https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zdrowie jest najważniejsze

Rozmowa z Agnieszką Kołacz – Leszczyńską, posłem na Sejm RP.

Wiele uwagi w swojej pracy poświęca Pani seniorom. Dlaczego?

Agnieszka Kołacz – Leszczyńska: – Przede wszystkim dlatego, że są to wspaniali ludzie, którzy przez dziesięciolecia budowali nasz kraj, a dziś zmagają się z olbrzymimi problemami. A największym z nich jest szeroko pojęte wykluczenie.

Wykluczenie z czego?

– Od początku mojej pracy publicznej, najpierw jako radnej Rady Miejskiej Wałbrzycha, a potem poseł na Sejm, spotykam się z seniorami, dzięki czemu doskonale znam ich problemy i potrzeby. Mówiąc o wykluczeniu mam na myśli praktycznie wszystkie obszary życia. Sytuacja seniorów jest bardzo uzależniona od miejsca, w którym żyją. Ale bez względu na to, czy jest to wieś, miasteczko, czy duże miasto, najczęściej z ich ust padają słowa: samotność, brak opieki i pomocy, problemy zdrowotne i ograniczenia w dostępie do usług medycznych oraz… bieda.

Czy z tych spotkań wynikają jakieś konkretne działania?

– Oczywiście! Za nami pożegnanie lata podczas organizowanego przeze mnie od 7 lat Wałbrzyskiego Marszu Seniora, który doskonale integruje środowisko seniorów, podobnie jak wspierane przeze mnie Uniwersytety Trzeciego Wieku, których przybywa w gminach Aglomeracji Wałbrzyskiej. To także takie działania w terenie, jak wizyta wraz z innymi posłami z Komisji Polityki Senioralnej Sejmu RP w Domu Dziennego Pobytu Senior Wigor w Szczawnie Zdroju. Jej celem było poznanie opinii osób starszych, by zgodnie z ich potrzebami i oczekiwaniami kształtować politykę państwa w tym zakresie. Podczas bezpośredniej rozmowy seniorzy wskazywali m. in. zbyt długi okres oczekiwania na pobyt w sanatorium, pojawiła się także kwestia dostępu do bezpłatnych i regularnych porad lekarza geriatry. Wspólnie ze śp. Senatorem Wiesławem Kilianem zorganizowaliśmy w Wałbrzychu i Świdnicy konsultacje programu Polska Seniora. Konsultacje zostały przeprowadzone przez posłanki Platformy Obywatelskiej w całej Polsce. Byłyśmy we wszystkich regionach, powiatach, małych miastach. Podczas spotkań, w których uczestniczyły setki osób, omawialiśmy główne filary naszego programu dla osób starszych, czyli: zdrowe życie, godne życie, ale także aktywne życie. A szczegóły programu to m.in.: odziały geriatryczne w każdym województwie, darmowe szczepienia przeciwko grypie, bilans 50-latka, zwolnienie z płacenia składek jako zachęta do dłuższej pracy, czek opiekuńczy finansujący opiekę nad seniorami dla opiekunów aktywnych zawodowo, urlop wytchnieniowy, senioralny budżet obywatelski, Biuro Seniora w każdym powiecie oraz karnet aktywizacyjny – specjalny bon dla seniorów do wykorzystania na uczestnictwo w życiu społecznym i kulturalnym. Obecni na spotkaniach seniorzy aktywnie włączali się w dyskusję o kierunkach zmian i potrzebach osób starszych. Akceptując założenia programu Polska Seniora, przekazywali swoje propozycje i wyzwania, które chcieliby realizować lokalnie w naszych miastach i powiatach. W wyniku tych rozmów pojawiły się – między innymi – postulaty zwolnienia świadczeń rentowych i emerytalnych z podatku dochodowego oraz dodatkowych świadczeń, jak tzw. 13 emerytura, która będzie wypłacana systematycznie, a nie jak obecnie… przed wyborami.

Problemy z dostępem do służby zdrowia mają w Polsce nie tylko osoby starsze..

– Niestety, poczynione przez rządy PiS „reformy” służby zdrowia doprowadziły do tego, że w szpitalnych oddziałach ratunkowych umierają ludzie, a szpitale zadłużają się jeszcze bardziej… Do tego dochodzą problemy z dostępem do lekarstw. Kolejki do specjalistów wydłużyły się prawie dwukrotnie, dlatego zostały przygotowane przez nas programy, między innymi skracające czas oczekiwania w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz na wizyty u specjalistów. Ostatnio rządowa agencja odmówiła finansowania badań setkom tysięcy seniorów, bo – jak czytaliśmy w uzasadnieniu – wzrosną kolejki do lekarzy! Absurd i bezduszność. Jednym z priorytetów naszego programu dla ochrony zdrowia jest przywrócenie szybkiej ścieżki w onkologii. Chcemy także, aby w ciągu 7 lat wyleczalność raka osiągnęła poziom europejski. Wiele uwagi poświęcamy także ekologii, bo w zdrowym środowisku żyje się zdrowiej. To tylko wybrane rozwiązania, ale wierzę, że cały system opieki zdrowotnej będziemy mogli zacząć naprawiać w niedalekiej przyszłości.

Rozmawiał Robert Radczak

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty