23 października staniemy wzdłuż granicy i pokojowo sprzeciwimy się torturowaniu migrantów, migrantek, uchodźców, uchodźczyń. Protest rozpoczyna się o 14:00 w Michałowie, pod placówką Straż Granicznej. Naszej akcji towarzyszy zbiórka rzeczy, które są niezbędne do przetrwania: bielizna; dobre, ciepłe buty trekkingowe, kalosze z wyjmowaną, ocieplaną wkładką; dobrej jakości, ciepłe ubrania sportowe – nieprzemakalne, odporne na temperaturę, wiatr; bielizna termoaktywna; zimowe kurtki; termosy; power banki; śpiwory górskie na ekstremalne temperatury, używane, działające smartfony, batony energetyczne, ogrzewacze do rąk. Wszystkie rzeczy trafią do migrantów i uchodźców, którzy przebywają w przygranicznych lasach – podkreślają organizatorzy akcji „Matki na granicę. Miejsce dzieci nie jest w lesie!”.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA