https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Aktywny senior to zdrowy senior

 
Fundacja Edukacyjno – Społeczna „Polny Kwiat”, Uniwersytet Trzeciego Wieku w Starych Bogaczowicach oraz Gminne Centrum Biblioteczno – Kulturalne w Starych Bogaczowicach realizują projekt „Aktywny senior to zdrowy senior”. Zadanie publiczne dofinansowało Województwo Dolnośląskie z zakresu „Polityka zdrowotna i promocja zdrowia – aktywizacja grup senioralnych w 2018”.
 
Projekt zakłada organizację cyklu zajęć, prelekcji i spotkań dla seniorów na temat zdrowego odżywania i aktywnego trybu życia. Z dobrodziejstw projektu skorzystają seniorzy – członkowie Kół Emerytów i Rencistów oraz Uniwersytetu Trzeciego Wieku ze Starych Bogaczowic oraz okolicznych gmin.
– Planujemy zajęcia ruchowe „zdrowy kręgosłup – zdrowe stawy” przy wykorzystaniu m.in. piłek rehabilitacyjnych. Ważnym elementem zadania publicznego będą także warsztaty zdrowego odżywiania, podczas których seniorzy zapoznają się z najistotniejszymi zasadami przygotowywania zdrowych posiłków, łączenia odpowiednich składników odżywczych tak, aby wykorzystać maksymalnie najkorzystniejsze witaminy i minerały. Kolejnym cyklem zajęć dla seniorów będzie „gimnastyka mózgu” – zajęcia polegające na aktywowaniu mózgu do wielozadaniowości oraz poprawy pamięci i koncentracji. Ponadto raz w miesiącu odbędą się prelekcje z psychologiem, geriatrą, dietetykiem i ortopedą podczas których nasi seniorzy zdobędą podstawowe informacje z zakresu profilaktyki zdrowia, zapobiegania i leczenia metodami naturalnymi, żywienia leczniczego i codziennej aktywności ruchowej. Podczas wakacji – w miesiącach, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne UTW – seniorzy wezmą udział w cyklu pieszych wycieczek krajoznawczych z kijami nordic walking. Przed każdym wyjściem  prezentowane będą przez instruktora poprawne techniki i zasady poruszania się z kijami, aby zachować prawidłową postawę podczas marszu. W czasie wycieczek obecny będzie przewodnik, który będzie opowiadał o zwiedzanej okolicy i jej atrakcjach. A już 24 maja o godz. 16.00 zapraszamy na wykład z psychologiem „Jak oswoić starość i się nią cieszyć”. Wykłady i zajęcia odbywają się w Gminnym Centrum Biblioteczno – Kulturalnym w Starych Bogaczowicach – podkreśla Agnieszka Lechowicz, która koordynuje projekt.
(AL)
gminne centrum stare bogaczowice

REKLAMA

Kliknij tutaj