https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Postaw na odblask

 
Od niedzieli, po zmianie czasu na zimowy, zmierzch zapada już przed godziną 17.00, a z każdym dniem będzie to następowało szybciej. Dlatego piesi i rowerzyści, którzy poruszają się po drogach, powinni po zmroku mieć na sobie elementy odblaskowe, które poprawiają ich widoczność i zwiększają bezpieczeństwo.
 
– Od 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Niestety, mimo obowiązku, wielu pieszych nadal nie stosuje się do przepisów w tym zakresie. Lekceważąc je, narażają swoje życie. Dlatego dolnośląscy policjanci ruchu drogowego przeprowadzili kolejne już działania na terenie województwa, ukierunkowane na tę problematykę. Pamiętajmy, że bycie bezpiecznym równa się z tym, że jesteśmy widoczni. Tylko od początku 2016 r. na Dolnym Śląsku policjanci ujawnili 4879 tego typu wykroczeń – podkreśla asp. szt. Paweł Petrykowski z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Zgodnie z nowelizacją prawa o ruchu drogowym, każdy pieszy poruszający się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używania elementów odblaskowych. Na respektowanie tego obowiązku przez pieszych policjanci zwracają uwagę w codziennej służbie. Niezależnie od tego, funkcjonariusze prowadzą też okresowo wzmożone działania kontrolne, które mają na celu, oprócz egzekwowania przepisów w tym zakresie, również przestrzeganie przed zagrożeniami wynikającymi z braku odblasków.
– Podczas działań policjanci w rozmowach z pieszymi przypominają, jak ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa stwarza to, że pieszy idący poboczem drogi jest słabo widoczny dla kierujących pojazdami. Tym, którzy „zapomnieli” o odblaskach, funkcjonariusze przekazywali kamizelki odblaskowe lub inne elementy, np. specjalne odblaskowe opaski na rękę. Przypomnijmy, że pieszy, który ma na sobie ubranie w stonowanych szaro – czarnych kolorach i nie posiada na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie odblaski, staje się widoczna nawet z odległości ponad 150 metrów. Wspomniane dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego. Z pewnością jesienią i zimą, kiedy wcześnie zapada zmrok i warunki atmosferyczne ulegają pogorszeniu, piesi na drogach stają się słabo widoczni, zatem prawdopodobieństwo ich potrącenia przez pojazd znacząco wzrasta. Podczas przeprowadzonych 24 października 2016 r. działań w ramach akcji „Postaw na odblask”, policjanci tylko w ciągu 3 godzin wieczorowych ujawnili blisko 100 sytuacji, w których piesi poruszając się po zmroku, po drodze poza obszarem zabudowanym, nie stosowali elementów odblaskowych. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie czy to, zawieszki, opaski, kamizelki bądź też torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obydwu kierunków – .
Przypomnijmy, że obowiązek noszenia elementów odblaskowych przez wszystkich pieszych poruszających się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym wszedł w życie w dniu 31 sierpnia 2014 roku. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat do 100 zł.
(RED)
 odblask-1
 
 
 
 
 
 
 
 
Nawet mała opaska odblaskowa doskonale poprawia po zmroku widoczność pieszego na drodze.

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty