https://db2010.pl GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Nowy most do zamku Cisy

Nowy most do zamku Cisy

Stowarzyszenie Partnerstwo Wokół Trójgarbu, w wraz z Gminą Stare Bogaczowice i Nadleśnictwem Wałbrzych, zakończyło budowę nowej kładki do zamku Cisy w Cieszowie. Turyści odwiedzający ruiny średniowiecznego zamku będą mogli do nich dotrzeć po nowym, drewnianym moście już 1 grudnia 2020 r.

Realizacja zadania „Budowa kładki na istniejących podporach stanowiącej dojście do ruin Zamku Cisy, budowa (montaż) pochwytu w przejściu w ruinach zamku, w obrębie szlaku turystycznego” nie byłaby możliwa bez partnerstwa pomiędzy: Stowarzyszeniem Partnerstwo Wokół Trójgarbu, Państwowym Gospodarstwem Leśnym Lasy Państwowe – Nadleśnictwo Wałbrzych z siedzibą w Boguszowie Gorcach, Gminą Stare Bogaczowice oraz Gminnym Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Starych Bogaczowicach. Zadanie zostało dofinasowane ze środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: „Europa inwestująca w obszary wiejskie” w ramach poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego PROW na lata 2014-2020. Na realizację tego Stowarzyszenie Partnerstwo Wokół Trójgarbu pozyskało dofinansowanie w kwocie ok. 30 tys., a Gmina Stare Bogaczowice i Nadleśnictwo Wałbrzych dołożyły po 30 tys. zł.

– Oficjalne otwarcie kładki odbędzie się w najbliższy wtorek – 1 grudnia – o godz. 10:00. Inwestycja jest kolejnym wspólnym działaniem naszej gminy i Nadleśnictwa Wałbrzych. Przypomnę, że w 2017 r. Gmina Stare Bogaczowice nawiązała współpracę z nadleśnictwem, której owocem jest zwiększenie dostępności dla turystów ruin zamku Cisy koło Cieszowa. Gmina zdobyła środki na budowę drogi asfaltowej, prowadzącej do gruntów rolnych i kończącej się koło zamku, która powstała w 2018 roku za kwotę 432 625,22 zł. Z kolei Stowarzyszenie Partnerstwo Wokół Trójgarbu postawiło wiatę turystyczną w pobliżu Cisów. Poprawione zostały także szlaki turystyczne wiodące do średniowiecznych ruin oraz zostały usunięte niektóre drzewa, które zagrażały konstrukcji budowli – wylicza Mirosław Lech, wójt Gminy Stare Bogaczowice.

Przypomnijmy, że w lipcu 2017 r. prowadzone były badania archeologiczne na północnym podzamczu, przy obwodzie obronnym oraz u podnóża zamku, gdzie odsłonięta została średniowieczna pochylnia, którą mogła być dostarczana na zamek woda w beczkach z pobliskiego ujęcia. Prowadzone przez studentów Uniwersytetu Wrocławskiego badania naukowe, pod kierunkiem dr. Artura Boguszewicza, miały charakter rozpoznawczy w celu sprecyzowania strategii dalszych prac archeologiczno-architektonicznych i konserwacji zamkowych murów.

Zamek Cisy jest także jednym z najważniejszych miejsc w historycznej powieści „Jaworowi ludzie” Joanny Żak – Bucholc, która została wybrana przez czytelników zwycięzcą pierwszego półrocza w konkursie na Najlepszą Historyczną Książkę 2019 roku. A wkrótce powstanie kontynuacja tej historii.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty