https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Sporty zimowe w Gminie Lubawka i Žacléř

Sporty zimowe w Gminie Lubawka i Žacléř

Gmina Lubawka jest bogata w różnego rodzaju atrakcje turystyczne, zarówno w sezonie jesienno–letnim, jak i zimowym. Ze względu na specyficzny klimat panujący w Sudetach Środkowych, latem i jesienią jest tu więcej dni słonecznych. Jednakże w skali województwa dolnośląskiego występuje u nas najdłuższa zima. Miłośników zimowego szaleństwa zapraszamy do odwiedzenia Gminy Lubawka i czeskiego miasta Žacléř.

W Lubawce i okolicznych miejscowościach istnieje kilka stoków narciarskich. Przy ulicy Lipowej znajduje się wyciąg, który prowadzi na „Świętą Górę” położoną 701 m n.p.m. Tu mamy do dyspozycji 3 trasy zjazdowe – czerwoną o długości 650 metrów, zieloną o długości 810 metrów oraz najdłuższą, niebieską trasę o długości 1560 metrów. 15 kilometrów od Lubawki, w miejscowości Czarnów znajduje się kolejny stok narciarski. Miejsce to jest odpowiednie dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportami zimowymi. To również dobra alternatywa dla rodzin z dziećmi. Gmina Lubawka oraz czeskie Karkonosze to także miejsca fantastyczne do uprawiania narciarstwa biegowego. Na terenie Lubawki i Opawy istnieje wiele oznaczonych szlaków. Do ich przygotowania wykorzystuje się między innymi skuter śnieżny, wyposażony w nakładkę stworzoną do wyznaczania tras. Co ciekawe jeden z fragmentów trasy jest oświetlony za pomocą latarni, które zamontowano w czynie społecznym.

Warunki pogodowe nie w każdym roku są odpowiednie do uprawiania sportów zimowych, gdyż śniegu jest po prostu za mało. Dlatego Opawa od niedawna dysponuje armatką śnieżną. Stanowi ona jeden z elementów infrastruktury, która w przyszłości może zapewnić Opawie niezależność wobec niesprzyjających warunków pogodowych i braku śnieżnej aury. Urządzenie to ułatwi treningi narciarskie Międzyszkolnemu Uczniowskiemu Klubowi Narciarskiemu „Pod Stróżą” Lubawka oraz amatorom sportów zimowych.

O jakości tras biegowych w Opawie świadczy fakt organizowania tu, od przynajmniej 20 lat zawodów w narciarstwie biegowym pn. Memoriał Staszka Bodzka. Zimowe trasy w Gminie Lubawka łączą dwa kraje. Biegnąc szlakiem nieopodal Opawy, znajdziemy się na przejściu granicznym Niedamirów-Horní Albeřice.

Zima po czeskiej stronie granicy

Po czeskiej stronie granicy, w miejscowości Žacléř, położonej we wschodniej części Karkonoszy, narciarze mogą korzystać z uroków zimowej aury. Oprócz miłośników narciarskich zjazdów odnajdą się również narciarze biegowi. W Žacléř dla biegaczy przygotowano 10 km tras. Najdłuższa trasa zjazdowa to 1400 metrów. Wybudowanych zostało 5 tras niebieskich, jedna czerwona i jedna czarna. Każdą z tras wyposażono w system sztucznego naśnieżania. Ze wszystkich, dostępnych stoków narciarskich mogą także swobodnie korzystać fani deski snowboardowej. Miłośnicy nieco bardziej ekstremalnych zjazdów mają także do dyspozycji 450 metrową trasę z licznymi przeszkodami. Poza tradycyjnymi formami zimowego spędzania czasu istnieje tu także możliwość zjazdu tak zwanym torem snowtubingowym. Do takiej zabawy wykorzystuje się gumowe pontony. Jest to rozrywka stworzona zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Na przyjezdnych czekają tu kręgle, sauna, solarium oraz hotele.

Łączy nas miłość do aktywnego spędzania czasu w górach, zaś projekt „Łączy nas Bóbr” zakłada długofalową współpracę z czeskim partnerem na rzecz budowania i poszerzania turystycznej infrastruktury pogranicza. Zarówno latem, jak i zimą Gmina Lubawka ma wiele do zaoferowania.

Maciej Regewicz

REKLAMA