https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

W Wałbrzychu powstaje pomnik Ayrtona Senny

W Wałbrzychu powstaje pomnik Ayrtona Senny

Wyjątkowe przedsięwzięcie Jerzego Mazura (lokalnego przedsiębiorcy, fundatora Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych oraz znanego polskiego kierowcy wyścigowego i rajdowego może sprawić, że Wałbrzych zwiększy rozgłos w świecie sportów motorowych. Już 1 maja 2021 roku w muzeum odsłonięty zostanie pomnik wybitnego kierowcy wyścigowego Ayrtona Senny. Każdy może przyczynić się do sfinansowania inwestycji i rozwoju miejsca, biorąc udział w zbiórce na portalu Zbieram.pl.

Wbrew pozorom Ayrton Senna i Wałbrzych mają ze sobą sporo wspólnego.

 – Nasza rzeźba będzie najbardziej wyjątkowa spośród wszystkich pomników Senny na świecie, podobnie jak wyjątkowym człowiekiem był Ayrton – mówi Jerzy Mazur, który poznał Sennę w 1986 roku podczas Grand Prix F1 na Hungaroring (gdzie odbywał się też wyścig serii Formuły Easter, w którym startował pan Jerzy). – Tego wybitnego kierowcy i człowieka nie sposób zapomnieć, należy szanować i wskazać jako przykład, jakim należy być. Senna to wzór do naśladowania nie tylko za sprawą kilkuset milionów dolarów, które przekazał w zasadzie anonimowo na pomoc ubogim, a przede wszystkim tym najbardziej potrzebującym, tj. dzieciom. Środki te zostały przeznaczone przez założoną wraz z siostrą Ayrtona, Senna Foundation, na polepszenie warunków życia podopiecznych, poprawę opieki medycznej i wyedukowanie kilkunastu milionów dzieci w Ameryce Południowej. Mam od dwóch lat przekonanie i nadzieję, że podobne efekty społeczne przyniesie nasze wałbrzyskie przedsięwzięcie, w które wkładam całe swoje serce – dodaje Jerzy Mazur.

Dobry przykład

A.Sennę i Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych łączy właśnie coś jeszcze – zaangażowanie na rzecz edukacji.

 – Niech to wszystko służy pokoleniom, niesie dodatkowe przesłanie, a przy okazji cieszy oko. Nagrodą za moją dotychczasową pracę na rzecz tego miejsca jest dla mnie widok gości z całego świata oraz rodzin z małymi dziećmi, które spędzają tu całe godziny. Teren muzeum to dawna kopalnia, nasze dziedzictwo od 500 lat. Powinno ono trwać dla nas i dla przyszłych pokoleń, by uczyć nas tego jak dobrze żyć – podkreśla Jerzy Mazur.

Wspólny cel

Zbiórce organizowanej na portalu Zbieram.pl kibicuje Michał Maurycy Mazur, wnuk pana Jerzego.

– Mimo tylu “światowych” doświadczeń mój dziadek pozostał i pozostaje przede wszystkim sobą. Stworzył i rozbudował muzeum ze swoich prywatnych środków. Poświęcił kilkadziesiąt lat pracy na remont budynków wpisanych w rejestr zabytków – podkreśla Michał Maurycy Mazur.

Pan Jerzy jest lokalnym pracodawcą, którego pasją są zarówno sporty motorowe, jak i mała ojczyzna. Zaczynał i kończył 26-letnią karierę w trudnych czasach, jednak nie żałuje ani chwili (“takie po prostu były czasy”). O swoich doświadczeniach chętnie opowiada zarówno rodzinie, jak i turystom.

 – Zdarzyło się, że dziadek poświęcił całą noc w hotelu nie na sen, a naprawę zdemontowanego po kwalifikacjach uszkodzonego silnika. Dziadek wniósł go niepostrzeżenie w torbach do hotelu i rano, w parku maszyn, złożył w warunkach polowych. W połączeniu z ogromną motywacją do startu i wolą zwycięstwa pomogło mu to wygrać w zawodach w klasie markowej F 126 i Formuły Easter na torze Poznań. Teraz to my możemy razem pomóc mu wygrać – zachęca wnuk pana Jerzego.

Inwestycja w przyszłość

Odsłonięcie pomnika odbędzie się w 27. rocznicę ostatniego wyścigu Ayrtona Senny podczas Grand Prix San Marino na torze Imola, czyli 1 maja 2021 roku. Szczegółowy plan wydarzenia nie jest jeszcze dostępny, jednak z pewnością przyciągnie ono wzrok całego sportowego świata.

Dokładając cegiełkę do przedsięwzięcia opisanego przez Jerzego Mazura na stronie https://zbieram.pl/pomnik-senny-w-walbrzychu, można zadbać o przyszłość Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych w Wałbrzychu oraz o inne ciekawe przedsięwzięcia, które planuje Jerzy Mazur.

(BGK)

Ulica Ayrtona Senny w Wałbrzychu znajduje się w dzielnicy Rusinowa i prowadzi do Muzeum Górnictwa i Sportów Motorowych.

REKLAMA

Click Here