https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Ponownie w urzędzie

Jak dbać o swoje sprawy, gdzie szukać informacji i do kogo zwrócić się o pomoc, jak szukać pracy uczą się osoby z niepełnosprawnościami – uczestnicy projektu #W pełni sprawni obywatele – realizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000.

Bezpłatnie

– Dzięki dofinansowaniu ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego – mówi Łukasz Zawojak, wiceprezes zarządu Fundacji Wałbrzych 2000 – realizujemy drugą edycję zadania publicznego i mogliśmy zaprosić do udziału osoby, które pozostają w trudnej sytuacji finansowej, a potrzebują pomocy, by zwiększyć swoją samodzielność i wiarę we własne siły. By to osiągnąć kontynuujemy warsztaty „Sam dbam o swoje sprawy”, w trakcie których osoby z niepełnosprawnościami zapoznają się z podstawowymi procedurami urzędowymi niezbędnymi w codziennym funkcjonowaniu. Spotykają się też z doradcą zawodowym, który pomaga określić predyspozycje zawodowe i uczy aktywnego oszukiwania pracy, psychologiem wspierającym lepsze samopoznanie, radzenie sobie ze stresem, a także rozwijają kompetencje cyfrowe dzięki wykorzystaniu specjalistycznego oprogramowania dostosowanego do potrzeb i możliwości osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Z wizytą w urzędzie

Jak już zważyliśmy podczas pierwszej edycji jedną z większych atrakcji w projekcie jest wizyta studyjna w urzędzie. Dla tego też ponownie skorzystaliśmy z pomocy Pani Janiny Turickiej – pełnomocniczki Prezydenta Wałbrzycha ds. osób niepełnosprawnych. Dzięki Pani Pełnomocnik 24 września 2019 r. uczestnicy drugiej edycji projektu wraz z opiekunami odwiedzili Urząd Miejski w Wałbrzychu. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie „oko w oko” z urzędem i urzędnikami. – Odwiedziliśmy biuro obsługi klienta – opowiada Magda Zywar z Fundacji Wałbrzych 2000 – gdzie nasi podopieczni dowiedzieli się jakie sprawy mogą załatwić w Urzędzie i jak poprosić o pomoc. Wiele ciekawych i przydatnych informacji przekazała uczestnikom Pani Beata Karzyńska, kierownik Biura Obsługi Klienta UM w Wałbrzychu, która zachęcała do samodzielnego kontaktu z urzędnikami. Ponadto przekazała ważne informacje na temat działań i udogodnień skierowanych bezpośrednio do osób z niepełnosprawnościami, np. możliwość umówienia się z urzędnikiem w domu klienta. Odwiedziliśmy też biuro lokalowe i Urząd Stanu Cywilnego, by dowiedzieć się, jakie sprawy możemy tam sami załatwić. Wizytę pełną wrażeń i nowych wiadomości zakończył obiad „Pod papugami”, podczas którego opowieściom, co widzieli i czego się nauczyli uczestnicy projektu #W pełni sprawni obywatele – nie było końca.

Dla rodziców i opiekunów

Na wsparcie mogą też liczyć rodzice i opiekunowie osób z niepełnosprawnościami. Kiedy ich podopieczni są bezpieczni na zajęciach i warsztatach – opiekunowie mogą odetchnąć i usystematyzować lub zgromadzić wiedzę na temat możliwości uzyskania świadczeń, ulg oraz wszelkiego rodzaju dofinansowań dla swoich niepełnosprawnych podopiecznych. Takie warsztaty – spotkania przy kawie i herbacie prowadzi prawnik, który odpowiada na wszystkie trudne pytania.

– Druga edycja projektu zakończy się w grudniu – mówi Łukasz Zawojak. – Osoby z niepełnosprawnościami razem z rodzicami i opiekunami zapraszamy do kontaktu z nami pod numerem telefonu 74 843 45 62 lub wizytę w siedzibie Fundacji przy Wrocławskiej 53.

Wizyta odbyła się dzięki pomocy Pani Jadwigi Turickiej (fot. Łukasz Zawojak)

Dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.

Materiał przygotowany w ramach projektu #W pełni sprawni obywatele realizowanego przez Fundację Wałbrzych 2000.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty