https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Jesteśmy dla mieszkańców naszego powiatu

Rozmowa ze Starostą Powiatu Wałbrzyskiego Jackiem Cichurą.
 Jacek Cichura w gabinecie
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Za nami I kwartał 2017 roku. Co w tym czasie działo się w Powiecie Wałbrzyskim?
Jacek Cichura: – Działamy szeroko na wielu płaszczyznach. Zawsze podkreślam, że jesteśmy tu dla mieszkańców naszego powiatu. I tak np. mieliśmy w planie na ten rok wsparcie jednej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej kwotą 40 tysięcy na zakup nowego auta, ale jednak poszliśmy z Zarządem Powiatu Wałbrzyskiego znacznie dalej, bo wygospodarowaliśmy środki w kwocie 120 tys. zł i wesprzemy nie jedną, a trzy jednostki OSP.
 
Skąd znalazły się na to środki w budżecie powiatu?
– To są środki, które – jako Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego – zaoszczędziliśmy w 2016 roku dzięki umiejętnemu i gospodarnemu zarządzaniu naszym powiatem. To Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego pod moim kierownictwem wyszedł z inicjatywą, by dofinansować trzy jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych i stosowny projekt uchwały przedstawiliśmy na sesji Radzie Powiatu Wałbrzyskiego.
 
Zatem czym jeszcze Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego może się pochwalić?
– W marcu poznaliśmy zwycięskie projekty, zgłoszone przez mieszkańców w ramach Budżetu Partycypacyjnego Powiatu Wałbrzyskiego. Przypomnę, że pula środków na ten rok wynosi 150 tys. zł, a my byliśmy pierwszym powiatem na Dolnym Śląsku i trzecim w Polsce, który wprowadził budżet partycypacyjny. Jest to kolejna edycja, która cieszy się dużym zainteresowaniem, a dzięki niej realizujemy marzenia mieszkańców, którzy mają świetne pomysły. Przyznaliśmy również stypendia sportowe na rok 2017 i nagrody za wybitne osiągnięcia sportowe w 2016 r. wybitnym młodym sportowcom i trenerom z terenu naszego powiatu. Wsparliśmy organizację ważnych wydarzeń kulturalnych i sportowych, m.in. uroczystość z okazji  75 rocznicy powstania Armii Krajowej, koncert z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czy Ogólnopolski Turniej Wiedzy Pożarniczej. Nie zapomnieliśmy o naszych Paniach, organizując Powiatowy Dzień Kobiet w Pałacu Jedlinka. W tym roku będziemy współorganizować ponad 20 imprez kulturalnych i sportowych, a także współfinansować budowę wieży widokowej na górze Borowa.
 
Gdy rozmawialiśmy w styczniu, przedstawiał Pan bardzo ambitne plany inwestycji w infrastrukturę drogową. Czy te plany są realizowane bez przeszkód?
– Oczywiście, wszystkie założenia są konsekwentnie realizowane. Część inwestycji realizujemy samodzielnie, pozostałe są realizowane przez gminy naszego powiatu z naszym wsparciem. W tym roku wyremontowaliśmy już kolejne odcinki dróg powiatowych: nr 2876D w Zagórzu Śląskim, nr 3358D w Podlesiu, 3367D w Witkowie oraz drogę 3368D na odcinku Nowy Julianów – Wałbrzych i Nowy Julianów – Dziećmorowice. Zakończyła się też budowa mostu w Sierpnicy oraz montaż barier energochłonnych na drogach powiatowych. Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla mnie najważniejsze, dlatego te inwestycje są i będą konsekwentnie realizowane. W kolejnych miesiącach będziemy prowadzili pozostałe inwestycje, w tym również wspierać finansowo gminy w budowie chodników. To jest ta nowa jakość w zarządzaniu Powiatem Wałbrzyskim, o której wielokrotnie już wspominałem.
Dziękuję za rozmowę.
(GŁ)
Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu

REKLAMA

Kliknij tutaj