https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Zawody w Nicnierobieniu

– Ciągle każą nam coś robić. Ciągle gdzieś biegniemy i coś załatwiamy. Stale planujemy i martwimy się, czy zdążymy zrobić to wszystko, co założyliśmy. Ten od nas czegoś chce, tamten mówi nam, co mamy robić, jeszcze inny zakazuje… A gdyby tak… usiąść i nic nie robić? – mówi Magdalena Kruszyńska, psycholog, psychodietetyk, protagonistka zdrowia, pomysłodawczyni „Zawodów w Nicnierobieniu”, które odbędą się 11 sierpnia w Harcówce w Wałbrzychu.

– Czy w dzisiejszym, zabieganym świecie potrafimy jeszcze odczuwać radość z bezczynności i odpoczynku? Czy znana nam jest regeneracyjna błogość, która występuje pomiędzy jedną czynnością, a drugą (i nie mówię tutaj o przesuwaniu palcem ekranu Facebooka, Instagrama, czy klikania w inne zawartości internetowe)? Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „tak” – przyjdź i dołącz do innych, świadomych, jak Ty uczestników, biorących udział w pierwszych tego typu zawodach w Polsce! Jeśli Twoja odpowiedź brzmi „nie” – przyjdź, odpocznij na łonie natury od codziennego zgiełku i sprawdź się lub rozwiń swoje możliwości w tej nowoczesnej „dyscyplinie sportowej” – zachęca Magdalena Kruszyńska.

Pomysł powstał w 2014 roku, w Korei Południowej i jest corocznym wydarzeniem w parku w Seulu. Propagatorką przedsięwzięcia jest artystka Woops Yang, która po wypaleniu zawodowym odkryła, że to ogromny pęd życiowy i natłok obowiązków, które sami sobie nakładamy, doprowadzają nas do przeciążenia umysłu, rozdrażnienia, apatii, a w rezultacie nawet depresji. Długotrwały stres może sprzyjać również powstawaniu różnorodnych chorób cywilizacyjnych, nałogów, czy utrudniać utrzymywanie zdrowych relacji z bliskimi. Inicjatorka „nicnierobienia” stwierdziła, że wszystkim nam przydałaby się przerwa i rozpoczęła tę innowacyjną tradycję.

 Ale jak nie robienie niczego ma nam pomóc radzić sobie ze stresem?

– Stresujących sytuacji nie unikniemy. Są one niejako wpisane w nasze życie i rozwój. Możemy natomiast nauczyć się radzić sobie z nim.

Poprzez „nicnierobienie”?

– I tak i nie. Podczas trwania zawodów, w otoczeniu wzgórz i drzew zielonego miasta Wałbrzycha, nauczycie się (lub sobie przypomnicie), jak można w regeneracyjny sposób spędzić czas, nie ruszając się z miejsca.

Podczas Nicnierobienia będą dozwolone relaksacje na siedząco, bierne medytacje, wizualizacje, mindfulness, praktyki świadomego oddechu oraz wszystkie inne metody umożliwiające w pozycji siedzącej redukować napięcia emocjonalne, które na co dzień nam niestety towarzyszą. Zawody poprzedzi krótka pogadanka z psychologiem i psychodietetykiem Magdaleną Kruszyńską, która od lat interesuje się tematem stresu, jego regulacją oraz wpływem na nasze zdrowie i dobrostan psychofizyczny.

– Dlatego jeżeli chcesz się czegoś dowiedzieć, poznać nowe metody, które pomogą Ci utrzymać dobry stan zdrowia, lub po prostu wygrać nagrodę główną w Zawodach w Nicnierobieniu, to zapraszamy Cię do zielonego Wałbrzycha na grupową dawkę odpoczynku na świeżym powietrzu i mamy nadzieję dobrą zabawę! Cele Zawodów w Nicnierobieniu: mauka radzenia sobie ze stresem w sposób niedestrukcyjny; propagowanie zdrowego stylu życia; profilaktyka uzależnień i chorób psychofizycznych; promocja Wałbrzycha; propagowanie ekologicznych postaw względem miejsca, w którym spędzamy wolny czas. Aby wziąć udział w wydarzeniu, należy się zarejestrować, wysyłając maila z imieniem, nazwiskiem, datą urodzenia i swoją miejscowością na adres 1zawodywnicnierobieniu@gmail.com. Uczestnikami mogą być osoby powyżej 16 roku życia. Można też przyjść jako obserwator” – dodaje Magdalena Kruszyńska, autorka projektu „Spójrz na Siebie – poczuj zdrowie”, w ramach którego prowadzi warsztaty z relaksacji, rozwojowe i psychodietetyczne, a także bloga. Współorganizatorem jest PTTK Harcówka Wałbrzych, która nieodpłatnie wynajmuje całą przestrzeń, na której będzie się obywało wydarzenie. Patronami imprezy są: Prezydent Wałbrzycha, Fundacja Edukacji Europejskiej i stowarzyszenie Mensa Polska.

(RED)

***

Plan I Zawodów w Nicnierobieniu

10:00 – 10:15 Przywitanie gości. Przedstawienie celu wydarzenia, organizatorów, sponsorów

i patronaty.

10:15 – 11:00 Psychologiczny wstęp dotyczący stresu i sposobów radzenia sobie z nim. Krótki

instruktaż prawidłowego oddychania oraz kilku metod szybkiego radzenia sobie ze stresem

w miejscach publicznych.

11:00 – 11:30 Przerwa. Przygotowanie do zawodów. Krótka rozgrzewka

11:30 – 13:30 Etap główny Zawodów w Nicnierobieniu

13:30 – 14:00 Podsumowanie wydarzenia. Wręczenie nagród. Podziękowanie za uczestnictwo, sponsoring i patronaty. Zaproszenie na kolejne wydarzenia związane

z relaksacją i redukcją stresu. Zakończenie.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty