https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Uwaga na czad!

Uwaga na czad!

Ze względu na dość częste w ostatnim czasie akcje związane z zatruciem tlenkiem węgla (potocznie zwanym czadem), OSP Gorce przypomina kilka najważniejszych informacji z nim związanych.

Czad, zwany również „cichym zabójcą”, jest bezbarwnym i bezwonnym gazem, który jest śmiertelnie niebezpieczny. Najczęstszym i jednym z pierwszy objawów, które mogą pojawić się przy zatruciu tlenkiem węgla, jest gorsze samopoczucie oraz bóle lub zawroty głowy, które ludzie często bagatelizują, winiąc na przykład pogodę, czy zmianę ciśnienia. Innymi z objawów, które mogą również występować, są nudności, wymioty, narastającą senność i utrata przytomności.

– Jednym z pierwszych i najważniejszych działań jakie należy podjąć w sytuacji zatrucia, jest jak najszybsze opuszczenie pomieszczenia. Jeśli nie jest to możliwe z powodu osłabienia, należy niezwłocznie zadzwonić pod numer alarmowy 112 lub 998, otworzyć okna bądź balkon i pozostać przy nim aż do przyjazdu służb ratunkowych – przypominają strażacy z OSP Gorce.

Świadomość zagrożenia jakie niesie za sobą tlenek węgla, jest jednym z najlepszych sposobów na ochronę.

– Ważne jest również dbanie o systematyczne czyszczenie przewodów kominowych, sprawdzanie stanu technicznego urządzeń grzewczych, czyszczenie kratek wentylacyjnych oraz zakup czujnika czadu, który jest niedrogim urządzeniem, a daje nam pewność, że w porę dowiemy się o zagrożeniu jakim jest tlenek czadu – dodają druhowie.

(JCF)

REKLAMA

Click Here