https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Art Square na Nowym Mieście

Wałbrzyska Galeria Sztuki BWA pozyskała środki finansowe w VIII edycji Funduszu Toyoty „Dobre pomysły zmieniają nasz świat”, w kwocie 17 000 zł na projekt „Art Square”.
fundusz toyoty
– Projekt „Art Square” WGS BWA, m.in. dzięki dotacji z Funduszu Toyoty i Gminy Wałbrzych oraz zaangażowaniu merytorycznym partnerów, m.in. Stowarzyszeniu na Rzecz Działań Artystycznych i Społecznych O!Kultura, powstanie w wałbrzyskiej dzielnicy Nowe Miasto wyjaśnia koordynator projektu Lilianna Masiuk. – Działania WGS BWA, które planowane są do Art Skwerów, związane są bezpośrednio ze statutem galerii i głównie bieżącą działalnością wystawienniczą, ale nie tylko. W dzisiejszych czasach wprost narzuca się konieczność wychodzenia z działalnością edukacyjną poza siedzibę instytucji, by zwrócić uwagę i zachęcić do oglądania artystycznych realizacji eksponowanych w profesjonalnych wnętrzach galerii. Stąd potrzeba zorganizowania łatwego dostępu do odpowiednio wyposażonego miejsca. Da to możliwość włączenia twórców w bezpośrednich działaniach artystycznych w aktywizację odbiorcy w różnym wieku. Planujemy prowadzić plenerowe działania artystyczne i edukacyjne, m.in. zajęcia z projektowania plakatu, przybliżyć twórczość ceramiczną – wciąż znakomicie obecną w środowisku wałbrzyskich artystów, malarstwo sztalugowe, akwarelę czy rysunek, wszystkie zakończone ekspozycją. Istniejący ciąg komunikacyjny w pobliżu Art Skwerów zapewni dużą oglądalność i dostępność dla odbiorcy często zupełnie nie korzystającego z profesjonalnych miejsc prezentacji sztuki.
Prace przygotowawcze będą trwały od lutego do maja, natomiast otwarcie odbędzie się w połączeniu z Międzynarodowym Dniem Dziecka – 1 czerwca 2018 r.
– Podczas otwarcia planujemy m.in. działania z artystą ceramikiem Łukaszem Karkoszką, promocję rocznicy uzyskania przez Polskę niepodległości i szykujących się obchodów tego jubileuszu, plenerową wystawę zaprojektowaną i przygotowaną przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Wałbrzychu oraz koncert kameralny muzyków Filharmonii Sudeckiej. Chcemy przez tę różnorodność pokazać do czego taki właśnie skwer będzie nam i wszystkim mieszkańcom służył – dodaje Liliana Masiuk.
Partnerzy finansowi projektu Art. Square: Toyota Motor Manufacturing Poland Sp. z o.o. i Gmina Wałbrzych. Partnerzy projektu: Fundacja Edukacji Europejskiej, Zespół Szkół nr 5, Stowarzyszenie na Rzecz Działań Artystycznych i Społecznych „O!Kultura”, Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna „Biblioteka pod Atlantami, wałbrzyskie szkoły.
(LM)
art square

REKLAMA

Kliknij tutaj