https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Aktywna gmina

Rozmowa z Mirosławem Lechem, wójtem Gminy Stare Bogaczowice.
 
Jaki był rok 2016 dla Gminy Stare Bogaczowice?
Mirosław Lech: – Bardzo dobry! Przede wszystkim obfitował w wiele różnych inwestycji oraz remonty. I jest to dopiero wstęp do tego, co przed nami. Ubiegły rok to nie tylko inwestycje.  Wiele się działo także w kulturze, sporcie i – co najważniejsze – w życiu społecznym naszej gminy.
 
To zacznijmy od inwestycji.
– Przede wszystkim drogi: praktycznie w każdym sołectwie były prowadzone inwestycje  lub remonty dróg . Najważniejsze dla nas były chodniki, które zwiększają bezpieczeństwo mieszkańców. Kolejny ważny element w kwestii poprawy bezpieczeństwa, to budowa oświetlenia na drogach gminnych. Było także coś dla ciała, powstały dwa nowe boiska jedno w Starych Bogaczowicach, a drugie w  Lubominie.
 
A jak wyglądało życie kulturalne?
– Bogato, jak na tak małą gminę. Po raz drugi zorganizowaliśmy dni Gminy Stare Bogaczowice i – jak co roku – dożynki gminne. W ramach Dolnośląskiej Stolicy Kultury odbyła się Biesiada Kresowa oraz Inscenizacja Chrztu Polski. Wielkim wydarzeniem było wydanie, z inicjatywy naszego mieszkańca Mirosława Kowalika, płyty „Kolędałka” z udziałem największych gwiazd polskiej estrady. Zaśpiewali z nimi także  mieszkańcy naszej gminy, również ci najmłodsi. Zwieńczeniem projektu był wspaniały koncert charytatywny promujący to wydawnictwo, z którego dochód został przeznaczony na potrzeby Hospicjum im. św. Jana Pawła II w Wałbrzychu. Poza tym w Gminie odbył się ogrom imprez zorganizowanych przez Gminne Centrum Kulturalno – Biblioteczne dla wszystkich od: lat 5 do 105.
 
Po latach marazmu w gminie odradza się także sport.
– Wydarzeniem roku był przede wszystkim awans zespołu seniorów Unii Bogaczowice do piłkarskiej klasy A i pozycja wicelidera po rundzie jesiennej. Sukcesem jest także utrzymanie juniorów Unii w klasie Okręgowej na dobrym miejscu. Poza tym znów świetne wyniki odnotowują nasi kolarze z UKS Lider Stare Bogaczowice. Wielkim sukcesem okazał się także I Półmaraton Górski z Flagą na Trójgarbie, zorganizowany wspólnie z gminą Czarny Bór.
 
Gmina Stare Bogaczowice to także świetne miejsce do rekreacji.
– W 2016 r. wznowiona została działalność rekreacyjna nad zalewem w Starych Bogaczowicach. Najpierw – dzięki zaangażowaniu i pomocy mieszkańców – udało się uratować ten obiekt, a teraz – także z ich inicjatyw – powstały tam: plac zabaw, strzelnica, łowisko i są kolejne pomysły na wykorzystanie tego obiektu w sezonie letnim. Gdy dopisywała pogoda, tysiące osób korzystało z uroków tego miejsca.
 
Jakie są najważniejsze plany na ten rok?
– W budżecie Gminy zapisaliśmy ok. 4 mln zł na inwestycje i podobna kwota będzie zapisana w 2018 roku. W tym roku czeka nas termomodernizacja szkoły, co będzie kosztowało około 2 ml zł z udziałem środków zewnętrznych. Powstaną kolejne boiska w Starych Bogaczowicach, Nowych Bogaczowicach, Chwaliszowie, Cieszowie i Gostkowie – tutaj też pomogą fundusze zewnętrzne. Niebawem rozpocznie się budowa Centrów Integracji Społecznej w Strudze i w Chwaliszowie. Czeka nas także kontynuacja remontów dróg oraz budowy oświetlenia. Ponad to w tym roku rozpocznie się realizacja projektu zagospodarowania Trójgarbu, gdzie powstanie m.in. wieża widokowa oraz szereg miejsc wypoczynkowo – rekreacyjnych na szlakach. Na pewno w 2017 roku będą kontynuowane najważniejsze imprezy i wydarzenia, wcześniej już wymienione. Przed nami także wielkie wydarzenie kulturalne  –  inscenizacja Bitwy pod Strugą, którą zorganizujemy wspólnie z Gminą Szczawno-Zdrój, Uzdrowiskiem Szczawno-Jedlina i Pałacem Struga. W dniach 12-14 maja,  rekonstruktorzy ze wszystkich zakątków Europy, rozbiją biwak historyczny na terenie naszej gminy.  Wcześniej planujemy Jarmark Wielkanocny w Strudze, na którym będzie można kupić wyroby lokalnych wytwórców oraz ozdoby wykonane przez uczniów, takie jak: palmy i pisanki wielkanocne itp.
 
Za Panem połowa kadencji. Jaki procent programu wyborczego został zrealizowany do tej pory?
– Jeśli w najbliższym okresie uda się nawiązać współpracę z podmiotem, który uruchomi żłobek, to program będzie zrealizowany praktycznie w 100 procentach. Ale to był dla nas plan minimum i wstęp do dynamicznego rozwoju naszej gminy. Chcemy jeszcze w tej kadencji między innymi wyremontować wszystkie drogi w gminie i zbudować chodniki tam, gdzie tylko się uda. Postawimy na odnawialne źródła energii i przydomowe oczyszczalnie ścieków oraz oświetlenie ulic – energooszczędne i obniżające koszty eksploatacji. Przez dwa lata udało się nam zaktywizować i zachęcić do współdziałania mieszkańców gminy, a efektów jest wiele: zalew, imprezy kulturalne i rekreacyjne, zgłaszanie projektów mieszkańców do budżetu partycypacyjnego powiatu wałbrzyskiego. Wcześniej brakowało takich inicjatyw. Bardzo duży wkład w to, co dzieje się w naszej gminie ma Centrum Kulturalno – Biblioteczne, którym kieruje Ilona Lewkowicz.
Przy okazji dziękuję radnym za dotychczasową współpracę i liczę na to, że w kolejnych miesiącach i latach będą nadal angażowali się w działalność na rzecz rozwoju naszej gminy. W szczególności dziękuję radnym z mojego komitetu za szereg inicjatyw zakończonych sukcesem i pomoc w realizowaniu przedsięwzięć wpływających na rozwój naszej gminy: Izabeli Kamińskiej i Emilii Kmiecik ze Strugi, Anecie Rajca z Chwaliszowa, Adamowi Zielińskiemu z Lubomina, oraz Marcinowi Uchmanowiczowi i Arielowi Zarzecznemu ze Starych Bogaczowic. Swoje wyrazy wdzięczności kieruję także do księdza proboszcza Jacka Biernackiego oraz  rad sołeckich z sołtysami na czele.
Rozmawiał Robert Radczak
miroslaw lech 1
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mirosław Lech

REKLAMA

Kliknij tutaj