https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Dęby rosną w siłę

Dęby rosną w siłę

Po zeszłorocznym, bardzo ograniczonym w turnieje sezonie, bularze z Stowarzyszenia Rekreacyjno – Sportowego Dęby Wałbrzych walczą o najwyższe miejsca w ogólnopolskich rozgrywkach w petanque.

Ranking najlepszych zawodników tworzony jest podobnie jak wśród tenisistów. Nie jest sztuką wejść na wyżyny list, ale sztuką jest się tam utrzymać. Punkty rankingowe w danym roku są uzależnione od tego czy jestem tak samo dobry jak w roku poprzednim. Ranking jest akutalizowany co miesiąc, a punkty do rankingu to tylko 10 najlepszych wyników z ostatnich 12 miesięcy.

 – Wśród zawodników SRS Wałbrzych największą ilość stanowią zawodnicy powyżej 55 roku życia. W kategoriach wiekowych petanque są to weterani. I najwięcej emocji budzą rozgrywki właśnie wśród tej kategorii wiekowej. Aktualnie najlepszym weteranem w Polsce jest zawodnik SRS Dęby Wałbrzych Kazimierz Urbaniak. W kategorii open zajmuje bardzo wysokie – 3 miejsce w kraju. Tuż za nim, 5 miejsce w kategorii open, czyli wszystkich grających w kraju zawodników zrzeszonych w Polskiej Federacji Petanque, jest Kazimierz Jacak. Dwójka tych zawodników regularnie zdobywa laury w zawodach dubletów (par). Jednak w petanque bardzo prestiżowe są turnieje trzyosobowych zespołów, czyli tripletów. Wraz z pochodzącym z Wrocławia Georgem Burtinem, aktualnie reprezentującym barwy Broen-Karo Dzierżoniów, zaliczyli kilka turniejów. Pod koniec czerwca w bardzo mocno obsadzonym turnieju w Liskowie zajęli pierwsze miejsce, a dwa tygodnie później w Mistrzostwach Polski Mężczyzn zajęli 9 miejsce w kraju, traktując ten turniej jako przetarcie do Mistrzostw Polski Weteranów. Popularny w środowisku petanque „Jurek”, choć jest członkiem reprezentacji Polski weteranów, wybrał drużynę Dębów jako partnerów do walki o mistrzostwo Polski, bo – jak twierdzi – świetnie rozumieją się na boisku i z Kazikami jest w stanie walczyć o najwyższe laury. Choć Kazimierz Jacak i Kazimierz Urbaniak są od ponad roku w ścisłej czołówce krajowej, a co za tym idzie i czołówce najlepszych weteranów w Polsce, to nie zyskali sympatii trenera kadry i do niej nie należą. Regularnie pokonując kadrę weteranów w składzie z „Jurkiem” są jednymi z faworytów do zdobycia mistrzostwa. Tym bardziej, że w Grand Prix Weteranów, które odbyły się w Gilowicach w czerwcu zajęli pierwsze miejsce, pokonując wszystkich polskich weteranów. Przed dwoma laty, na początku sezonu, Dęby Wałbrzych drużynowo zajmowały w Polsce 17 miejsce. Dzięki systematycznej pracy, szczególnie Kazimierza Urbaniaka, byłego biathlonisty oraz przyjściu dwóch nowych zawodników Kazimierza i Adama Jacaka w tym roku wałbrzyska drużyna sklasyfikowana jest na 6 miejscu w kraju i występuje w ligowych rozgrywkach krajowych w II lidze – relacjonują działacze SRS Dęby Wałbrzych.

Sukcesy zawodników SRS Dęby Wałbrzych w ostatnich miesiącach:

– Kazimierz Urbaniak – 3 miejsce w IX Indywidualnych Mistrzostwach Leszna, 8.05.2021;
– Kazimierz Urbarniak, Kazimierz Jacak – 1 miejsce w X Mistrzostwach Leszna pod patronatem prezydenta miasta, 9.05.2021;
– Kazimierz Urbaniak, Kazimierz Jacak, Henryk Ziomek – 3 miejsce w Żywieckich Czerwcowych Tripletach, 12.06.2021;
– Kazimierz Urbaniak, Kazimierz Jacak – 1 miejsce Grand Prix Weteranów w Gilowicach, 13.06.2021;
– Mirosław Kaczuga, Mirosław Kaszubowski – 4 miejsce Grand Prix Weteranów w Gilowicach, 13.06.2021;
– Kazimierz Urbaniak, Kazimierz Jacak – 6 miejsce w Turnieju o Puchar Burmistrza Dzierżoniowa, 19.06.2021;
– Kazimierz Urbaniak, Adam Jacak – 3 miejsce w Turnieju Lata, Leszno, 20.06.2021;
– Kazimierz Urbaniak, Kazimierz Jacak, Georges Burtin – 1 miejsce w Otwartych Mistrzostwach Liskowa, 27.06.2021;
– Kazimierz Urbaniak, Kazimierz Jacak, Georges Burtin, Adam Jacak– 9 miejsce w Mistrzostwach Polski Mężczyzn, Lisków 3-4.07.2021.

(RED, fot. SRS)

REKLAMA

REKLAMA