https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kolejna ofiara oszukana na wnuczka

Wałbrzyska policja ostrzega przed oszustwami na tzw. „wnuczka”. – 8 lutego 2020 r. do 89-letniej mieszkanki Wałbrzycha zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka. Wmówił seniorce, że potrącił pieszego na pasach, jest zatrzymany i musi wpłacić kaucję aby wyjść z aresztu. Niestety, starsza pani uwierzyła dzwoniącemu i oddała oszustom wszystkie oszczędności jakie posiadała w domu – przestrzega nadkomisarz Magdalena Korościk z Zespołu Komunikacji Społecznej Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu.

– Aby nie stać się ofiarą oszustów, przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań – wyjaśnia nadkomisarz Magdalena Korościk. – Pamiętajmy, aby nie informować nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Tym bardziej nie zaciągajmy jakichkolwiek kredytów.  Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Pamiętajmy również, że policjanci prowadząc swoje działania nie proszą i to telefonicznie o pomoc w ujęciu „nieuczciwych” pracowników banku. Tym bardziej nie będą kontaktować się w żadnej ważnej sprawie telefonicznie. Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy, które mamy w domu.

Wałbrzyska policja zwraca się z apelem, zwłaszcza do osób młodych: informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które dzwoniąc i przedstawiając rożne tragiczne w skutkach opowieści, tak naprawdę chcą ich oszukać i wyłudzić od nich oszczędności całego życia.

– Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze:

– Zachować spokój i rozsądek. Pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania.

-Potwierdzić informację u innych członków rodziny.

-Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego.

-Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni).

-Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel.

-Poinformować o takiej sytuacji policję, dzwoniąc pod numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu.

Należy pamiętać, by pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom, których nie znamy osobiście, jak i nie wpuszczać ich do mieszkania! – dodaje Magdalena Korościk.

(RED)

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty