https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Trasy wspinaczkowe w Gminie Lubawka

Trasy wspinaczkowe w Gminie Lubawka

Projekt „Łączy nas Bóbr” stawia na budowę infrastruktury turystycznej wokół zbiornika wodnego Bukówka. Ma ona spełniać określone wymogi, aby była odpowiednia zarówno dla rodziców z dziećmi, jak i miłośników górskich wypraw. A co z osobami, które potrzebują sporej dawki adrenaliny? Czy Sudety Środkowe są miejscem dla nich? Od jakiegoś czasu przygraniczny region spełnia oczekiwania turystów, którzy mają bardziej ekstremalne wymagania. Wszystko za sprawą nowych tras wspinaczkowych, których znaczną część przygotowano na terenie Gminy Lubawka.

            Zarówno działalność poszczególnych stowarzyszeń, jak i realizowane projekty są niewątpliwie ważnymi elementami w rozwoju gmin. Dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych oraz przy wsparciu Unii Europejskiej prowadzone są działania na rzecz szeroko pojętego uatrakcyjnienia regionu. Projekt „Budowa Tras Wspinaczkowych na pograniczu polsko – czeskim” jest idealnym przykładem możliwości realizacji ciekawej aktywności dla konkretnej grupy turystów. Do końca roku 2019 na terenie Gminy Lubawka powstało 17 nowych tras wspinaczkowych, a  kolejnych 50 zostało poddanych rewitalizacji. Projekt zakładał bowiem nie tylko samą budowę nowych tras, ale także niezbędny remont tych już istniejących.

Trasy wspinaczkowe wybudowano bądź odnowiono, łącznie w 4 miejscach. Zostały one także ponumerowane względem trudności pokonania. Na  30 metrowej górze „Trzy Kawałki”, powstało 5 tras wspinaczkowych o długości do 18 metrów, przy skali trudności od IV do VI. Kolejnych 6 linii wspinaczkowych powstało na 30 metrowej ścianie byłego Kamieniołomu pod Pustelnią. Z kolei na  Zadziernej wzniesiono 7 tras wspinaczkowych. Są to trzy największe trasy wspinaczkowe. Warto też wspomnieć o  odnowionych miejscach wspinaczki w Miszkowicach i Jarkowicach. Pomiędzy tymi dwoma miejscowościami znajdują się „Spękane Skały”. Tu wysokość ściany skalnej wynosi ponad 20 metrów. Turystyczny i rekreacyjny potencjał  miejsca jest doceniany od lat, o czym świadczą pozostałości po punktach widokowych. W pobliżu trasy wspinaczkowej znajduje się miejsce parkingowe, nieopodal kościołów, a asfaltowa droga zapewnia łatwą dostępność. „Spękane Skały” to łącznie ponad 80, bardzo łatwych tras wspinaczkowych, znajdujących się na 12 skałach. Na sąsiadującej ze „Spękanymi Skałami”,  „Pierwszej”, znajdziemy 18 metrową skałę i 6 dostępnych linii wspinaczkowych o trudnościach od III do V. Na „Wspince” czeka na nas ściana o takiej samej wysokości, ale o podniesionym poziomie trudności do VI. Kolejny takim miejscem jest „Widoczna”. Ta skała mierzy 25 metrów wysokości i wyposażona jest w 8 tras o trudnościach od II do VII. Na „Wysokiej” zmierzymy się z 20 metrową ścianą i znajdziemy na niej 4 drogi o trudnościach od V do VI. Wymienione miejsca, z wyłączeniem Kamieniołomu pod Pustelnią należą do Nadleśnictwa Kamienna Góra, które wyraziło zgodę na zagospodarowanie terenu. Podobną decyzję podjęła także Gmina Lubawka oddając fanom wspinaczek i zjazdów linowych tereny wspomnianego już Kamieniołomu. W tym roku powstaną także kolejne, nowe trasy wspinaczkowe na „Zadziernej”, w Miszkowicach i na „Pustelni”.

Budowa tras wspinaczkowych to także dobry przykład międzynarodowej współpracy na rzecz rozwoju turystyki. Trasy wspinaczkowe przyciągają  zwiedzających, zarówno z Polski, jak i z zagranicy. Projekt „Łączy nas Bóbr” oraz projekt „Budowa Tras Wspinaczkowych na pograniczu polsko – czeskim” łączy dwa narody tworząc miejsca, które swoją unikatowością są atrakcjami turystycznymi z ogromnym potencjałem.

Maciej Regewicz

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty