https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Kiedy Rada Miejska Boguszowa – Gorc zajmie się wnioskiem o referendum w sprawie odwołania aresztowanego burmistrza?

Radni zrzeszeni w Klubie Radnych „Razem dla Boguszowa-Gorc” złożyli wniosek o zwołanie sesji zwyczajnej Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach. Najważniejszym punktem obrad ma być podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania burmistrza Boguszowa-Gorc Jacka C., który od 19 grudnia jest w areszcie. Ale nie wiadomo kiedy sesja się odbędzie.

Przypomnijmy: we wniosku opozycyjni radni z klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc” zaproponowali, by sesja odbyła się 7 sierpnia 2019 r. Dołączyli do niego projekt uchwały Rady Miejskiej w Boguszowie-Gorcach o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc wraz z uzasadnieniem oraz opinią prawną.

– 20 listopada 2018 r. Pan Jacek C. złożył uroczyste ślubowanie i tym samym zobowiązał się przed Radą Miejską w Boguszowie-Gorcach oraz społecznością Gminy Boguszów-Gorce, że jako burmistrz dochowa wierności prawu a powierzony urząd będzie sprawował tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców Boguszowa-Gorc. Od tamtej chwili minęło już 8 miesięcy, z czego 7 miesięcy Burmistrz Miasta Boguszowa-Gorc spędził w areszcie. Niespełna miesiąc po objęciu stanowiska sytuacja prawna Pana Jacka C. diametralnie się zmieniła. Stał się osobą, na której ciążą poważne zarzuty karne, co z kolei przełożyło się na wykreowanie bardzo negatywnego wizerunku o Gminie Boguszów – Gorce. Prokuratura Okręgowa zarzuciła Panu Jackowi C. popełnienie następujących przestępstw: przyjęcia korzyści majątkowej w wysokości 70 000 złotych; płatnej protekcji czyli pośredniczenia w załatwieniu sprawy w zamian za obietnicę otrzymania korzyści majątkowej dzięki wpływom w instytucji państwowej; niegospodarności i wyrządzenia Gminie Boguszów – Gorce szkody w wielkich rozmiarach w kwocie ponad 4 milionów złotych. (…) Nie do nas należy rozstrzyganie, czy postawione Panu Jackowi C. zarzuty są słuszne, czy nie. Celem referendum nie jest osądzanie, czy burmistrz jest winny wskazywanych czynów, gdyż to zadanie wymiaru sprawiedliwości. Istotne w tej kwestii jest natomiast to, że taka sytuacja nigdy nie miała miejsca w naszej wspólnocie samorządowej i z każdym kolejnym dniem naraża społeczność naszego miasta na duże i wciąż rosnące straty wizerunkowe i finansowe. W związku z tą szczególną sytuacją Rada Miejska w dniu 26 czerwca 2019 r. podjęła uchwałę – apel skierowany do Burmistrza Miasta Jacka C. o złożenie rezygnacji z zajmowanego stanowiska. (…) Jednak do dnia dzisiejszego Pan Jacek C. nie odniósł się do podjętego apelu, co w ocenie radnych świadczy o braku dobrej woli. Z uwagi na dużą presję społeczną, w tym oczekiwanie na doprowadzenie do klarownej sytuacji w naszym mieście i samorządzie zasadnym jest oddanie władzy mieszkańcom, aby wypowiedzieli się w referendum podejmując decyzję co do przyszłości naszego wspólnego dobra, jakim jest Miasto Boguszów-Gorce – czytamy w uzasadnieniu wniosku.

Wnioskodawcy chcą, by treść pytania w referendum brzmiała: „Czy jesteś za odwołaniem Pana Jacka C. z funkcji Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc”. Pod pytaniem mają być umieszczone dwa warianty odpowiedzi: „TAK” oraz „NIE”. Projekt uchwały o referendum zakłada, że termin przeprowadzenia referendum, wzór i treść karty do głosowania oraz kalendarz czynności związanych z przeprowadzeniem referendum określi Komisarz Wyborczy w Wałbrzychu, w postanowieniu o przeprowadzeniu referendum.

Przewodniczący Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc w proponowanym terminie sesji jednak nie zwołał.

– W przypadku podejmowania przez radę uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszów-Gorce, nie ma zastosowania art. 20 ustęp 3 ustawy z 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym, z uwagi na regulację szczególną. Zgodnie z artykułem 28b cytowanej wyżej ustawy, a w szczególności ust. 3, rada gminy może podjąć uchwałę o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta na sesji zwołanej nie wcześniej niż po upływie 14 dni od złożenia wniosku. Z uwagi na powyższe nie jest możliwe zwołanie sesji w wyznaczonym przez Państwa terminie. Poza tym, zgodnie z art. 28 b ust. 2 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, złożony przez Państwa wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszów – Gorce, zostanie zaopiniowany na najbliższym posiedzeniu Komisji Rewizyjnej, tj. 12 sierpnia 2019 r. – napisał przewodniczący Stanisław Urbaniak w odpowiedzi na wniosek radnych z klubu „Razem dla Boguszowa-Gorc”.

Tymczasem wnioskodawcy nie zgadzają się ze stanowiskiem przewodniczącego Rady Miejskiej Boguszowa-Gorc:

– Radni Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach w osobach: Daniel Geming, Daniel Lubiński, Grzegorz Urban, Marceli Wiśniewski, Michał Foryś, Martin Szczeklik, w dniu 22 lipca 2019 roku, na podstawie art. 28b ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, złożyli wniosek o podjęcie uchwały o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania Pana Jacka C. ze stanowiska Burmistrza Miasta Boguszowa-Gorc. Zgodnie z art. 28b ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, uchwała o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania wójta nie może być podjęta wcześniej niż po upływie 14 dni od dnia złożenia wniosku. Skoro grupa radnych przedmiotowy wniosek złożyła w dniu 22 lipca 2019 roku, 14-dniowy termin o którym mowa w art. 28b ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym upłynął w dniu 5 sierpnia 2019 roku, a skoro tak, to już w dniu 6 sierpnia mogła się odbyć sesja Rady Miejskiej Boguszowa – Gorc na której procedowana byłaby uchwała o przeprowadzenie referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc. Czternastodniowy okres był również wystarczający na zwołanie i odbycie Komisji Rewizyjnej, nie było żadnych przeszkód aby zwlekać z tym do dnia 12 sierpnia 2019 roku.

Biorąc pod uwagę powagę sytuacji i dużą presję lokalnej społeczności aby w jak najszybszym terminie Rada Miejska Boguszowa – Gorc zajęła stanowisko: czy jest za przeprowadzeniem referendum czy jest temu przeciwna, sześciu radnych Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach, korzystając ze swoich uprawnień wynikających z art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym, w dniu 31 lipca 2019 roku złożyła wniosek o zwołanie sesji Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach. Wypełniając warunek o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, radni wraz z wnioskiem o zwołanie sesji przedłożyli porządek obrad i projekt uchwały. Projekt uchwały dotyczył oczywiście wniosku złożonego w dniu 22 lipca 2019 roku. W związku z powyższym nie sposób zgodzić się z Pana stwierdzeniem jakoby 14 dniowy okres o którym mowa art. 28b ust. 3 liczyć od dnia 31 lipca 2019 roku a nie od dnia 22 lipca 2019 roku. Zaproponowana przez nas ścieżka postępowania jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa.

Niezrozumiały jest również dla nas Pana wniosek o uzasadnienie podstawy prawnej w złożonym przez nas projekcie uchwały. Jednocześnie wskazujemy, że przedłożony przez nas projekt uchwały został skonsultowany pod względem formalno – prawnym ze współpracującym z naszym klubem radcą prawnym.

Panie Przewodniczący, we wspólnym interesie wszystkich radnych, miasta i jego mieszkańców jest jak najszybsze zajęcie stanowiska czy chcemy referendum w sprawie odwołania Burmistrza Miasta Boguszowa – Gorc. Nie powinien Pan odwlekać w czasie decyzji w sprawie zwołania sesji na której procedowana będzie uchwała referendalna. Proszę zwrócić uwagę, że kalendarz wyborczy w tym roku jest bardzo napięty i należy dążyć do tego aby ewentualne  referendum i/lub kampania referendalna (jeśli taka będzie decyzja Rady Miejskiej) w jak naajmniejszym stopniu zbiegła się z kampanią wyborczą do polskiego parlamentu.

Nie kwestionujemy Pana prawa do zwołania sesji, nie mniej jednak oczekujemy od Pana respektowania naszych praw jako radnych Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach. Uprawnienie grupy radnych wynikające z art. 20 ust. 3 ustawy o samorządzie gminnym jest jednoznaczne. Przewodniczący Rady Miejskiej ma obowiązek zwołania sesji w ciągu 7 dni od dnia złożenia wniosku.

Zgodnie z art. 115 § 13 pkt. 2 Kodeksu Karnego funkcjonariuszem publicznym jest również radny a co za tym idzie także Przewodniczący Rady Miejskiej. Wiążą się z tym zarówno uprawnienia jak i odpowiedzialność. Chcemy zwrócić uwagę na art. 231 Kodeksu Karnego: „Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3”. W naszej ocenie nie zwołanie sesji Rady Miejskiej, co należy do obowiązku Przewodniczącego Rady Miejskiej, może być uznane za niedopełnienie obowiązku przez funkcjonariusza publicznego.

Jako radni zrzeszeni w Klubie Radnych Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach „Razem dla Boguszowa – Gorc” podtrzymujemy nasz wniosek z dnia 31 lipca 2019 roku o zwołanie sesji z porządkiem obrad w nim zamieszczonym. Od pilnego zwołania przez Pana sesji Rady Miejskiej w Boguszowie – Gorcach uzależniamy nasze dalsze kroki prawne –  czytamy w odpowiedzi wnioskodawców.

Robert Radczak

O sprawie pisaliśmy także tu:

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty