https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Petycja do ministra w obronie sądu pracy w Wałbrzychu

W portalu podpisz.to została opublikowana petycja do Ministra Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, pod którą mogą podpisywać się mieszkańcy regionu przeciwni likwidacji sądu pracy w Wałbrzychu (https://podpisz.to/petycja/petycja-w-sprawie-odwolania-decyzji-o-likwidacji-wydzialu-pracy-w-sadzie-rejonowym-w-walbrzychu,763). Oto jej treść:

My, niżej podpisani Wałbrzyszanie i mieszkańcy powiatu wałbrzyskiego, sprzeciwiamy się decyzji, która od 1 kwietnia skutkuje likwidacją Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Wałbrzychu. Uważamy, że jest niezrozumiała i szkodliwa dla mieszkańców. Likwidacja Wydziału Pracy oznacza przeniesienie sądowych spraw pracowniczych do Sądu Rejonowego w Świdnicy i w Ząbkowicach Śląskich. Wałbrzych jest drugim co do wielkości miastem na Dolnym Śląsku, a Świdnica i Ząbkowice są miastami mniejszymi, oddalonymi od 20 do 60 km od Wałbrzycha. To tak jakby Warszawa ograniczała swoim mieszkańcom obsługę prawną, odsyłając ich do Łodzi!

Wałbrzych jest wiodącym ośrodkiem aglomeracji, do której należą także inne miasta, m.in. Boguszów-Gorce, Jedlina-Zdrój, Głuszyca i Mieroszów. Utrudnienie im dostępu do wymiaru sprawiedliwości nie znajduje logicznego uzasadnienia. Zwłaszcza w świetle konsekwentnych starań Gminy Wałbrzych o ułatwienie mieszkańcom dostępu do usług publicznych. Odzwierciedleniem tego są m.in. dziesiątki remontów dróg, budowa obwodnicy czy oddanie do użytku nowego dworca kolejowego, który wkrótce stanie się częścią śródmiejskiego centrum przesiadkowego. To wszystko pozwala coraz sprawniej załatwić sprawy w ZUS-ie, Prokuraturze, Starostwie Powiatowym, Urzędzie Miejskim, czy wreszcie Sądzie Rejonowym, którego budynek został wyremontowany i jest w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych.

Likwidacja Wydziału Pracy poza uciążliwymi dojazdami do oddalonej o 20-40 km Świdnicy niekorzystnie wpłynie także na funkcjonowanie kancelarii prawnych, w konsekwencji droższych dla mieszkańców Wałbrzycha.

Panie Ministrze, jesteśmy przekonani, że decyzja o likwidacji Wydziału Pracy w Sądzie Rejowym w Wałbrzychu jest niesłuszna. Uważamy, że z szacunku dla konstytucyjnej zasady dostępności obywatela do organów wymiaru sprawiedliwości, powinien ją Pan ją odwołać.

(RED)

REKLAMA

Click Here