Władcy Sudetów

To był pracowity długi weekend dla koszykarzy Górnik Trans.eu Wałbrzych. W piątek wałbrzyszanie pokonali we Wrocławiu ekipę WKK 71:61, a w niedzielę wygrali w Jeleniej Górze z Sudetami 72:63.

Po dość wyrównanym początku meczu we Wrocławiu, kiedy to wynik oscylował koło remisu, wałbrzyszanie popisali się serią 9:0 i mieli już 10 punktów przewagi nad rywalem. Przez następne kilka minut kontrolowali przebieg spotkania, ale niestety w końcówce wdało się w nich rozluźnienie. W konsekwencji zawodnicy WKK zmniejszyli stratę do zaledwie 1 oczka i przegrywali po 10 minutach 23:24. Przez pierwsze pięć minut drugiej kwarty znów wynik oscylował koło nierozstrzygniętego wyniku. Potem jednak do ataku rzucili się wrocławianie, dzięki czemu mieli 5-punktową przewagę i nie oddali do końca pierwszej połowy, po której prowadzili 43:39.
Trzecia ćwiartka zaczęła się od celnego trafienia Józefiaka dla gospodarzy, po czym podopieczni Arkadiusza Chlebdy znów wyszli prowadzenie po świetnej serii – tym razem 11:0. W końcówce jeszcze trzy punkty zdobyli miejscowi, przez co po trzeciej partii przyjezdni prowadzili 50:49 i ostatnia zapowiadała się bardzo emocjonująco. Zaczęła się ona od zdobycia 9 punktów przez Marcina Wróbla i Piotra Niedźwiedzkiego, przez co wałbrzyszanie mogli spokojnie kontrolować przebieg czwartek odsłony. Dzięki skuteczności Wróbla oraz Rafała Glapińskiego w samej końcówce Górnik ostatecznie zwyciężył cały mecz 71:61.
W następnej kolejce Górnik Trans.eu zagra w Jeleniej Górze z Sudetami. Derbowe spotkanie odbędzie się w niedzielę, 13 listopada o godz. 18:00.
WKK Wrocław – Górnik Trans.eu Wałbrzych 61:71 (23:24, 20:15, 6:11, 12:21)
WKK: Fiedukiewicz 24 (8×3), Józefiak 9, Lentka 6, Rodak 6, Jodłowski 5, Uberna 3, Wilk 2, Yoka-Bratasz 2 (6 str), Krzyczmonik 2, Matusiak 2.
Górnik: Niedźwiedzki 18 (12 zb), Ratajczak 15, Wróbel 12, Glapiński 10, Piros 5, Bochenkiewicz 4, Niesobski 3, Durski 2, Kozak 2, Rzeszowski 0, Jeziorowski 0.

Po piątkowym boju z WKK, górnicy mieli tylko jeden dzień odpoczynku przed derbową konfrontacją pod Śnieżką. W poprzednim sezonie zespoły Górnika i Sudetów spotkały się dwukrotnie i dwa razy pewnie wygrali podopieczni Arkadiusza Chlebdy: w Jeleniej Górze 66:50, a we własnej hali 81:47.
W niedzielę goście z Wałbrzycha świetnie rozpoczęli mecz, ponieważ byli bardzo skuteczni w defensywie i w ofensywie dzięki świetnej grze zespołowej. Po około 4 minutach mieli już 10 punktów przewagi. Potem zaczęły mnożyć się straty i faule, przez co Sudety po ok. 2,5 minutach wyszły na prowadzenie 15:14. Potem przez chwilę wynik oscylował koło remisu, ale dzięki celnym rzutom wolnym Michała Kozaka i Rafała Glapińskiego przyjezdni po 10 minutach prowadzili 20:19. Początek drugiej kwarty – podobnie jak końcówka poprzedniej – to znów bardzo nieskuteczna gra Górnika, przez co gospodarze zbudowali przewagę na poziomie 7 oczek. Ale Glapiński i spółka w końcu ruszyli do odrabiania strat i dzięki skuteczności z linii rzutów wolnych po pierwszej połowie wygrywali 41:39.
Trener Arkadiusz Chlebda wpuścił przed rozpoczęciem trzeciej ćwiartki na parkiet Michała Kozaka oraz Piotra Niedźwiedzkiego, lecz znów początek był bardzo zły w wykonaniu jego zawodników. Po trafieniach Aleksandra Raczka i Łukasza Niesobskiego miejscowi odskoczyli na 6 punktów i dość długo utrzymywali przewagę. Potem, dzięki zespołowej grze, Górnik zdołał wyjść na prowadzenie i na 10 minut przed końcem spotkania wygrywał 57:52. Czwarta odsłona zaczęła się od trafień Pawła Minciela oraz Jarosława Wilusza, przez co jeleniogórzanie mieli już tylko oczko straty. Wałbrzyszanie, za sprawą skuteczności „Niedźwiedzia” oraz młodego Damiana Durskiego, odskoczyli rywalowi, dzięki czemu kontrolowali przebieg spotkania i ostatecznie zwyciężyli 72:63.
W następnej kolejce Górnik Trans.eu zagra w Hali Wałbrzyskich Mistrzów z Obrą Kościan, a spotkanie rozpocznie się w sobotę, 19 listopada o godz. 16:00.

Sudety Jelenia Góra – Górnik Trans.eu Wałbrzych 63:72 (19:20, 20:21, 13:16, 11:15)
Sudety: Ł. Niesobski 27 (4×3), Minciel 10, Raczek 9, Wilusz 8, Zuber 5, Serbakowski 4, Jyż 0, Szmidt 0, Plewa 0, Ostrowski 0, Pawłowski 0, Wasilewski 0.
Górnik: Glapiński 13 (2×3, 7 as.), Wróbel 13 (2×3), Niedźwiedzki 12 (17zb.), Durski 11 (2×3), Niesobski 11 (3×3), Kozak 8 (2×3), Bochenkiewicz 4, Ratajczak 0, Piros 0, Rzeszowski 0, Frankiewicz 0.