https://db2010.pl Tygodnik DB2010 GAZETA AGLOMERACJI WAŁBRZYSKIEJ

Droga bezpieczna

Walimskie ruiny dawnych Zakładów Przemysłu Lniarskiego już nie straszą przechodniów i przejezdnych na drodze powiatowej w kierunku Rzeczki.
walim-rozbiorka
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zlikwidowane w latach dziewięćdziesiątych zakłady, nie znajdując dobrego gospodarza, popadały w coraz większą ruinę rozbieraną przez koneserów cegły i złomu. Wieloletnie zaniedbania doprowadziły do stanu, w którym ściany zakładów lniarskich przed zawaleniem chroniły grube, drewniane stemple. Tak było jeszcze do niedawna. W lipcu runęła część wolnostojącej ściany przy ul. 1-Maja, uszkadzając kilka maszyn budowlanych na sąsiedniej posesji. Wtedy Zarząd Powiatu Wałbrzyskiego podjął – wraz z powiatowym Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego – decyzję o usunięciu zagrożenia, które powstało w wyniku osunięcia ściany i rozebrano – w ramach działań sztabu kryzysowego – 60 m fasady, której wysokość wynosiła 12 m. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego i zarząd powiatu poczyniły starania o pozyskanie środków i pozwolenia na rozbiórkę trzech pozostałych budynków, posadowionych w bezpośrednim sąsiedztwie drogi powiatowej do Rzeczki. Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozytywną decyzję dotyczącą rozbiórki ruin po byłym ZPL a wojewoda dofinansował prace rozbiórkowe, dzięki czemu mieszkańcy Walimia, turyści i przejezdni mogą już bezpiecznie poruszać się droga powiatową w kierunku Rzeczki.
Musiało upłynąć 20 lat, żeby problem byłych zakładów lniarskich został wreszcie rozwiązany. Niestety, działania Zarządu Powiatu wyeliminowały największe zagrożenie, ale nie usunęły go całkowicie. Pozostało jeszcze kilka obiektów, które również nadają się do rozbiórki, ale na tę chwilę nie zapadły wiążące decyzje dotyczące prac przy pozostałych obiektach.
(AB)
Źródło: Informator Starostwa Powiatowego w Wałbrzychu

REKLAMA

REKLAMA

Archiwalne posty