https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Śmierć na drodze

Śmierć na drodze

Dwie osoby zginęły a 10 zostało rannych w dwóch wypadkach, do których doszło w niedzielę na drogach powiatu wałbrzyskiego. W obu przypadkach powodem była nadmierna prędkość na śliskiej po deszczu drodze. Bezpieczeństwo na drodze wojewódzkiej w Głuszycy ma poprawić stacjonarny fotoradar, który instaluje Inspekcja Transportu Drogowego.

– Do pierwszego ze zdarzeń doszło 1 sierpnia około godziny 15.40 na mokrej nawierzchni na wjeździe ze Strugi do Szczawna-Zdroju. Z zebranych na miejscu zdarzenia przez policjantów informacji wynika, że jadąca pod górę w kierunku obwodnicy kierująca samochodem osobowym 32-letnia mieszkanka powiatu wałbrzyskiego, w wyniku niedostosowania prędkości do panujących warunków na drodze, kierowanym przez siebie pojazdem wpadła w poślizg, przecięła oś jezdni, zjechała na przeciwległy pas ruchu i samochodem uderzyła w przód jadącego z przeciwnego kierunku innego pojazdu kierowanego przez 37-letnią wałbrzyszankę. Sześcioro uczestników, w tym dwoje dzieci, trafiło do szpitala. Kierujące były trzeźwe. Pełne okoliczności tego zdarzenia wykaże przeprowadzone dalsze postępowanie w tej sprawie – mówi podkomisarz Marcin Świeży, Oficer Prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Wałbrzychu.

Niestety, kilka godzin później na drodze wojewódzkiej 381 doszło kolejnego, tragicznego w skutkach wypadku drogowego.

– Z ustaleń, które prowadzone były przez policjantów do późnych godzin nocnych wynika, że 20-letni kierujący samochodem osobowym z powiatu kłodzkiego, jadąc w kierunku Głuszycy, również przy mokrej nawierzchni, nie dostosował prędkości do panujących warunków na drodze, zjechał na przeciwległy pas ruchu i bokiem kierowanego przez siebie pojazdu uderzył w przód jadącego z przeciwnego kierunku samochodu osobowego kierowanego przez 48-letniego mieszkańca powiatu kłodzkiego. W tym zdarzeniu cztery osoby z pojazdu kierowanego przez poszkodowanego, w tym dwójka dzieci, trafiły do szpitala. Dwoje młodych ludzi w wieku dwudziestu lat z drugiego z samochodów, pomimo podjętej przez zespoły ratownicze reanimacji, zginęło na miejscu. Przez kilka godzin pod nadzorem prokuratora funkcjonariusze wykonywali czynności na miejscu zdarzenia. Obecnie policjanci prowadzić będą dalsze postępowanie w sprawie w celu wyjaśnienia pełnych okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Na drogach Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego podczas tych wakacji to pierwszy tragiczny wypadek, w którym zginęły dwie młode osoby. Od początku roku jednak w czterech wypadkach tego typu zginęło łącznie pięć osób, w tym cztery z nich nie miały więcej niż 20 lat. W każdym z przypadków wypadków śmiertelnych przyczynami były nadmierna prędkość lub niedostosowanie prędkości do panujących warunków na drogach. Apelujemy więc po raz kolejny do mieszkańców Wałbrzycha i powiatu wałbrzyskiego, aby zwracali szczególną uwagę na swoje bezpieczeństwo na drogach. Dotyczy to pieszych, kierujących samochodami, jak i każdym innym środkiem transportu – dodaje rzecznik wałbrzyskiej policji.

W tym tygodniu, na drodze wojewódzkiej 381, na której zginęło dwóch dwudziestolatków, Inspekcja Transportu Drogowego zainstalowała stacjonarny fotoradar.

– Mamy nadzieję, że przyczyni się on do poprawy bezpieczeństwa na tym odcinku drogi, przede wszystkim na zjeździe w stronę Głuszycy Górnej oraz przy rondzie. W obu tych miejscach często dochodzi groźnych do wypadków drogowych, spowodowanych nadmierną prędkością – podkreśla Roman Głód, burmistrz Głuszycy.

Wałbrzyscy policjanci apelują do wszystkich kierowców przede wszystkim o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drodze i nie przekraczanie tej dozwolonej.

– Pamiętajmy, aby wyprzedzać również tylko w miejscach dozwolonych. Zanim rozpoczniemy wykonywanie manewru powinniśmy upewnić się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie ścinajmy zakrętów, czyli nie zjeżdżajmy na przeciwległy pas ruchu. Chwila nieuwagi może zakończyć się tragicznym wypadkiem. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego ściągnijmy nogę z gazu, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd. Apelujemy także do pieszych: przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd – także na przejściu dla pieszych – jest niedozwolone. Przypominamy, że korzystanie przez pieszego z drogi dla rowerów jest dozwolone tylko w razie braku chodnika lub pobocza albo niemożności korzystania z nich. Pieszy, z wyjątkiem osoby niepełnosprawnej, korzystając z tej drogi, jest obowiązany ustąpić miejsca rowerowi. Należy także pamiętać, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerzystów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa rowerowi znajdującemu się na przejeździe – przypomina Marcin Świeży.

(RED, fot. KMP)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty