https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nie tylko gospel, czyli album zamiast festiwalu

Nie tylko gospel, czyli album zamiast festiwalu

– W tym roku festiwal „Nie tylko gospel” miał mieć swoją siódmą odsłonę. Niestety, pandemia nie pozwoliła na organizację tego cudownego wydarzenia kulturalnego, ale nie przeszkodziła w utworzeniu albumu, który przeprowadza nas przez 6 dotychczasowych edycji naszego festiwalu. Jest on dokumentacją festiwalu „Nie tylko gospel”, upamiętniającego wspaniałego człowieka – Włodzimierza Szomańskiego – – mówi Andrzej Lipiński, burmistrz Mieroszowa.

– Wszyscy wiemy jak ulotne jest życie. Przemija i tylko fotografia pozwala zatrzymać w obiektywie czas, który nigdy się nie powtórzy. Dlatego często, w różnych momentach nastroju, sięgamy po rodzinne albumy, w których zatrzymaliśmy piękne chwile, smak, zapach i emocje. Fotografie wzruszają do łez i są najlepszą rodzinna pamiątką. Dzisiaj, w dobie aparatów cyfrowych, większość z nas zapomina o tradycyjnej, papierowej formie zdjęcia, którą można w każdej chwili pokazać innym, bez komputera, czy prądu. Czas który w 2020 roku zapanował nad światem i przyniósł wirusa, nie pozwolił na zorganizowanie kolejnego już siódmego festiwalu. Dlatego kolorowa garść wspomnień pozwoli nam chociaż na chwilę wrócić do poprzednich, pięknych i wspólnie spędzonych chwil.

Oddajemy w Państwa ręce album, który jest nie tylko dokumentacją wielkiego wydarzenia artystycznego, jakim jest Festiwal im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel” i uczestniczących w nim gwiazd, ale mieroszowską pamiątką rodzinną. Dlaczego? Bo festiwal to nie tylko obcowanie ze sztuką w postaci koncertów, wystaw i kiermaszów. To integracja mieszkańców, sąsiadów przy kosztowaniu przygotowanych przez miejscowe mistrzynie ciast, wspólnej zabawie, spotkaniach ze znajomymi i artystami. Budowanie bliskości seniorów z młodymi, uczenie dzieci wspólnej zabawy na żywo i pokazywanie jak piękne jest nasze miasto – Mieroszów. Pozwala na to atmosfera stworzona przez wszystkich, którzy kochają to miejsce. Od burmistrza, radnych, sołtysów, proboszcza, lekarzy, biznesmenów – darczyńców i mieszkańców. Dzięki temu festiwal przyciąga nie tylko największych artystów scen Polski, melomanów z innych miast, ale dziennikarzy, którzy słowem głoszą dobrą nowinę o festiwalu całym kraju. Oddając w Państwa ręce ten album życzę przyjemnych wrażeń, a tym, którzy byli z nami, powrotu do pięknych, wspólnie spędzonych chwil.

Dziękuję wszystkim za pomoc, za życzliwość, za zaufanie. Rodzinie, przyjaciołom czyli całemu miastu Mieroszów, a przede wszystkim władzom gminy z burmistrzem Andrzejem Lipińskim na czele. Dziękuje mojej córce Oldze Szomańskiej i zięciowi Marcinowi Kołaczkowskiemu. Gdyby nie oni, projekt festiwalu nigdy by nie powstał. Autorowi zdjęć Zbyszkowi Goli. Gdyby nie jego sztuka fotografowania, to nie byłoby albumu. Osobno dziękuję naszemu patronowi – Włodkowi Szomańskiemu, że miał przysłowiowego „nosa”, kiedy wiele lat temu wybrał do życia to „miejsce na ziemi” – podkreśla Elżbieta Szomańska, dyrektor Festiwalu im. Włodka Szomańskiego „Nie tylko gospel” w Mieroszowie.

(RED)

REKLAMA